TXM złożył plan restrukturyzacyjny; chce, by układ wszedł w życie w II kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Nadzorca sądowy Krzysztof Gołąb w toku przyspieszonego postępowania układowego TXM w restrukturyzacji złożył opracowany wspólnie ze spółką plan restrukturyzacyjny uwzględniający propozycje układowe dla wierzycieli, spis wierzytelności, w tym spornych. Układ ma wejść w życie w II kw. 2020 r.

txm, akcje, plan restrukturyzacyjny

(Fot. spółka)

Spółka liczy, że sąd wyda postanowienie o głosowaniu i samo głosowanie będą miały miejsce w IV kw. 2019 r. Układ miałby być zatwierdzony przez sąd w I kw. 2020 r. Z harmonogramu przedstawionego przez spółkę wynika, że realizacja przyspieszonego postępowania układowego planowana jest na II-IV kw. 2020 r.

– Spółka obecnie generuje stratę na poziomie operacyjnym, jednak utrzymywanie działalności operacyjnej – sprzedaż w istniejącej sieci detalicznej – pozwala jej na pokrycie większej części kosztów stałych i tym samym zmniejszenie ujemnych przepływów pieniężnych. Reedukacja sieci sprzedaży oraz związane z tym odsprzedaż zapasu z tych sklepów plus sprzedaż old stoku z uwzględnieniem spłaty do banków pozwala pokryć pozostały lukę w działalności operacyjnej. Spółka też cały czas ma dostępne finansowanie udzielane jej przez oba banki w formie limitów kredytowych oraz produktów pozabilansowych i gwarancji oraz akredytyw dokumentowych – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jednocześnie spółka zakłada stopniowy wzrost rotacji zobowiązań handlowych w wyniku uzyskiwania kredytu kupieckiego od dostawców, o co Spółka zabiega od momentu otwarcia PPU, a czego warunkiem było stabilne porozumienie z bankami, jakie zostało osiągnięte 16 września 2019 roku w formie zawarcia term sheetu – fundamentu docelowej umowy restrukturyzacyjnej.

– Kluczowymi w tym aspekcie wydają się:
1) kontynuowanie działalności przez TXM w zorganizowanej formie sieci sklepów detalicznych – jest to podstawowe założenie toczącego się postępowania restrukturyzacyjnego;
2) odsprzedaż zapasu z nierentownych i likwidowanych sklepów oraz old stoku;
3) porozumienie z bankami w sprawie dalszego finansowania;
4) odzyskanie rynkowych warunków handlowych w relacjach z dostawcami towarów – podkreślono.

Kluczowym czynnikiem determinującym możliwości zapłaty zobowiązań układowych będzie kontynuowanie działalności przez TXM oraz realizowanie zakładanego programu naprawczego przy udziale banków.

– Kolejnym etapem w ramach toczącego się wobec spółki przyspieszonego postępowania układowego będzie głosowanie przez wierzycieli nad układem – podano również.

Grupa TXM jest właścicielem sieci TXM textilmarket – drugiej największej na polskim rynku sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. Jego większościowym akcjonariuszem jest Redan. Spółka jest notowana na GPW od grudnia 2016 r. Redan opiera się na dwóch filarach: dyskontowym (sieć sklepów Textilmarket) oraz modowym (marki Top Secret, Troll oraz – od 2011 r. – Drywash). Od 2003 roku spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT txm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Udział Redanu w TXM spadnie do 40 proc. głosów po podwyższeniu kapitału

  W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego TXM w wyniku zatwierdzenia przyspieszonego postępowania układowego, dojdzie do spadku udziału Redanu w tej spółce do 30,91 proc. kapitału zakładowego i 40,48 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

 • Sąd zatwierdził układ z wierzycielami TXM

  Spółka TXM w restrukturyzacji, zarządzająca siecią sklepów dyskontowych osiągnęła kolejny kamień milowy w prowadzonym procesie naprawczym. Zatwierdzenie układu z wierzycielami oznacza, że zyskał on zarówno aprobatę ze strony większości wierzycieli, ale także że jest zgodnym z prawem. Oznacza to jednocześnie, że postępowanie restrukturyzacyjne zostanie formalnie zakończone i TXM wejdzie w etap wykonywania układu.

 • Banki odcięły TXM od gotówki

  TXM otrzymał od ING Banku Śląskiego powiadomienie o wypowiedzeniu umowy o utrzymaniu status quo (umowy standstill). W związku z wypowiedzeniem, zarówno ING, jak i PKO Bank Polski zablokowały spółce dostępność środków pieniężnych.

 • Sąd umorzył postępowanie upadłościowe TXM

  Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy umorzył postępowanie upadłościowe właściciela sieci sklepów Textilmarket.

 • Sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe TXM

  Sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe TXM. Tym samym spółka może zintensyfikować proces restrukturyzacji, który ma pozwolić na usprawnienie funkcjonowania sieci oraz zapewnić odbudowę jej rentowności w przyszłości.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR