Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

TPSA w cuglach pokonała rynkowy konsensus, kurs akcji rośnie

Opublikowano: 2013-10-22 11:48:58

Omawiane walory:

Telekom z przytupem otworzył sezon wyników wśród blue chipów. Spółka sprawiła pozytywną niespodziankę nie tylko zyskami, ale także podwyższeniem prognozy finansowej przepływów. We wtorek kurs akcji TPSA rośnie o kilka procent.

W III kwartale Telekomunikacja Polska osiągnęła 239 mln zł zysku netto wobec 307 mln zł rok wcześniej. Niemniej wynik mocno przebił konsensus PAP, który zakładał 129 mln zł. EBIT stanowił 390 mln zł i okazał się wyższy o 38 proc. od oczekiwań (-26 proc. r/r). Zysk EBITDA wyniósł 1,165 mld zł i był niższy od ubiegłorocznego wyniku na poziomie 1,323 mld zł. Tu wynik również okazał się wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali średnio się 1,054 mld zł zysku. Marża na tym poziomie wyniosła 36,5 proc., co jest osiągnięciem znacznie przewyższającym oczekiwania rynkowe (33,9 proc.).

Przychody grupy zmniejszyły się w ujęciu rok do roku o 7,9 proc., do 3,196 mld zł. Analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 3,160 mld zł. Telekomunikacja Polska podała, że podobnie jak w poprzednich kwartałach na spadek wpłynęły zmiany regulacyjne, czyli obniżki stawek za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach komórkowych. Spadek przychodów grupy z wyłączeniem tego wpływu wyniósł w III kwartale 2,5 proc. w ujęciu rocznym.

>> TPSA odkryła karty, ale przed nami jeszcze pięć ważnych raportów w tym tygodniu. >> 6 raportów, przed którymi rynek umiera z ciekawości.

W segmencie mobilnym przychody spadły w ujęciu r/r z 1,706 mld zł do 1,514 mld zł. Przychody komórkowe spadły również w ujęciu kwartalnym. Średni miesięczny przychód na abonenta komórkowego grupy wyniósł 34,2 zł wobec 36,2 w II kwartale tego roku. Przychód na klienta z usług detalicznych wyniósł 30,80 zł w porównaniu z 31,10 zł. Baza klientów telefonii stacjonarnej spadła o 7,2 proc. r/r (jest ich teraz 4,82 mln), a ARPU w tym segmencie zmniejszyło się o 5,4 proc. r/r.

– Wyniki wyglądają nieźle, szczególnie od zysku EBITDA w dół. W danych operacyjnych również jest lepiej od oczekiwań, w segmencie stacjonarnym spadek liczby klientów wyniósł 78 tys., a spodziewałem się 100 tys. W komórkach natomiast dodano aż 179 tys. klientów, tymczasem oczekiwałem tylko 65 tys. przyrostu. Różnica wynika głównie z niedoszacowania przyłączeń w ramach samej marki Orange, i w mniejszym stopniu nju mobile. ARPU udało się dowieźć na w miarę spodziewanych poziomach. Podwyższenie prognozy przepływów to nie zaskoczenie, pierwotny cel był ustawiony bardzo nisko, a rynek się ustabilizował. Ten jeden miliard zł to nie są jakieś wysokie poziomy. Stopa przepływów nadal wynosi 9 proc., to niżej niż w Netii. Ogólnie wyniki oceniam pozytywnie, dzięki przebiciu oczekiwań na EBITDA, zysku netto i podwyższeniu prognozy przepływów. – ocenia Konrad Księżopolski, analityk Espirito Santo (PAP).

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,93 przy średniej dla sektora 0,99. >> Analizę wskaźnikową TPSA uwzględniającą wyniki za III kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Organiczne przepływy pieniężne wyniosły 434 mln zł, w zestawieniu z 189 mln zł z II kwartału. Po trzech kwartałach tego roku grupa wypracowała 833 mln zł przepływów pieniężnych. Grupa wydała w III kwartale na inwestycje 438 mln zł. Na przepływy pozytywnie przełożył się niższy wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy, który wyniósł 72 mln zł wobec 125 mln zł rok wcześniej. TPSA podwyższyła w raporcie prognozę organicznych przepływów pieniężnych na cały rok do minimum 1 mld zł, z co najmniej 800 mln zł wcześniej. Dług netto do EBITDA wynosi obecnie ok 1,1x.

Po publikacji wyników akcje TPSA zyskują nawet 5 proc., czemu towarzyszą najwyższe obroty na rynku. Od kilku miesięcy obserwujemy tendencję wzrostową na akcjach spółki. Jednak w dalszym ciągu spółka nie jest w stanie odrobić dystansu po mocnym tąpnięciu z początku roku. W efekcie tegoroczna stopa zwrotu jest na 28-proc. minusie.>> Sprawdź walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o tpsa)

 • 6 mocnych propozycji brokera na dobry początek nowego roku

  Tym razem w grudniu indeksy łapią oddech, a inwestorzy realizują zyski z ostatnich miesięcy. Jednak korekta spadkowa wcale nie wyklucza, że rynek rynek niebawem wróci do nadrzędnego trendu wzrostowego. Analitycy BM Espirito Santo Investment Bank (BESI) w najnowszym raporcie Silver Bullets CEE wybrali sześć spółek, które w przyszłym kwartale powalczą o koszulkę lidera wzrostów.

 • Kurs akcji TPSA liże rany po przecenie wywołanej redukcją zatrudnienia

  W ciągu najbliższych dwóch lat z telekomunikacyjnej grupy może odejść blisko 3 tys. pracowników. Zmiany w strukturze zatrudnienia to rezultat porozumienia między TPSA i związkami. Spółka dodała, że efekt finansowy umowy zostanie uwzględniony w wynikach czwartego kwartału.

 • Cztery techniczne lokomotywy hossy na magistrali dużych spółek

  Niewykluczone, że jeszcze w tym roku hossa przerzuci się z małych i średnich spółek na giełdowe olbrzymy. Zdaniem eksperta z SGH, w optymistycznym wariancie WIG20 zawędruje nawet w okolice 3.700 pkt. Motorem napędowym indeksu będą cztery ciekawe walory.

 • Zimne listopadowe wiatry popsują pogodę na giełdzie

  Kończy się czwarty z rzędu miesiąc wzrostów na warszawskim parkiecie. Uwaga, bo analitycy z biur maklerskich czują w powietrzu korektę. Sprawdziliśmy, czy zagrozi ona rynkowej hossie.

 • Kurs akcji TPSA kontynuuje wybicie po sprzedaży Wirtualnej Polski

  Dobre wyniki za III kwartał, nowe rekomendacje i sprzedaż Wirtualnej Polski okazały się dobrym paliwem dla notowań telekomu. Optymiści wśród analityków wyceniają jedną akcję TPSA na 10,50 zł.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku