W Europie zielono, Warszawa walczy z technicznym oporem

Omawiane walory: , , ,

Początek tygodnia na rynkach przynosi kontynuację wzrostów w Europie. W najbliższym czasie nastroje będą kształtowane przez odczyty makroekonomiczne oraz decyzje banków centralnych. W poniedziałek publikowane są wartości indeksów wyprzedzających PMI, a w czwartek dowiemy się, czy EBC obniży stopy procentowe.

Piątkowa sesja była ostatnią w pierwszym półroczu, a inwestorzy w Europie wykorzystali pozytywne wyniki ubiegłotygodniowego szczytu do sztucznego zawyżenia wyników na koniec tego okresu, czyli tzw. windows dressing. W bieżącym tygodniu inwestorzy będą na chłodno oceniać rozwiązania uzgodnione na szczycie UE, a na rynek napłyną dane makro obrazujące kondycję gospodarek europejskich.

W poniedziałek rano poznaliśmy indeksy PMI dla przemysłu Chin i strefy euro. Wskaźnik dla Państwa Środka okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań. Podobnie jak odczyt dla strefy euro, który pozostał na niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego wyniku. Od miesięcy są to jednak odczyty poniżej 50 pkt., czyli wskazujące na recesję w europejskim przemyśle. Wskaźnik dla Niemiec znajduje się aktualnie najniżej od 3 lat. Słabe dane makro nie zaszkodziły jednak rynkom. Niemiecki DAX zyskuje po 1,5 godziny handlu 1,2 proc., a francuski CAC o 1,6 proc. Na poprawę nastrojów mogą oddziaływać oczekiwania rynków na obniżenie stóp procentowych przez EBC. Decyzja zostanie ogłoszona w czwartek 5 lipca.

Słabiej radzą sobie polskie indeksy. WIG20 pozostaje w okolicach piątkowego zamknięcia, jednak z punktu widzenia analizy technicznej dotarł do istotnego oporu. Możliwe jest jednak ukształtowanie w najbliższym czasie formacji flagi, która będzie oznaczała proporcjonalnie silną falę wzrostową, jaka była obserwowana w czerwcu. Najlepiej w poniedziałek wygląda zyskujący 0,7 proc. mWIG40, który pokonał już swoje opory.

O ponad 5 proc. zwyżkuje Skotan. Spółka poinformowała w weekendowym komunikacie, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przyjęła trzy wnioski o dofinansowanie złożone przez spółkę. >> Szczegóły tutaj. Pozytywnie wygląda również sytuacja techniczna na wykresie Skotanu. Kurs pokonał w ubiegłym tygodniu istotny opór, a aktualnie wzrosty nabierają tempa.

>> O szansach na kontynuację wzrostów pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. >> Skotan próbuje pożegnać opór – analiza techniczna.

O ponad 5 proc. zwyżkuje również Bomi. Spółka poinformowała w komunikacie o przedłużeniu przez bank Pekao umowy kredytu do 6 lipca oraz o aneksie do umowy kredytowej z PKO BP. W opinii zarządu informacja o postępach w rozmowach z instytucjami finansowymi przyczyni się do wynegocjowania porozumienia, które umożliwi utrzymanie poziomu finansowania na niezmienionym poziomie w najbliższych miesiącach. >> Szczegóły tutaj.

O ponad 26 proc. rośnie DSS. Spółka dostała zwrot nadpłaconego podatku w wysokości 11,8 mln zł. Zdaniem zarządu zwiększa to szanse na zmianę upadłości likwidacyjnej spółki na układową. Decyzja w tej kwestii może zostać podjęta w ciągu najbliższych kilku dni.

O ok. 1 proc. zyskuje również bohater dzisiejszego Wykresu dnia – Otmuchów. Po kilkumiesięcznym odpoczynku kurs spółki rusza w dalszą wędrówkę na północ.

>> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną spółki. >> Otmuchów wybija górą z konsolidacji – analiza techniczna.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bomi, dss, otmuchow, skotan, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR