Spokojna sesja przed szczytem UE, w grze m.in. TPSA i Ursus

Omawiane walory: , , ,

Początek europejskiej sesji przebiega w atmosferze niewielkich zmian indeksów. Dzisiaj w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Mają być na nim przedyskutowane pomysły dotyczące pogłębiania unii walutowej, ale wystąpienia polityków będą śledzone przez inwestorów.

Wśród pomysłów dotyczących kolejnych etapów integracji można wymienić m.in unię bankowa i nadzór bankowy, osobny budżet strefy euro czy uwspólnotowienie długu. Ewentualne decyzje w tych kwestiach będą zawarte prawdopodobnie dopiero w grudniu, a bieżące spotkanie posłuży dyskusji. Poza tym premier Grecji przedstawi wstępne podsumowanie ostatnich rozmów z Trojką.

Atmosfera na rynku jest aktualnie spokojna, ale indeksy znajdują się nieznacznie pod kreską. Warto jednak zwrócić uwagę na analizę techniczną. Ostatnie 3 sesje doprowadziły kursy w okolice ważnych oporów. Blisko kilkuletnich szczytów znajdują się amerykańskie S&P500 i Dow Jones, a w Europie do lokalnego szczytu dotarł DAX. Również indeks szerokiego rynku WIG ma na wyciągnięcie ręki ostatnie maksima, których przebicie wyniesie kurs na najwyższe poziomy od początku sierpnia 2011 r. Być może dwudniowy szczyt przyniesie impuls do bardziej zdecydowanego ruchu.

Po 1,5 godziny handlu WIG i WIG20 tracą na wartości ok 0,1 proc., a sWIG80 zniżkuje o 0,2 proc. Lepiej radzi sobie silny ostatnio indeks średniaków, który zyskuje 0,3 proc.

Przy braku jednoznacznego kierunku na rynku w czołówce aktywności pojawiają się walory spekulacyjne. Najwięcej transakcji zawarto na akcjach Petrolinvestu, który walczy dzisiaj z lokalnym szczytem z 8 października. Jego przebicie potwierdzi, że kurs tworzy dłuższą falę wzrostową.

>> 12 najbardziej aktywnych spółek na GPW >> Znajdziesz w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl

Na podium aktywności ponownie znajduje się TP SA, która nadal traci na wartości. Spółka zrewidowała wczoraj w dół tegoroczne prognozy finansowe i zamierza płacić niższą dywidendę niż w ostatnich latach. To mocno nie spodobało się inwestorom, którzy są zdeterminowani do sprzedaży akcji spółki. Spadki rzędu 20 proc. w indeksie blue chipów zdarzają się bardzo rzadko, a dzisiaj obserwujemy kontynuację ruchu na południe. Gwoździem do trumny są nowe rekomendacje dla spółki. Analitycy Deutsche Bank obniżyli swoją rekomendację do z kupuj do trzymaj, a eksperci Erste Group ścieli zalecenie z akumuluj do redukuj. Kurs zniżkuje o blisko 3 proc.

W czołówce aktywności znajduje się również Ursus, który daje w ostatnim czasie dobrze zarobić inwestorom. Ostatnią informacją dostarczającą paliwa do kontynuacji silnych wzrostów było zawiązanie na terenie Bośni i Hercegowiny spółki, która ma produkować ciągniki (ogłoszone 10 października). Dzisiaj kurs zwyżkuje o blisko 8 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT petrolinv, tpsa, ursus, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR