Wall Street realizuje zyski. PZU i mBank hamulcowymi w WIG20

Omawiane walory: , , , ,

Początek środowej sesji na amerykańskiej giełdzie przyniósł realizację zysków i ostudził zapał inwestorów w Europie do kupowania akcji. Główne indeksy w Paryżu, Londynie i we Frankfurcie zakończyły sesję na minusach, a warszawski WIG20 musiał pogodzić się z utratą porannych zdobyczy.

WIG20 praktycznie przez cały dzień utrzymywał się po zielonej stronie, starając się odrobić jak największą część strat z wtorku. Rano indeks blue chipów rósł nawet o blisko 0,6 proc. Jednak w miarę upływu czasu optymizm parował, a po południu sygnał do odwrotu dali Amerykanie. Na Wall Street – gdzie jeszcze we wtorek padły nowe rekordy, po lepszych od oczekiwań wynikach tamtejszych spółek – tym razem inwestorzy wybrali realizację zysków. W efekcie po ponad dwóch godzinach handlu S&P 500 traci 0,7 proc., a Nasdaq blisko 1 proc. >> Zobacz także: Dolar ostrożnie reaguje na ponowny wzrost notowań Taylora w wyścigu do fotela szefa FED

notowania

Ostatecznie WIG20 zyskał dziś jedynie 0,06 proc. i zakończył sesję na poziomie 2.449,9 pkt. To słaby wynik, biorąc pod uwagę wczorajszy 1-proc. spadek, poranną próbę odbicia oraz fakt, że aż 13 z 20 spółek zakończyło dzień na plusie. Głównym hamulcowym był PZU. Notowania największego polskiego ubezpieczyciela przy drugich na rynku obrotach potaniały o 4,16 proc. do 44,75 zł. Na drugim miejscu na liście najmocniej przecenionych blue chipów znalazł się mBank. Kurs akcji banku spadł o 2,3 proc. do 443,15 zł.

Na GPW odrabianie wczorajszych strat udało się średnim spółkom. Indeks mWIG40 zyskał dziś 0,83 proc., w czym duża zasługa wzrostów na ING BSK (+2,4 proc.), Kruku (+3,85 proc.) i Ciechu (+4,9 proc.). Słabo spisywał się dzisiaj sWIG80, którego kurs podczas sesji osiągnął półroczne minimum. Popyt wszedł do gry dopiero w ostatnich minutach i podciągnął kurs z -0,5 proc. do -0,1 proc. Balastem dla segmentu maluchów były m.in. akcje LC Corp (-1,48 proc.), PBG (-4,17 proc.) i 11 bit studios (-2,35 proc.) [Analiza Techniczna].

Do grona spółek, które uchyliły rąbka tajemnicy w kwestii wyników za III kwartał dołączyła PGE (+0,7 proc.). Na zamknięciu sesji za jeden walor płacono 13,26 zł. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami PGE wypracowało zysk netto na poziomie 1,46 mld zł, czyli grubo ponad dwukrotnie więcej niż w III kwartale 2016 roku. EBITDA wzrosła o 62 proc. rok do roku do 2,66 mld zł.

Sesję do udanych mogą zaliczyć akcjonariusze Kruka. Notowania lidera branży windykacyjnej podskoczyły dzisiaj o 3,85 proc. do 270 zł. Wzrosty zbiegły się w czasie z odtajnieniem rekomendacji autorstwa Wood & Company. Biuro w raporcie z 18 października podtrzymało zalecenie kupuj z ceną docelową podwyższoną do 356 zł z 294 zł.

notowania

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniały się dzisiaj m.in. akcje X-Trade Brokers (XTB), które podrożały o 8,33 proc. do 5,20 zł. W szczytowym momencie za jeden walor płacono nawet 5,44 zł. Skok notowań również wywołany jest publikacją wyników. W III kwartale XTB odnotowało 31,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 4,2 mln zł zysku rok wcześniej (wzrost o 640 proc.), a konsolidowane przychody wzrosły rok do roku o 30,3 mln zł, tj. 70 proc., osiągając wartość 73,1 mln zł. W porównaniu z II kwartałem zysk netto wzrósł o prawie 66 proc., a przychody o niespełna 10 proc. Broker poinformował też, że otworzył w okresie lipiec-wrzesień aż 11,2 tys. nowych rachunków (+39,9 proc. r/r), przez co łączna ich liczba wyniosła 188,4 tys. Średnia liczba aktywnych rachunków wyniosła natomiast 20,5 tys. i była o 21 proc. wyższa niż rok wcześniej.

O 1,54 proc. podrożały dziś akcje Budimex. Spółka budowlana w najnowszym raporcie pochwaliła się wzrostem zysku netto o prawie 36 proc. w relacji rocznej do 142,4 mln zł. Rezultat okazał się zgodny z opublikowanymi wcześniej wstępnymi szacunkami. Zachęta do kupna akcji była wypowiedź prezesa Dariusza Blochera, że sytuacja Budimeksu pozwala na przeznaczenie na dywidendę 100 proc. zysku za 2017 rok.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, budimex, Kruk, mBank, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • PZU pracuje nad nową strategią, analizuje zaangażowanie w sektor bankowy

  PZU przygotowuje nową strategię na lata 2021-2024, w której zdefiniuje także swoje podejście do aktywów bankowych, znajdujących się pod silną presją, związaną m.in. z obniżkami stóp procentowych, poinformowali przedstawiciele grupy. Ubezpieczyciel nie widzi obecnie konieczności dokapitalizowania Alior Banku.

 • Wyniki PZU w cieniu dużego odpisu na akcje Alior Banku

  Zysk netto ubezpieczeniowego giganta spadł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 85 proc. rok do roku do 116 mln zł. Wynik PZU obciążył odpis na akcje Alior Banku na kwotę 516 mln zł.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR