X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Siedem najlepszych debiutów 2013 r. i ich dalsze plany

Opublikowano: 2013-12-30 15:47:21

W 2013 roku mniej niż połowa debiutów dała zarobić na pierwszej sesji. Ale czasami warto było poczekać, bo jak ustalił StockWatch.pl, na koniec roku akcje niemal 2/3 nowych spółek przyniosły zyski akcjonariuszom. Sprawdzamy jaki jest ich przepis na wzrosty.

W 2013 roku na liście emitentów z głównego rynku przybyły 23 spółki. Wynik jest daleki od rekordów z poprzednich lat, ale na rynku wiele się zmieniło. W mijającym roku giełda powróciła do swej roli źródła kapitału dla przedsiębiorstw. Łączna wartość wszystkich ofert przekroczyła 5 mld złotych. Duża w tym zasługa prywatyzacji państwowych firm – PKP Cargo (1,42 mld zł) i Energi (2,41 mld zł).

Akcjonariusze jedenastu tegorocznych debiutantów cieszyli się ze wzrostu kursów akcji już na pierwszej sesji. Najmocniejsze wejście zaliczył Peixin International Group. Chińska spółka na inauguracji notowań zyskała prawie 27 proc. Producent maszyn i linii do produkcji artykułów higienicznych sprzedał w ofercie publicznej 1 mln akcji po 16 zł. Warto podkreślić, że inwestorzy indywidualni zapisali się pierwotnie na ponad 1,86 mln akcji, co na bazie liczby akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych oznaczało redukcję na poziomie 89,3 proc. Pierwotnie spółka oferowała do 4 mln akcji nowej emisji po cenie maksymalnej 25 zł za sztukę. Z planowanych 100 mln zł do kasy firmy trafiło tylko 16 mln zł brutto. Peixin nie ukrywa, że w połowie przyszłego roku będzie chciał przeprowadzić wtórną ofertę publiczną, z której planuje pozyskać 70-100 mln zł na realizację kolejnej fazy programu inwestycyjnego. >> Symulacje najważniejszych giełdowych debiutów znajdziesz tutaj.

Debiut chińskiej spółki przetarł ścieżkę kolejnym śmiałkom. W październiku udane wejście na GPW zaliczył także MLP Group, deweloper powierzchni magazynowych. Papiery w publicznej ofercie sprzedało po 24 zł za sztukę. Była to cena o 2 zł niższa od wcześniej podanej ceny maksymalnej, a redukcja w transzy detalicznej wyniosła prawie 20 proc. Inwestorzy, którzy skusili się na udział w ofercie, już pierwszego dnia zainkasowali ponad 24-proc. zysk.

Z redukcją zapisów trzeba było się pogodzić także przy okazji oferty PKP Cargo. Popyt na akcje przewoźnika przełożył się na ponad 19-proc. przebitkę na debiucie. Był to najlepszy debiut spółki sprzedawanej pod szyldem akcjonariatu obywatelskiego od wejścia na giełdę spółki GPW SA w 2010 r., która dała zarobić 18 proc. Ostatnie debiuty państwowych spółek były niestety bardzo słabe. W lutym tego roku akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości dały zarobić kilka procent, a w ubiegłym roku debiut Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zakończył się symboliczną stratą.

Spektakularne wejście smoka na początku grudnia zanotował Newag. Była to jedna z większych prywatnych ofert w tym roku (prawie 400 mln zł), a zapisy w transzy detalicznej zostały zredukowane o blisko 93 proc. W pierwszym dniu notowań akcje Newagu dały zarobić ponad 22 proc. Kolejny debiut był dziełem Energi. Rynek dużo obiecał sobie po spółce, której wartość oferty była największa w całym 2013 r. Popyt w ofercie kilkukrotnie przekroczył oferowaną pulę akcji w każdej z trzech transz, a inwestorzy indywidualni łącznie złożyli ponad 72 tys. zapisów. Średnia redukcja w obu transzach detalicznych wyniosła 55,9 proc. W reakcji na wysoki popyt ze strony drobnych, oferujący zwiększył pulę w tej transzy o ponad 3 mln akcji, do około 17 proc. oferty. Niestety, inauguracja notowań Energi skończyła się bolesnym potknięciem. Akcje na pierwszej sesji przeceniono o 5,35 proc. Zdaniem ekspertów, do spadku kursu akcji przyczynili się posiadacze akcji pracowniczych spółki. Słaby debiut zbiegł się w czasie z gorszym klimatem na całej giełdzie. Jedną z przyczyn słabości rynku znowu była szykowana naprędce reforma OFE. W efekcie, lolejne dwa debiuty – Capital Park i Elemental Holding – także wypadły blado.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Zupełnie inna grupa spółek tworzy czołówkę debiutantów, których kursy zachowują się najmocniej po debiucie. W sumie 15 z 22 tegorocznych nowicjuszy zwiększyło wartość rynkową od momentu wejścia na giełdę. Jednak tylko pięcioro z nich osiągnęło stopę zwrotu wyższą lub porównywalną do tegorocznych rezultatów mWIG40 (+29 proc.) i sWIG80 (+35 proc.). W tej kategorii zdecydowanym liderem jest Feerum ze stopą zwrotu przekraczającą 196 proc. Producent elewatorów zbożowych dał się poznać z podniesienia tegorocznej prognozy finansowej. Otrzymał też rekomendację kupuj z BM BGŻ. Biuro w 2014 roku oczekuje wzrostu przychodów do poziomu 105,7 mln zł, tj. o 18,4 proc. Dodatkowo, w przyszłym roku mają być już widoczne pierwsze efekty optymalizacji, co ma przełożyć się to na poprawę marży brutto ze sprzedaży z poziomu 23,5 proc. w 2013 r. do 24,3 proc. w 2014 r. Szacowany zysk netto to 14,8 mln zł.

Mabion ze stopą zwrotu sięgająca 124 proc. plasuje się na drugim miejscu. Biotechnologiczna spółka przeszła z NewConnect w kwietniu, ale mocna zwyżka rozpoczęła się we wrześniu. Na podium załapał się także Tarczyński z wynikiem 61 proc. W grudniu producent przetworów mięsnych zyskał uznanie analityków DI BRE Banku. Biuro co prawda w ostatnim raporcie obniżyło cenę docelową akcji z 17,40 do 17,20 zł, ale nadal utrzymuje rekomendację kupuj. W raporcie zaznacza, że o ile rosnące ceny mięsa wieprzowego w III kwartale zmniejszyły marżę przetwórcy, to ich spadki zanotowane w ostatnich tygodniach implikować będą wyższą rentowność w okresie IV kwartału 2013 r. Broker liczy, że w IV kwartale Tarczyński wygeneruje około 1/3 całorocznej EBITDA. >> Zobacz także: Trzech tegorocznych debiutantów, na których stawiają maklerzy.

Wysoko w tej klasyfikacji są dwa lipcowe debiuty – Global Cosmed i OT Logistics. Obie od chwili pojawienia się na parkiecie zdrożały o blisko 40 proc. Producent kosmetyków i chemii gospodarczej w III kwartale zanotował 2 mln zł zysku netto (+15,5 proc. r/r). Zarząd jest spokojny o realizację całorocznej prognozy. Spółka realizuje strategię umacniania pozycji rynkowej wchodząc na nowe rynki zbytu. Natomiast OT Logistics uzyskał w III kwartale 139,4 mln zł przychodów, a zysk netto wyniósł 1,7 mln zł Rok wcześniej był to odpowiednio 120,3 mln zł oraz 4,7 mln zł. W tym roku grupa transportowo-spedycyjna ponosi dodatkowe koszty związane z rozwojem poprzez akwizycje spółek portowych i spedycyjnych oraz pozyskanie terenów w porcie gdańskim.

Pokaźne wzrosty mają za sobą także Peixin oraz Provident. Statystykę spółki udzielającej krótkoterminowych pożyczek popsuła piątkowa sesja. Na koniec ubiegłego tygodnia akcje staniały o 9,65 proc., po tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na emitenta 12 mln zł kary. Urząd uznał, że sposób liczenia rocznej stopy oprocentowania przez spółkę narusza interesy konsumentów. Według urzędu, do całkowitych kosztów pożyczki firma powinna zaliczyć opcjonalną opłatę za obsługę klienta w domu oraz opłatę przygotowawczą. Spółka uważa, że opłaty są naliczane prawidłowo i planuje odwołać się od decyzji UOKiK.

>> Z ustaleń StockWatch.pl wynika, że biura maklerskie intensywnie pracują nad kontynuacją ofensywy. >> W blokach startowych czekają prospekty 11 debiutantów.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Feerum, glcosmed, Mabion, otlog, peixin, provident, tarczynski)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku