sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron

Omawiane walory: , , ,
Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.
jsw, pbkm, jujubee, pge, tauronpe, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Od wzrostów rozpoczęła się pierwsza czerwcowa sesja na giełdzie w Warszawie. O godzinie 11:30 indeks WIG20 rósł o 0,65 proc. do 1.734 pkt., mWIG40 o 2 proc. do 3.426 pkt., a sWIG80 o 1,6 proc. do 12.633 pkt. Ten ostatni jest najwyżej od ponad trzech miesięcy, zyskując od marcowego dołka już ponad 38 proc. i testując dziś poziomy o prawie 5 proc. wyższe niż na koniec 2019 roku.

swig80

Kliknij, aby powiększyć

Dzisiejszą zieleń warszawskie indeksy zawdzięczają przede wszystkim dobrym nastrojom na globalnych rynkach akcji, które w ostatnim czasie skupiają się na oczekiwaniu na pozytywne efekty odmrożenia gospodarek w Europie i USA, ignorując wciąż niepokojące wieści napływające ze świata odnośnie pandemii koronawirusa, słabe dane makroekonomiczne, ryzyko dalszego wzrostu napięcia na linii Waszyngton – Pekin, czy trwające w wielu amerykańskich miastach zamieszki antyrządowe po śmierci George’a Floyda.

Giełdom, szczególnie tym z grona emerging markets, pomaga również taniejący od ponad tygodnia dolar. W Warszawie dodatkowo nieco optymizmu mógł przynieść wyższy od prognoz odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego. W maju wzrósł on do 40,6 z 31,9 pkt., podczas gdy oczekiwano odczytu na poziomie 35,6 pkt. To wprawdzie wciąż oznacza, że sytuacja sektora jest źle oceniana (odczyt poniżej granicznego poziomu 50 pkt.), ale jakiś promyk nadziei pojawił się na horyzoncie.

Wzrosty na otwarciu poniedziałkowej sesji to jedno. Inna sprawa, czy warszawskim bykom uda się dowieźć do końca sesji te plusy. Szczególnie, że po pierwszej godzinie handlu w wypadku indeksu WIG20 już można było zaobserwować chęć do realizacji zysków, co obniżyło jego wartość z 1.749 pkt. (+1,56 proc.) krótko po otwarciu do wspomnianych wyżej 1.729 pkt. To o tyle jest istotne, że w środę i czwartek poziomy powyżej 1.720 pkt. były wykorzystywane do zamykania długich pozycji w akcjach, a podjęte wówczas próby domknięcia szerokiej luki bessy z 9 marca (1.685-1.764 pkt.) zakończyły się niepowodzeniem.

O losach całej sesji prawdopodobnie zdecyduje zachowanie giełdowych tuzów, czyli banków, i koncernów energetycznych, czyli tych spółek, które odpowiadały za mocne poniedziałkowe otwarcie.

Akcje PGE i Tauron Polska Energia wyróżniają się dziś wśród giełdowych blue chipów. Te pierwsze drożeją o 6,5 proc. do 5,15 zł, atakując poziomy nieoglądane od końca lutego. Drugie drożały o 3,8 proc. do 1,282 zł, atakując lokalne maksimum z marca (1,33 zł), po tym jak w poprzednim tygodniu wybiły się górą z dwumiesięcznej konsolidacji.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W pierwszej godzinie notowań kroku próbowało im dotrzymywać jeszcze JSW, ale później strona podażowa mocniej przycisnęła i wzrosty zostały ograniczone do 1,6 proc. i poziomu 16,80 zł. Warto jednak wspomnieć, że JSW kontynuuje zainicjowane w poprzednim tygodniu wzrosty, gdy notowania wybiły się górą z konsolidacji, otwierając sobie drogę nawet w okolicę 20 zł.

Motorem porannej zwyżki były jednak przede wszystkim banki. W tym nawet Pekao i Alior, które rano poinformowały o tym, że ubiegłotygodniowa zaskakująca obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej obniży wynik odpowiednio o 650-700 mln zł i o 41-48 mln zł. I to właśnie banki jako pierwsze spuściły z tonu i odpowiadają za to późniejsze cofnięcie indeksu WIG20.

W indeksie mWIG40 dobrze radzi sobie Enea, rosnąc o 3,5 proc. do 6,06 zł. Jednak w tym wypadku na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim Bank Millennium (+5,4 proc.), Grupa Azoty (+5,3 proc.) i Echo (+4,5 proc.).

Na szerokim rynku, oprócz wymienionych spółek i segmentów, cały czas ciekawie jest w sektorze gamingowym, gdzie trwa realizacja zysków, gdyż inwestorzy obawiają się, że po odmrożeniu gospodarek ludzie będą mniej wydawać na cyfrową rozrywkę. Dziś czarną owcą jest spółka Jujubee. Jej akcje tanieją o 9,6 proc. do 7,16 zł po słabo przyjętej grze „COVID: The Outbreak”. Jako, że kurs wybił się dołem z miesięcznej konsolidacji, więc jest ryzyko pogłębienia przeceny w dalszej części tygodnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, Jujubee, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Realizacja zysków w Warszawie, w grze Orange Polska i JSW

  Akcje w Warszawie tanieją. Inwestorzy realizują zyski z ostatnich dni, co jest wspólną tendencją obserwowaną w całej Europie. I jedynie sWIG80 nie ulega tej spadkowej presji, rosnąc o 0,4 proc. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, a GPW dalej ma szanse kontynuować wzrosty w grudniu.

 • Borys z PFR: Decyzja ws. pożyczki preferencyjnej dla JSW w najbliższych tygodniach

  Polski Funduszu Rozwoju uzyskał już wymagane wyjaśnienia od Komisji Europejskiej i przewiduje, że ostateczną decyzję w sprawie pożyczki preferencyjnej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej podejmie w najbliższych tygodniach, poinformował prezes PFR Paweł Borys. Jeśli chodzi o Polską Grupę Górniczą, trudno obecnie wskazać termin podjęcia decyzji w sprawie wsparcia w ramach tarczy, dodał.

 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • Zielono na GPW. JSW drożeje po wynikach, a Allegro kontynuuje odbicie

  Zdecydowanie tematy lokalne zdominowały przedpołudniową część piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie. Oprócz kontynuującego odbicie Allegro, w centrum uwagi są spółki wynikowe z JSW na czele. We wzrostach pomaga "zielona" Europa.

 • Byki nie powiedziały ostatniego słowa, w grze Allegro i Wielton

  Sentyment na warszawskiej giełdzie pozostaje dobry, a inwestorzy wciąż chętnie kupują akcje. W centrum uwagi znalazły się spółki publikujące wyniki kwartalne. Furorę zrobił zwłaszcza Wielton. Pierwszy raz od 6 sesji drożeją akcje Allegro.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR