Sezon wyników za III kwartał ma sześciu nowych bohaterów

Omawiane walory: , , , , ,

Ponad 200 spółek z GPW odłożyło w tym sezonie na ostatnią chwilę publikację sprawozdania finansowego. Tylko garstka z nich zasłużyła na uznanie inwestorów za wzrost przychodów i zysków powyżej średniej.

Laury za rekordowy kwartał zebrał Mercator Medical. W poniedziałek notowania producenta jednorazowych rękawic medycznych, mimo minorowych nastrojów na warszawskim rynku, zyskały ponad 5 proc. Nowe rekordy cenowe na kursie akcji spółki to efekt wzrostu sprzedaży i zysków. W III kwartale Mercator Medical poprawił przychody o 8 proc. do 68 mln zł, EBITDA o 11 proc. do 7,3 mln zł, a zysk netto o ponad 100 proc. do 5,1 mln zł. Podwojenie zysku netto jest pochodną dewaluacji rosyjskiego rubla, co znalazło odzwierciedlenie w kosztach finansowych III kwartału 2015 roku. Skokowo wzrósł także cash flow operacyjny – z 2,3 mln zł do 8,1 mln zł.

Równolegle z publikacją raportu analitycy DM BOŚ odtajnili nową rekomendację dla spółki. Biuro podtrzymało zalecenie kupuj z ceną docelową 27 zł za akcję. Maklerzy zwracają uwagę, że spółka z tegorocznej emisji 1,8 mln nowych akcji (po cenie 17,50 zł/sztuka) pozyskała 31,5 mln zł. Środki mają sfinansować budowę zakładu produkującego rękawiczki nitrylowe w Tajlandii. Jeśli Mercator zrealizuje plan, jego moce produkcyjne wzrosną z 1,2 mld do 3 mld rękawiczek.

– Nasze obecne wyniki to jednak dopiero przedsmak tego, co będziemy mogli pokazać dzięki zakończeniu obecnych inwestycji w moce produkcyjne w Tajlandii (rękawice nitrylowe, najszybciej rosnący segment rynku) i Polsce (produkty z włókniny), na które zamierzamy przeznaczyć łącznie blisko 111 mln zł. Z dużym optymizmem patrzę na kolejne okresy i możliwości wykorzystania szans biznesowych na rosnącym globalnym rynku, który w zakresie samych tylko rękawic medycznych jest warty obecnie już około 4,5 mld USD. Pracujemy również nad ekspansją w Europie Zachodniej, a naszym celem na najbliższe dwa lata jest również bycie w pierwszej trójce dostawców rękawic medycznych na wszystkich naszych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej. – komentuje Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical.

(Fot. dp/stockwatch.pl)

(Fot. dp/stockwatch.pl)

Publikacja wyników pchnęła w górę także notowania Decory. Producent wyrobów do dekoracji wnętrz przy 4-proc. wzroście przychodów wypracował ponad sześciokrotny wzrost zysku EBIT do 6,9 mln zł. Zysk netto wyniósł 3,8 mln zł wobec 0,4 mln zł straty przed rokiem. Po trzech kwartałach tego roku przychody wzrosły o 4 proc. do 156,9 mln zł, a zysk netto o 384 proc. do 10,9 mln zł. Decora zanotowała wzrost przychodów na rynkach Europy Zachodniej (61,7 mln zł) oraz w Polsce (52,9 mln zł). Sprzedaż na rynki wschodnie spadła natomiast z 18,8 mln zł do 16,1 mln zł. Już rok wcześniej kryzys w Rosji i na Ukrainie spowodował spadek przychodów z tych kierunków o ponad 65 mln zł oraz straty na skutek osłabienia hrywny. Nie przeszkodziło to spółce wypłacić rekordową dywidendę, której stopa przekroczyła 20 proc.

Ciepłe przyjęcie miał także raport Forte. Producent mebli kontynuuje dynamiczną poprawę zysków. Zysk EBITDA, który w ujęciu r/r wzrósł o 43 proc., okazał się nieznacznie wyższy od prognoz rynkowych. Natomiast wypracowany zysk netto przewyższył konsensus o 11 proc. i wyniósł 28,3 mln zł (+21 proc. r/r).

– Na poziomie operacyjnym wyniki są zgodne z oczekiwaniami. Znaczne odchylenie in plus jest na poziomie zysku netto, co wynika z braku kosztów finansowych w III kwartale tego roku oraz efektywną stopą podatkową na poziomie 18,2 proc. – mówi Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

Koniunktura służy także innej spółce przemysłowej – MFO. Producent profili stalowych zanotował znaczącą poprawę na wszystkich poziomach rachunku wyników. Przychody wzrosły o 12 proc., a zysk operacyjny o 69 proc., co dało odpowiednio 69,5 mln zł i 5,7 mln zł. Spółka korzysta obecnie z bardzo dobrej koniunktury w sektorze stolarki okiennej. MFO realizuje program inwestycyjny o wartości 36,4 mln zł, który pozwoli zwiększyć moce produkcyjne.

Wysoką dynamiką przychodów i zysków pochwaliła się Trakcja, która po I kwartale była w dużym regresie, a w kolejnym zanotowała nieznaczną poprawę. Trzeci kwartał przyniósł dynamiczne przyspieszenie. Wartość sprzedaży podskoczyła o 23 proc., EBITDA o 27 proc., a zysk netto o 42 proc. Do tego z dwucyfrowym zapasem pokonała rynkowy konsensus. Wisienką na torcie okazał się wzrost rentowności. Marża brutto ze sprzedaży po trzech kwartałach urosła z 11,2 proc. do 12,3 proc., a w samym III kwartale do 12,9 proc.

– Wyniki III kwartału 2016 r. powyżej naszych oczekiwań i konsensusu. Bardzo dobra marża brutto ze sprzedaży. W saldzie pozostałej działalności operacyjnej ujęto 3,9 mln zł kosztów restrukturyzacji zatrudnienia (uwzględnialiśmy je w naszej prognozie na poziomie kosztów SG&A). Cash flow operacyjny w III kwartale 2016 r.: +11 mln zł (-185 mln zł po 1-3Q’16). Dług netto: 88 mln zł. Portfel zamówień po trzech kwartałach tego roku: 1,33 mld zł (po dwóch kwartałach było 1,34 mld zł). – oceniają analitycy DM BDM.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i rocznych znajdziesz tutaj

Kolejną spółką, która dynamicznie poprawiała wyniki jest Lentex. Przychody producenta wykładzin i włóknin wzrosły w III kwartale o ponad 50 proc. do 136,2 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o 24 proc. do 41 mln zł. W podobnej skali rósł EBIT. Silną poprawę widać także po trzech kwartałach tego roku. Głównie to zasługa nabyciu w grudniu 2015 roku firmy Baltic Wood. Nowa spółka zależna znacznie poprawiła wyniki segmentu podłóg, którego zarówno przychody, jak i EBITDA wzrosły ponad trzykrotnie.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Decora, FORTE, lentex, mercator, mfo, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Mercator Medical rekomenduje 0,50 zł dywidendy na akcję

  Akcjonariusze MERCATOR Medical zdecydują o wypłacie 5,29 mln zł dywidendy z zysków z lat ubiegłych, co oznacza wypłatę 0,50 zł na akcję, wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie zwołane na 3 czerwca.

 • Mercator Medical: Nie ma już ograniczeń w wywozie rękawiczek z Polski

  Nie występują już ograniczenia w wywozie z Polski i poza Unię Europejską podstawowych towarów handlowych MERCATOR Medical, w szczególności rękawiczek lateksowych i rękawiczek nitrylowych.

 • Europejskie giełdy odrabiają straty, w grze Orlen, Energa i XTB

  Odreagowując środową przecenę, a jednocześnie czekając na wyklarowanie się sytuacji na rynkach globalnych, na warszawskiej giełdzie rozgrywane są poszczególne spółki. Gorąco jest na parze PKN Orlen - Energa, ale dużo też dzieje się na spółkach publikujących wyniki finansowe.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR