WIG20 otwiera nowy kwartał na zielono. W tle pogrom na akcjach ABC Daty, Gino Rossi i Altusa

Duże i średnie spółki rozpoczynają tydzień i cały kwartał od wzrostów. Czerwonym przyczółkiem warszawskiego parkietu pozostaje sWIG80. W gronie maluchów dwucyfrowe spadki notują akcje ABC Daty, Altusa i Rainbow Tours.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Przed południem indeks WIG20 rósł nawet o 1,17 proc. do 2.311,8 pkt., czym mocno wyróżniał się na tle innych europejskich parkietów. Jednak w okolicach południa skala wzrostów stopniała do 0,5 proc. Najlepiej w Europie spisuje się odrabiający piątkowe straty włoski indeks FTSE MIB, który rośnie aż o 1,6 proc.).

Kroku giełdowym blue chipom dotrzymuje mWIG40, rosnąc o 0,5 proc. do 4.188 pkt. Pod kreską znajdował się natomiast sWIG80, spadając o 0,2 proc. do 11.456,3 pkt.

Poprawę nastrojów przy ulicy Książęcej wspiera wspomniane już odreagowanie spadków w Mediolanie oraz porozumienie handlowe pomiędzy USA a Kanadą. Inwestorzy liczą też na silne odbicie na akcjach Tesli, które w handlu przedsesyjnym drożeją o ponad 14 proc., po tym jak w piątek zostały przecenione o 13,9 proc.

(Źródło: Google)

>> Poszukujemy analityków fundamentalnych do pracy w dziale analiz StockWatch.pl – praca zdalna, dodatkowa

Pewien psychologiczny wpływ może mieć również to, że mamy początek miesiąca i nowego kwartału. Aczkolwiek należy pamiętać, że październik nazywany jest na giełdach „miesiącem krachów”, a na horyzoncie jest kilka zagrożeń (wojny handlowe, polityka, rosnące stopy procentowe, ucieczka krajowych inwestorów z funduszy inwestycyjnych).

Łyżką dziegciu w beczce miodu jest natomiast poranna publikacja danych z polskiego sektora produkcyjnego. We wrześniu indeks PMI dla przemysłu nieoczekiwanie obniżył się do 50,5 pkt. z 51,4 pkt. (prognoza: 51,5 pkt.) i miał najniższą wartość od prawie 2 lat. To poważne ostrzeżenie dla rodzimego przemysłu i kolejne potwierdzenie, że gospodarka najlepsze ma już za sobą. Warto też odnotować niższą od prognoz inflację w Polsce we wrześniu (1,8 proc. r/r wobec prognozowanych 1,9 proc.), co jest dość niekorzystnym zjawiskiem dla sektora bankowego.

Analiza techniczna 4 ciekawych spółek z mocno wyprzedanego sWIG80 >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W południe wszystkie 20 spółek z WIG20 było na plusach. Indeks w górę ciągnęły przede wszystkim akcje PKN Orlen (+2,4 proc.), których notowania wspierały najwyższe od 3 miesięcy ceny ropy WTI i najwyższe od 4 lat ceny ropy Brent. Indeksowi wydatnie pomagało też PZU (+0,9 proc.) i CD Projekt (+1,9 proc.). Skalą wzrostów wyróżniało się JSW. Jego akcje drożały o 4 proc. do 68,84 zł, odreagowując piątkową przecenę o 3,3 proc. i wciąż pozostając w miesięcznym trendzie bocznym.

Na szerokim rynku już drugi kolejny dzień pozytywnie wyróżnia się Groclin. Po piątkowym wystrzale aż o 43 proc. do 3 zł, dziś jego walory drożeją o 11,7 proc. do 3,35 zł, atakując lukę bessy z sierpnia. Układ sił na wykresie dziennym wskazuje jednak, że może ona zostać domknięta, a notowania już wkrótce przetestują okolice 4 zł.

Poniedziałkowa sesja ma niestety również swych antybohaterów. Są nimi ABC Data, Gino Rossi, Altus TFI, Rainbow Tours i Work Service. Każda ze spółek notuje dzisiaj dwucyfrowe spadki.

Kurs akcji ABC Daty spada o 19,5 proc. do 1,24 zł i testuje poziomy nieoglądane od ponad 5 lat w reakcji na rozczarowujące wyniki finansowe. W II kwartale spółka miała 9,5 mln zł straty netto, podczas gdy rynek oczekiwał około 4 mln zł zysku. Przychody wzrosły o 4,1 proc. r/r do 957,1 mln zł.

Wyniki finansowe stoją także za przeceną akcji Gino Rossi o 13,8 proc. do 0,50 zł. W pierwszym półroczu spółka miała 51 mln zł straty netto, czyli ponad trzykrotnie więcej niż oczekiwano. Przychody spadły o 9 proc. w relacji rocznej do 87,1 mln zł. Dzisiejsza przecena ma zapewne jednorazowy charakter. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że kondycja Gino Rossi nie jest najlepsza, ale obecnie już gra toczy się pod przyszłe wyniki.

Altus TFI spada o 10,8 proc. do 2,14 zł, wciąż jednak pozostają w szerokiej dwutygodniowej konsolidacji, co może go uchronić przed wyznaczeniem nowego historycznego minimum. Dzisiejsza przecena jest pokłosiem informacji, że klienci chcą wycofać nawet ponad 80-90 środków z zamkniętych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Altusa.

Po wynikach o 11,6 proc. spadają notowania Rainbow Tours. Momentami przecena była jeszcze większa, a kurs akcji testował minima ze stycznia 2016 r. Organizator wycieczek zanotował ostre hamowanie na poziomie zysków. Wynik netto za całe I półrocze wyniósł zaledwie 13 tys. zł, wobec 5 mln zł w analogicznym okresie 2017 r.

O 13,5 proc. tanieją akcje Work Service. Na poziomie netto spółka odnotowała 46,54 mln zł skonsolidowanej straty z działalności kontynuowanej w I poł. 2018 r. wobec 18,05 mln zł straty rok wcześniej. Opcją ratunkową ma być sprzedaż udziałów w węgierskiej spółce zależnej Prohuman 2004 KFT.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, ALTUSTFI, ginorossi, PKNOrlen, PZU, RAINBOW, Workserv, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR