Sześć spółek, które budują zaufanie u inwestorów

Omawiane walory: , , , , ,

Za sprawą PBG budowlanka mocno podpadła inwestorom. Jednak zdaniem ekspertów nie należy wrzucać wszystkich spółek z tej branży do jednego worka. Sprawdziliśmy kto potrafi zarabiać na budownictwie i w ten sposób skutecznie buduje wartość dla akcjonariuszy.

Budowlanka to jedna z tych branż, w której sentyment inwestorów zmienia się jak w kalejdoskopie. Rynek przekonał się o tym boleśnie na ostatnich sesjach, gdzie wystarczyła deklaracja PBG o możliwej emisji aby kurs runął. Spółka przedstawiła potrzeby kapitałowe, propozycję mega emisji akcji bądź obligacji oraz potrzebę wsparcia ze strony inwestora strategicznego. Inwestorzy nie ograniczali się do ucieczki od PBG i z miejsca przystąpili do masowej wyprzedaży spółek z całego sektora. Wszystko z powodu obaw, że inni przedstawiciele branży mogą podzielić los PBG.

Impuls okazał się na tyle silny, że kursy wielu spółek zapikowały. Tylko na trzech wcześniejszych sesjach WIG-Budownictwo stracił blisko 4,5 proc., a sam PBG od momentu czwartkowych deklaracji zjechał w dół aż o około 23 proc. Na wtorkowej sesji WIG-Budownictwo próbuje łapać oddech i rośnie o 1 proc. Jednak ta sztuka nie udaje się wszystkim – przecenę pogłębia PBG oraz Hydrobudowa Polska.

>> Sektor budowlany jest tylko nieznacznie droższy od sektora deweloperskiego: >> skład, wskaźniki i analiza fundamentalna spółek – komplet danych w serwisie StockWatch.pl

Budowlanka zaczęła wykazywać swoją słabość już w połowie lutego. W niespełna miesiąc WIG-Budownictwo spadł blisko 15 proc., niwecząc tym samym udany start w nowy rok. Do połowy lutego była to bowiem jedna z lepiej zachowujących się branż ze wzrostem subindeksu blisko 20 proc. Wówczas sporo mówiło się, że spółki są na dobrej drodze by odrabiać mocne tąpnięcie kursów z 2011 roku (indeks spółek budowlanych stracił –55 proc.). Odbicie niestety szybko zostało zgaszone.

>> Sezon wyników był gorący, a niektóre spółki z niemodnych sektorów pokazały świetne raporty.  >>Budimex zachwycił dobrym wynikiem i stanem gotówki.

– Odbicie było chwilowe, a ryzyka się nie zmieniły. Dołek w branży jeszcze przed nami. W tym roku zacznie się ograniczanie inwestycji w branży, a w 2013 roku będą tego skutki. Znowu powróciły obawy o kwestie płynności, co jest następstwem kontraktów budowlanych. Problemy dużych firm z płynnością powodują opóźnienia w płatnościach mniejszym firmom. W konsekwencji tego mogą pojawić się upadki mniejszych przedsiębiorstw, głównie myślę tu o spółkach pozostających poza giełdą. Natomiast większa cześć spółek notowanych na GPW ma odłożone środki, które wcześniej miała zaplanowane chociażby na akwizycje. Zatem dla lepszych firm stwarza się szansa w związku z możliwością wyczyszczenia rynku ze słabszych podmiotów. – ocenia Michał Sztabler, analityk Trigon DM.

Niemniej jednak nie brakuje głosów, że inwestorzy mogą dość szybko przeprosić się z budowlanką. Analitycy podkreślają, że ostatnia przecena na rynku odsłoniła wiele atrakcyjnych spółek budowlanych.

– Sentyment do branży pogorszył się w ostatnich dniach, po części zapewne w związku z informacją o planowanej bardzo dużej emisji w PBG. Jednak fundamenty nie uzasadniają aż takiej przeceny w wielu spółkach. Dlatego nie wykluczałabym odwrócenia sentymentu w najbliższym czasie. W naszej ocenie zbyt mocna przecena dotknęła między innymi Polimex-Mostostal. Akcje tej spółki wyceniamy na 1,70 zł. Potencjał ma także Budimex. Spółka podała dobre wyniki za 2011 rok i wyróżnia się na tle branży mocnym bilansem. Do tego jest w stanie wypłacić wysoką dywidendę, której stopa może sięgnąć nawet 12 proc. Akcje Budimeksu wyceniamy na 94 zł.– ocenia Maria Szymańska, analityk Espirito Santo.

>> Podobne zdanie mają analitycy z DI BRE Banku:  >> Budimex jest gwiazdą w swojej branży.

Na wtorkowej sesji wspomniany Polimex wyróżnia się na tle sektora zwyżką kursu, która momentami wynosiła ponad 4 proc. Jednak kurs tej spółki pozostaje wyraźnie poniżej wycen analityków. Niemniej warto mieć na uwadze czynniki ryzyka. >> Na podstawie danych historycznych Polimex przed raportem wyceniany jest optymalnie.

– Po przecenie, która moim zdaniem była trochę na wyrost spółka wygląda ciekawie. Obecnie wyceniam akcje Polimeksu na 1,79 zł. W obliczu słabnącego rynku budowlanego szansą dla spółki są kontrakty energetyczne. Nie należy zapominać jednak o ryzykach dotyczących tej spółki i przy tej okazji wspomnieć należy o lipcowej spłacie obligacji w kwocie 100 mln zł i październikowej w kwocie 190 mln zł. Nie wykluczone, że w tym drugim terminie spółka może prosić inwestorów o rolownie długu. – podkreśla Piotr Nawrocki, analityk Wood&Company.

Ekspertom cały czas niezmiennie podoba się Rafako. Spółka po bardzo silnym wybiciu z początku rok poddała się w ostatnich tygodniach 10-proc. korekcie. >> Po raporcie i korekcje akcje wyceniane są bardzo blisko średniej rynkowej.

– Trzymam się konsekwentnie tego, że najlepszą dla mnie spółką budowlaną jest Rafako, choć obecnie cieniem na postrzeganie spółki mogą kłaść się problemy jej największego udziałowca – PBG. Niemniej jednak widzę potencjał w Rafako, który dzięki kontraktom energetycznym walczy o wejście na inną skalę działalności. – mówi analityk Wood &Company.

Również Michał Sztabler z Trigon DM wyróżnia na tle sektora spółki skupione na kontraktach energetycznych. Tu ponownie na pierwszym miejscu wymieniane jest Rafako.

– Perspektywy mają spółki działające w sektorze energetycznym, gdzie przetargi wchodzą w fazę wyłaniania zwycięzców. W tym kontekście ciekawie wygląda Rafako. W mojej ocenie jest atrakcyjnie wyceniane. Wyniki 2011 roku były obciążone kwestiami spornymi z Alstomem i gdyby nie to, zysk netto mógłby wynieść 60-70 mln zł. W kolejnych latach spółka powinna być jednym z największych beneficjentów giełdowych kontraktów energetycznych. Przy okazji zamówień od energetyki warto też zwrócić uwagę na firmy działające na rynku sieciowym – Atrem, Elektrotim i ZPUE. Z mojego rozeznania wynika, że firmy energetyczne w tym roku chcą na tym polu ponieść inwestycje o 20-30 proc. w stosunku do 2010 roku. W kolejnych latach też szykują się spore wydatki. – uważa analityk Trigon DM.

>> Inwestujesz na podstawie analizy sprawozdań finansowych? >> Śledź jakie najnowsze omówienia przygotowali analitycy StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atrem, budimex, elektrotim, Polimexms, rafako, ZPUE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Realizacja zysków na europejskich giełdach, w grze PKO BP i Rafako

  Banki ciągną warszawskie indeksy w dół. Słabo radzi sobie też sektor odzieżowy. Na rynku coraz mocniej słychać obawy o nową falę zachorowań na COVID-19.

 • Przecena na GPW: WIG20 poniżej 1.800 pkt., w grze Orlen, PZU i PKO

  Od silnych spadków rozpoczęła się piątkowa sesja w Warszawie. Impulsem była wczorajsza wyprzedaż na Wall Street. Wynik piątkowej sesji jednak pozostaje kwestią otwartą. Możliwe są zarówno duże spadki, jak i odrobienie strat.

 • Spółka z Grupy Rafako wykona dodatkowe prace w Jaworznie za ok. 10 mln zł

  Spółka E003B7 z Grupy RAFAKO, wykonawca nowego bloku 910 MW w Jaworznie, podpisała z zamawiającym - Tauron Wytwarzanie aneks, który określa zasady dalszej realizacji tego kontraktu. Aneks umożliwi kontynuowanie prac, wznowionych kilka tygodni temu, po podpisaniu wstępnego porozumienia, a jego zapisy mają pozwolić na możliwie najszybsze przekazanie bloku do eksploatacji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR