WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

Omawiane walory: , , , ,

WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

Orange, Idea Bank, PGNiG, Budimex, Nextbike, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

We wtorek rano akcje Idea Banku traciły 8,1 proc., spadając do 2,445 zł, a Getin Holdingu taniały o 3,9 proc. do 1,328 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na problemy Leszka Czarneckiego ze sprzedażą Idea Banku. Wczoraj wieczorem spółka poinformowała, że otrzymała informację, że fundusz typu private equity po przeprowadzeniu badania due diligence zrezygnował z udziału w potencjalnej transakcji nabycia akcji banku.

To nie jedyny problem, z jakim dziś muszą zmierzyć się inwestorzy w Warszawie. Humory mogą psuć im jeszcze obserwowana od rana realizacja zysków na większości europejskich parkietów, a także rozczarowujące wyniki niektórych spółek. To właśnie te czynniki „przykrywają” wczorajszą mocną sesję na GPW i powrót indeksu WIG20 powyżej 2.200 pkt,, a także nowe rekordy na Wall Street.

Dodatkowym elementem niepewności jest jutrzejsze posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Bo owszem, w środę stopy procentowe kolejny raz zostaną obniżone, ale to już jest zdyskontowane, a rynki akcji mogą reagować na prawdopodobną przerwę w łagodzeniu polityki monetarnej w USA.

Około 11:00 indeks WIG20 rósł o 0,25 proc. do 2.217 pkt. To niewielki wzrost, ale bardzo wymowny. Na wielu zagranicznych giełdach w tym samym czasie dominował kolor czerwony. Od strony technicznej WIG20 znalazł się w ciekawym miejscu. Poziom 2.217 pkt. to szczyt z września. Pokonanie tego oporu otworzy drogę do wyższych poziomów i odrobienie przynajmniej części sierpniowych strat.

WIG20, wykres dzienny.

W tym samym czasie mWIG40 tracił 0,16 proc., a sWIG80 0,2 proc. Na wartości zyskiwały akcje 34,3 proc. wszystkich notowanych na GPW spółek, podczas gdy tracił 38,8 proc. z nich.

W indeksie dużych spółek pozytywnie wyróżniały się przede wszystkim akcje Orange Polska, drożejąc o 2,5 proc. do 6,085 zł, w reakcji na opublikowane wczoraj po sesji wyniki finansowe. W III kwartale br. Orange Polska zarobiła netto 224 mln zł wobec 91 mln zł rok wcześniej i wobec 228 mln zł prognozowanych przez rynek. Poprawa zysków  to w głównej mierze efekt sprzedaży nieruchomości. Zysk EBIT w badanym okresie ukształtował się na poziomie 362 mln zł (prognoza: 355 mln zł), a przychody sięgnęły 2,87 mld zł (prognoza: 2,82 mld zł).

Po drugiej stronie barykady znalazły się walory wczorajszego lidera wzrostów – spółki PGNiG. Jej notowania spadały o 2,8 proc. do 4,746 zł, po tym jak w poniedziałek kurs wystrzelił o 4,3 proc. W tym wypadku impulsem również stały się wyniki finansowe. Tyle tylko, że tym razem były one mocno rozczarowujące. PGNIG wypracowało w III kwartale zaledwie 0,03 mld zł zysku netto wobec 0,55 mld zł przed rokiem, a zysk EBITDA spadł do 0,8 mld zł z 1,47 mld zł, wynika z szacunków opublikowanych przez spółkę wczoraj po sesji. Niższe też były przychody gazowej spółki, które obniżyły się do 7,03 mld zł z 7,6 mld zł. Ostateczny raport PGNiG opublikuje 14 listopada. Reakcją rynku na szacunkowe dane jest natomiast spadek cen akcji o 2 proc.

Trudny kwartał ma za sobą również Budimex. Budowlana spółka poinformowała, że w okresie lipiec-wrzesień jej zysk netto obniżył się o 15,8 proc. w skali roku do 65 mln zł, rentowność brutto spadła do 6,77 proc. z 7,63 proc. i jedynie przychody wzrosły o 2,3 proc. rok do roku do 2,13 mld zł. Wyniki te były gorsze od rynkowych prognoz. Zysk był o 15,8 proc. gorszy od konsensusu, a przychody o 0,7 proc. Spółka ocenia, że w II półroczu 2019 roku zysk netto nie będzie istotnie różnił się od wyniku za I półrocze (72,5 mln zł), co w przybliżeniu oznacza 7,5 mln zł zysku netto w IV kwartale.

Gorsze od prognoz wyniki finansowe wprawdzie nie generują istotnych zmian kursu Budimeksu, którego akcje kosztują dziś 125 zł. Niewątpliwie jednak znacząco zmniejszają szanse na kontynuację wzrostowego odbicia zainaugurowanego przed tygodniem z poziomu sierpniowego minimum na 118,20 zł.

To będzie też ciężki dzień dla akcjonariuszy notowanej na NewConnect spółki Nextbike Polska, której akcje zapikowały o 23,7 proc. do 18 zł, wyznaczając nowe minimum w swojej 2-letniej historii notowań. Ta mocna wyprzedaż akcji, które od początku roku potaniały już o 76,6 proc., to reakcja na częściowe odstąpienie przez Trójmiasto od umowy ze spółką NB Tricity, będącą spółką zależną Nextbike, zarządzającą rowerem miejskim w Trójmieście. W efekcie spółka ta podjęła decyzję o przygotowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, Ideabank, Nextbike, orangepl, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

  Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, Polnord i Medicalgorithmics.

 • Orange Group chce uruchomić bank do 2025 r. Dywidendy z Orange Polska uzależnione od wydatków na 5G

  Orange Group planuje uruchomienie swojego banku we wszystkich europejskich krajach w których działa, w tym w Polsce, do 2025 roku, poinformował wiceprezes Orange Group Ramon Fernandez. Jednocześnie COO Europe w Orange Group, Jean-Marc Vignolles, potwierdził, że spodziewają się dalszego wzrostu przychodów Orange Polska, a kwestia potencjalnej wypłaty dywidendy będzie uzależniona od ostatecznego oszacowania wydatków inwestycyjnych na 5G.

 • Dino na szczytach, akcje PGNIG poniżej 4 zł

  Po dobrym otwarciu warszawskie indeksy cofnęły się i czekają na dalszy rozwój sytuacji. W południe w prawdzie więcej spółek traciło niż zyskiwało na wartości, ale losy środowej sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte. Kluczowy będzie start notowań na Wall Street.

 • Niewielkie wzrosty GPW ze znakiem zapytania, Polnord wybija się z konsolidacji

  Podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami wpisało się w lepsze nastroje na giełdach, pomagając dziś rosnąć warszawskiej giełdzie, ale zgodnie z oczekiwaniami nie wywołało euforii. Teraz rynki akcji będą potrzebowały nowych impulsów. Będą nimi wyniki spółek i dane makroekonomiczne.

 • PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk, która należy do JSW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR