WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

Omawiane walory: , , , ,

WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

Orange, Idea Bank, PGNiG, Budimex, Nextbike, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

We wtorek rano akcje Idea Banku traciły 8,1 proc., spadając do 2,445 zł, a Getin Holdingu taniały o 3,9 proc. do 1,328 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na problemy Leszka Czarneckiego ze sprzedażą Idea Banku. Wczoraj wieczorem spółka poinformowała, że otrzymała informację, że fundusz typu private equity po przeprowadzeniu badania due diligence zrezygnował z udziału w potencjalnej transakcji nabycia akcji banku.

To nie jedyny problem, z jakim dziś muszą zmierzyć się inwestorzy w Warszawie. Humory mogą psuć im jeszcze obserwowana od rana realizacja zysków na większości europejskich parkietów, a także rozczarowujące wyniki niektórych spółek. To właśnie te czynniki „przykrywają” wczorajszą mocną sesję na GPW i powrót indeksu WIG20 powyżej 2.200 pkt,, a także nowe rekordy na Wall Street.

Dodatkowym elementem niepewności jest jutrzejsze posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Bo owszem, w środę stopy procentowe kolejny raz zostaną obniżone, ale to już jest zdyskontowane, a rynki akcji mogą reagować na prawdopodobną przerwę w łagodzeniu polityki monetarnej w USA.

Około 11:00 indeks WIG20 rósł o 0,25 proc. do 2.217 pkt. To niewielki wzrost, ale bardzo wymowny. Na wielu zagranicznych giełdach w tym samym czasie dominował kolor czerwony. Od strony technicznej WIG20 znalazł się w ciekawym miejscu. Poziom 2.217 pkt. to szczyt z września. Pokonanie tego oporu otworzy drogę do wyższych poziomów i odrobienie przynajmniej części sierpniowych strat.

WIG20, wykres dzienny.

W tym samym czasie mWIG40 tracił 0,16 proc., a sWIG80 0,2 proc. Na wartości zyskiwały akcje 34,3 proc. wszystkich notowanych na GPW spółek, podczas gdy tracił 38,8 proc. z nich.

W indeksie dużych spółek pozytywnie wyróżniały się przede wszystkim akcje Orange Polska, drożejąc o 2,5 proc. do 6,085 zł, w reakcji na opublikowane wczoraj po sesji wyniki finansowe. W III kwartale br. Orange Polska zarobiła netto 224 mln zł wobec 91 mln zł rok wcześniej i wobec 228 mln zł prognozowanych przez rynek. Poprawa zysków  to w głównej mierze efekt sprzedaży nieruchomości. Zysk EBIT w badanym okresie ukształtował się na poziomie 362 mln zł (prognoza: 355 mln zł), a przychody sięgnęły 2,87 mld zł (prognoza: 2,82 mld zł).

Po drugiej stronie barykady znalazły się walory wczorajszego lidera wzrostów – spółki PGNiG. Jej notowania spadały o 2,8 proc. do 4,746 zł, po tym jak w poniedziałek kurs wystrzelił o 4,3 proc. W tym wypadku impulsem również stały się wyniki finansowe. Tyle tylko, że tym razem były one mocno rozczarowujące. PGNIG wypracowało w III kwartale zaledwie 0,03 mld zł zysku netto wobec 0,55 mld zł przed rokiem, a zysk EBITDA spadł do 0,8 mld zł z 1,47 mld zł, wynika z szacunków opublikowanych przez spółkę wczoraj po sesji. Niższe też były przychody gazowej spółki, które obniżyły się do 7,03 mld zł z 7,6 mld zł. Ostateczny raport PGNiG opublikuje 14 listopada. Reakcją rynku na szacunkowe dane jest natomiast spadek cen akcji o 2 proc.

Trudny kwartał ma za sobą również Budimex. Budowlana spółka poinformowała, że w okresie lipiec-wrzesień jej zysk netto obniżył się o 15,8 proc. w skali roku do 65 mln zł, rentowność brutto spadła do 6,77 proc. z 7,63 proc. i jedynie przychody wzrosły o 2,3 proc. rok do roku do 2,13 mld zł. Wyniki te były gorsze od rynkowych prognoz. Zysk był o 15,8 proc. gorszy od konsensusu, a przychody o 0,7 proc. Spółka ocenia, że w II półroczu 2019 roku zysk netto nie będzie istotnie różnił się od wyniku za I półrocze (72,5 mln zł), co w przybliżeniu oznacza 7,5 mln zł zysku netto w IV kwartale.

Gorsze od prognoz wyniki finansowe wprawdzie nie generują istotnych zmian kursu Budimeksu, którego akcje kosztują dziś 125 zł. Niewątpliwie jednak znacząco zmniejszają szanse na kontynuację wzrostowego odbicia zainaugurowanego przed tygodniem z poziomu sierpniowego minimum na 118,20 zł.

To będzie też ciężki dzień dla akcjonariuszy notowanej na NewConnect spółki Nextbike Polska, której akcje zapikowały o 23,7 proc. do 18 zł, wyznaczając nowe minimum w swojej 2-letniej historii notowań. Ta mocna wyprzedaż akcji, które od początku roku potaniały już o 76,6 proc., to reakcja na częściowe odstąpienie przez Trójmiasto od umowy ze spółką NB Tricity, będącą spółką zależną Nextbike, zarządzającą rowerem miejskim w Trójmieście. W efekcie spółka ta podjęła decyzję o przygotowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, Ideabank, Nextbike, orangepl, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG miało wstępnie 5,14 mld zł zysku netto w II kwartale 2020

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo miało 5,14 mld zł skonsolidowanego zysku netto w II kwartale 2020 r. wobec 0,27 mld zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 7,27 mld zł wobec 0,96 mld zł rok wcześniej, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

 • Idea Bank ma umowę sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money

  Idea Bank podpisał z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich oraz Idea Getin Leasing umowę sprzedaży 7.009.055, tj. 65 proc., akcji spółki zależnej Idea Money.

 • PKN Orlen: Proces przejęcia PGNiG potrwa kilkanaście miesięcy

  PKN Orlen chce w ciągu kilku miesięcy rozpocząć procedurę prenotyfikacyjną w Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, poinformował członek zarządu koncernu ds. finansowych Janusz Szewczak.

 • Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay

  Akcje spółek potocznie określanych jako "covidowe" niezmiennie pozostają w centrum uwagi inwestorów, szczególnie że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie wyraźnie rośnie. W środę tematem numer jeden jest XTB, którego kurs akcji spada po publikacji wyników.

 • Idea Bank ma list intencyjny dot. sprzedaży 25 proc. akcji Idea Getin Leasing

  Idea Bank zawarł z Getin Holding oraz LC Corp list intencyjny dotyczący podjęcia działań zmierzających do zawarcia transakcji sprzedaży przez bank na rzecz GH i przy udziale LC Corp 25 proc. posiadanych akcji Idea Getin Leasing. Idea Bank oczekuje, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wynik finansowy brutto tj. zwiększy zysk o szacunkową kwotę 100 -135 mln zł oraz wpłynie na poprawę współczynników TCR oraz Tier 1 o ok. 1,3 pkt proc. do 1,8 pkt proc. - w zależności od ostatecznej ceny sprzedaży akcji IGL.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR