StockWatch.pl

Szansa na jeszcze 3,5 mld zł dywidendy z 8 ciekawych spółek

Omawiane walory: , , , , , , ,

W końcówce sezonu dywidendowego na GPW parkietowe maluchy dzielnie rywalizują z blue chipami na stopy wypłat. StockWatch.pl zestawił najważniejsze wydarzenia i terminy w kalendarium dywidendowym na resztę roku.

Wrześniowym rekordzistą pod względem stopy dywidendy jest Action. Dystrybutor elektroniki użytkowej oferuje 1 zł na akcję, co przy kursie po spadku na poziom 6 zł daje zawrotną stopę 16,6 proc. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 20 września. Problem w tym, że za imponującą stopą dywidendy stoi mocna przecena akcji spowodowana problemami finansowymi. Na początku sierpnia sąd objął spółkę postępowaniem sanacyjnym. Kolejnym haczykiem jest kwestia terminu wypłaty dywidendy. Zgodnie z uchwałą czerwcowego walnego, środki na rachunkach maklerskich akcjonariuszy powinny pojawić się 5 października. Jednak nie jest to pewne, co w ubiegłym miesiącu zasygnalizował prezes i jeden ze znaczących akcjonariuszy spółki, sugerując iż dywidenda będzie wypłacona w późniejszym terminie. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Action

– Wszyscy, którzy będą akcjonariuszami na dzień dywidendy staną się wierzycielami spółki i otrzymają swoją wypłatę zgodnie z propozycjami układowymi. – powiedział w rozmowie z PAP Piotr Bieliński, prezes Action.

W poprzednich dwóch latach Action płacił identyczną stawkę dywidendy. Jednak wówczas kurs akcji był znacznie wyżej, a stopa wynosiła ok. 2,5 proc.

Dywidendowym pewniakiem jest natomiast PZU. O gigancie z branży ubezpieczeniowej w ostatnim czasie mówi się głównie w kontekście rozgrywki o przejecie Pekao z rąk włoskiego UniCredit. Tymczasem ubezpieczyciel wypłaci 2,08 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę w wysokości 7,5 proc. Dzień dywidendy to 30 września. PZU płaci regularnie dywidendę od 2010 r., w tym czasie stopa pięciokrotnie przekraczała 6 proc. W niedawno opublikowanej nowej strategii do 2020 r. grupa planuje natomiast zmianę profilu ze spółki czysto dywidendowej na dywidendowo-wzrostową. PZU chce budować grupę bankową, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami ponad 140 mld zł.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Kandydatem do solidnej wypłaty jest także PKO BP. Czerwcowe walne uchwaliło warunkową dywidendę w wysokości 1,25 mld zł. W przeliczeniu na akcję daje to 1 zł i stopę w wysokości 3,8 proc. Zastrzeżono jednak, że jeśli do 8 grudnia 2016 roku PKO BP przejmie kontrolę nad innym podmiotem lub nastąpią zmiany regulacyjne lub zaleceń nadzorczych, to bank nie wypłaci dywidendy. W wypadku spełnienia warunków dniem dywidendy będzie 30 września, a terminem jej wypłaty 20 grudnia 2016 r. W zeszłym roku PKO BP nie dzielił się zyskiem z akcjonariuszami, co wynikało z zaleceń KNF i dodatkowych wymogów kapitałowych. Ostatnią dywidendę spółka płaciła w 2014 r. i było to 0,75 zł – stopa 1,9 proc. Rok wcześniej wypłata wyniosła 1,80 zł – stopa 4,7 proc. 

Mocno odchudzoną dywidendę wypłaci natomiast PGE. Pierwotnie zarząd rekomendował 0,92 zł za akcję, ale ostatecznie uchwalono kwotę 0,25 zł – czyli stopa 2,25 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 23 września. Spółka od giełdowego debiutu w 2009 r. regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, wypłacając solidne dywidendy. W zeszłym roku było to 0,78 zł – stopa 5 proc., a w 2014 r. kwota 1,10 zł – stopa bliska 5 proc. Najwyższą dywidendę wypłacono w 2012 roku – 1,93 zł na akcję, co dało stopę w wysokości 9,2 proc. Tegoroczne cięcie dywidendy PGE tłumaczy sytuacją finansową oraz dużymi potrzebami inwestycyjnymi. Miniony kwartał przyniósł spadek wyników. Gorzej niż przed rokiem radził sobie przede wszystkim segment energetyki konwencjonalnej, ale regres odnotowały także obrót i dystrybucja. Na wynikach ciążą niższe ceny energii, wyższe koszty emisji gazów i zmiany w taryfach dystrybucyjnych. Poniedziałkowe NWZA spółki zdecydowało o podniesieniu kapitału o 467,4 mln zł, poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji spółki do 10,25 zł. Wcześniej planowano, że wartość nominalna akcji wzrośnie do 13 zł.

W przeciwieństwie do PGE na wyższą dywidendę zdecydowano się w Protektorze. Akcjonariusze lubelskiego producenta obuwia ochronnego przeforsowali zamiast wcześniej zgłaszanych 0,24 zł kwotę 0,31 zł na akcję. Stopa dywidendy to 9 proc., a prawo do jej otrzymania będzie można nabyć 26 września. Spółka także w ostatnich dwóch latach płaciła niemałe dywidendy. W zeszłym roku było to 0,29 zł na akcję i stopa sięgająca 8,5 proc. W 2014 roku dywidenda wyniosła 0,27 zł – stopa 8,1 proc. Protektor jest po prezentacji wyników za I półrocze 2016 r. W tym okresie przychody wzrosły o 1,5 proc. do 54,6 mln zł. Natomiast zysk netto spadł o 26 proc. do 2,97 mln zł.

dywidendy

Trzeci rok z rzędu dywidendę wypłaci P.A. Nova. Zatwierdzona przez walne kwota to 0,75 zł, co daje stopę w wysokości 2,7 proc. Dniem dywidendy jest 23 września, a wypłata ma nastąpić 12 października. W poprzednich dwóch latach P.A. Nova płaciła dywidendy w wysokości 0,50 zł każdorazowo. Wówczas stopy dywidendy nie przekraczały 3 proc. Kurs akcji spółki jest po silnym wybiciu spowodowanym pozyskaniem zlecenia na budowę sklepu Ikea w Lublinie za ok. 66 mln zł.

Ubiegłorocznymi zyskami podzieli się także Voxel. Spółka zarządzająca siecią medycznych centrów diagnostycznych wypłaci 0,55 zł na akcję. Stopa dywidendy wynosi 3,1 proc., a dniem dywidendy jest 19 września. Voxel w I półroczu tego roku poprawił przychody o 5 proc, do 59,5 mln zł. Zysk brutto na sprzedaży zwiększył się o 8,5 proc. do 16,9 mln zł, ale EBITDA spadła o 18,5 proc. do 13,1 mln zł. Spadek zysku operacyjnego jest spowodowany głównie wzrostem kosztów ogólnego zarządu oraz spadkiem pozostałych przychodów operacyjnych. W opinii spółki ma to charakter jednorazowy.

W ubiegłym tygodniu kwestię dywidendy rozstrzygnęli akcjonariusze Betacomu. Spółka informatyczna wypłaci 1,616 mln zł z zysku za rok obrotowy 2015/2016. W przeliczeniu na akcję daje to 0,80 zł i stopę w wysokości 6,8 proc. Dzień ustalenia prawa do zysku to 14 września, a termin wypłaty 29 września 2016 r. Poprzednio dywidendę spółka płaciła w 2015 r. Wynosiła ona 0,75 zł, co dało stopę w wysokości 6,3 proc. Do tej pory informatyczna spółka najwyższą stopę dywidendy oferowała w 2013 r. – ponad 9 proc. przy kwocie 0,70 zł.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i półrocznych znajdziesz tutaj

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, Betacom, panova, PGE, pkobp, protektor, PZU, voxel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sąd czasowo wstrzymał rozpoznanie wniosku PKO BP o ogłoszenie upadłości Ursusa

  Sąd Rejonowy w Lublinie wstrzymał rozpoznanie złożonego przez PKO Bank Polski uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości Ursusa do czasu prawomocnego zakończenia przyspieszonego postępowania układowego spółki.

 • PZU ubezpieczy wynajmujących i najemców

  Awarie, dewastacje oraz zalegający z czynszem lokatorzy to jedne z najczęściej występujących ryzyk związanych z wynajmem mieszkania. PZU przygotował specjalne ubezpieczenie, które ma zapewnić spokojny sen wynajmującym i najemcom. Polisa gwarantuje wynajmującemu m.in. ochronę czynszu do 9 tys. zł.

 • GPW pod presją spadków w Niemczech i Turcji, czerwono na JSW i PKO BP

  Nie wyniki wyborów parlamentarnych a sytuacja na zagranicznych giełdach zdecydowała o kierunku głównych indeksów w Warszawie. WIG20 podzielił dziś los DAX-a i CAC40, zamykając sesję stratą na poziomie 0,5 proc. Największe spadki zanotowała giełda turecka, której główny indeks spadł o prawie 5 proc.

 • PKO BP znów wysyła komornika po majątek Ursusa

  PKO BP nie odpuszcza lubelskiej spółce. Pod koniec września bank złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Ursusa, a w ubiegłym tygodniu wznowił postępowanie egzekucyjne.

 • PKO TFI będzie zarządzało PPK pracowników Lidla

  Lidl i PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych podpisały umowę dotyczącą prowadzenia i zarządzania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR