Skarbówka domaga się od ZM Silesia prawie 100 mln zł zaległego VAT, Boryszew odwoła się

Omawiane walory:

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Krakowie określił zaległe zobowiązanie podatkowe ZM Silesia - spółki pośrednio zależnej od Boryszewa - w podatku VAT za lata 2013-2014 w kwocie 97,3 mln zł. Boryszew nie zgadza się z decyzją i zamierza się odwołać.

boryszew, vat, odwolanie, urząd, skarbowy,

Skarbówka domaga się od ZM Silesia prawie 100 mln zł zaległego VAT, Boryszew odwoła się

– Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu ZM Silesia nie dochowała należytej staranności przy weryfikacji rzetelności podatkowej niektórych ze swoich dostawców, którzy jak się okazało nie odprowadzili do budżetu należnego podatku VAT. W konsekwencji, zdaniem Urzędu, ZM Silesia nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach wystawionych przez nieuczciwych kontrahentów – czytamy w komunikacie.

Decyzja jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. W związku z odmienną oceną powyższych okoliczności Boryszew planuje skorzystać z dostępnych rozwiązań odwoławczych celem zakwestionowania decyzji Urzędu.

– Z całą pewnością będziemy się od tej decyzji odwoływać. W demokratycznym państwie prawa nie może być tak, że organy państwa oczekują, że podatnik samodzielnie wykryje i przewidzi wszelkie przestępcze działania wśród swoich kontrahentów, a nawet wśród partnerów biznesowych tychże kontrahentów. My przedsiębiorcy nie dysponujemy narzędziami, którymi dysponują organy skarbowe, które pomimo dostępu do wszelkich rejestrów i posiadania wielu innych środków, potrzebują często wielu lat pracy, aby oszustów podatkowych wykryć. Nasza grupa kapitałowa, podobnie jak Skarb Państwa, jest ofiarą przestępstw podatkowych. Uczciwi podatnicy nie mogą ponosić konsekwencji tego, że organy podatkowe i organy ścigania nie są w stanie wyeliminować z obrotu gospodarczego oszustów podatkowych Musimy spojrzeć na wyłudzenia VAT szerzej, jako na problem powszechnie istniejący, gdzie faktyczne konsekwencje finansowe w zasadzie ponoszą wyłącznie podmioty uczciwe, które dodatkowo – tak jak w naszym przypadku – faktycznie, a nie pozornie, zakupywały towar od nieuczciwych kontrahentów, zużywany następnie do prowadzonej działalności – powiedział prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

Po przeanalizowaniu otrzymanej decyzji, Boryszew podejmie decyzję w sprawie ewentualnego zwiększenia utworzonych w grupie rezerw na ryzyka związane z niekorzystnymi decyzjami podatkowymi. Aktualnie wartość utworzonych rezerw na ryzyka podatkowe w grupie kapitałowej wynosi 55,6 mln zł, podano także.

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 6,26 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Boryszew obejmie blisko 3,5 proc. akcji Gränges w ramach rozliczenia za Impexmetal

  BORYSZEW oraz spółki SPV BORYSZEW 3 i Impexmetal Holding zawarły z Gränges AB aneks do umowy sprzedaży akcji Impexmetalu, przewidujący objęcie przez BORYSZEW pakietu blisko 3,5% akcji Gränges AB, co stanowi równowartość 90 mln zł, w ramach rozliczenia transakcji.

 • Boryszew tnie zatrudnienie w segmencie motoryzacji

  Grupa BORYSZEW zamierza zmniejszyć zatrudnienie, szczególnie w segmencie motoryzacji, który najbardziej ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa, zapowiedział prezes Piotr Lisiecki.

 • Boryszew miał 35 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  BORYSZEW odnotował 35,15 mln zł skonsolidowanej straty netto z działalności kontynuowanej i zaniechanej, przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 15,56 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Boryszew uruchomił produkcję preparatu do dezynfekcji

  BORYSZEW ERG - spółka z grupy kapitałowej BORYSZEW - rozszerzył ofertę produktową o preparat o działaniu wirusobójczym przeznaczony do dezynfekcji rąk oraz powierzchni, materiałów i wyposażenia o nazwie ERG CleanSkin.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR