WIG20 wraca powyżej 2.500 pkt., szaleństwo na Ursusie

Omawiane walory: , , , ,

We wtorek indeks WIG20 wrócił powyżej 2.500 pkt. Powrót zapewniły banki, które pociągnęły indeks pomimo ciążącej mu energetyki. Znów nie zachwycił segment firm średnich i małych. Gorąco za to było na akcjach Ursusa.

To co się nie udało wczoraj, dokonało się dziś. Indeks WIG20 wrócił powyżej psychologicznego poziomu 2.500 pkt. i zakończył dzień na poziomie 2.516,5 pkt., rosnąc o 0,7 proc. Była to też czwarta kolejna wzrostowa sesja tego indeksu. To wprawdzie nie otwiera drogi do dalszych wzrostów, bo takim sygnałem będzie dopiero wybicie powyżej wrześniowego maksimum na 2.550,7 pkt., ale niewątpliwie poprawia humory i zmniejsza ryzyko spadków w kolejnych tygodniach.

notowania

Niestety, na tym dobre wiadomości się kończą. W dalszym ciągu bowiem uwaga inwestorów przede wszystkim koncentruje się na największych spółkach, podczas gdy znacznie gorzej spisuje się segment firm średnich i małych. Indeks mWIG40 zamknął wtorkową sesję na poziomie 4.922,7 pkt. (0,0 proc.), a sWIG80 na poziomie 14.822,2 pkt. (-0,1 proc.).

 

Indeks WIG20 w górę pociągnęły przede wszystkim banki. Akcje mBanku podrożały o 3,5 proc. do 438,95 zł, BZ WBK o 2,7 proc. do 361 zł, a PKO BP o 2,7 proc. do 35,92 zł. W dalszym ciągu drożały akcje Lotosu, które wyznaczyły nowy historyczny rekord na poziomie 68,85 zł, żeby ostatecznie zakończyć notowania wzrostem o 1,2 proc. do 67,20 zł. Słabo zaś spisywał się sektor energetyczny. Kurs Energi spadł do 12,23 zł (-1,9 proc.), a Tauronu do 3,56 zł (-1,4 proc.). Nie zachwycił również Cyfrowy Polsat (-1,9 proc.) i JSW (-1,6 proc.).

Na szerokim rynku jedną z gwiazd wtorkowej sesji był Ursus. Notowania akcji wzrosły o 12,6 proc. do 4,28 zł, czemu towarzyszyły wysokie obroty. Tym samym w sposób definitywny został zakończony, trwający od maja, trend spadkowy. Ten dynamiczny skok do góry był reakcją na informację, że konsorcjum, w skład którego wchodzi Ursus i Ursus Bus, wygrało przetarg o wartości 96,5 mln zł na dostawę miejskich autobusów elektrycznych dla Zielonej Góry. >> Czytaj więcej

notowania

Jeszcze mocniej niż Ursus w górę odbiły akcje Agrotonu, rosnąc o 14,5 proc. do 4,51 zł. I podobnie też ten ruch do góry, jakkolwiek został zapoczątkowany już w piątek, definitywnie przerywa silne wrześniowe spadki, jakie zostały zainicjowane w momencie wybicia kursu dołem z trendu bocznego.

Zadowoleni dziś mogą być ponadto akcjonariusze Getin Noble Banku. Po czterech kolejnych spadkowych sesjach, kurs akcji odbił w górę o 9,6 proc. do 1,49 zł, wracając w pobliże lokalnego szczytu z początku miesiąca, gdy wzrosty zostały zatrzymane na poziomie oporu tworzonego przez szczyt z lipca br. Ewentualne wybicie powyżej bariery 1,50-1,56 zł otworzy drogę do dalszej zwyżki – minimum do 1,80 zł. >> =Zobacz także: Ustawa spreadowa odsuwa się w czasie. Akcje banków idą w górę

notowania

Analitycy BOŚ podtrzymali też rekomendację kupuj dla akcji LiveChat, jednocześnie tnąc cenę docelową dla nich do 61,40 zł z dotychczasowych 64,60 zł. To poziom o 32 proc. wyższy od obecnej rynkowej wyceny akcji, która po dzisiejszej sesji kształtuje się na poziomie 46,44 zł.

Po poniedziałkowym gwałtownym załamaniu na początku notowań, a następnie częściowym odreagowaniu, dziś drożały akcje Selvity. Inwestorzy zapewne uwierzyli w zapewnienia spółki, że wydany przez amerykański FDA nakaz zawieszenia badań klinicznych leku SEL24, nie przekreśla szans na ich wznowienie i spółka będzie współpracowała z FDA, żeby szybko do takiego wznowienia doszło. Kurs akcji Selvity wzrósł o 5,3 proc. do 47,50 zł, po tym jak wczoraj potaniały one o 17,2 proc. do 45,12 zł, przejściowo spadając do 39 zł.

Adam Kiciński: Gra Cyberpunk 2077 to jest projekt bardzo ambitny, z którym wiążemy ogromne nadzieje >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Bez wpływu na notowania CD Projektu pozostały słowa prezesa Kicińskiego, że gra „Cyberpunk 2077” jest projektem „ogromnym i bardzo ambitnym”, a spółka wiąże z nim ogromne nadzieje. Prezes CD Projekt powiedział też, że obecnie spółka nie planuje przejęć, ale też i nie wyklucza ich w przyszłości. Na zamknięciu wtorkowych notowań za jedną akcję producenta „Wiedźmina” trzeba było zapłacić 115,85 zł (-0,1 proc.), co oznacza kontynuację zapoczątkowanej pod koniec września ich konsolidacji na rekordowo wysokich poziomach.

We wtorek w gronie największych spadkowiczów znalazły się akcje CUBE.ITG (-21,2 proc., akcje najtańsze w historii), Brastera (-11,4 proc., akcje najtańsze od początku 2015 roku), Atlas Estates (-9,2 proc.), Cormay (-6,35 proc.) i Briju (-5,9 proc.).

Poprawa nastrojów na giełdzie w Warszawie, jakkolwiek skoncentrowana głównie na największych spółkach, każe nieco przychylniej spojrzeć na rynek akcji. Przynajmniej do czasu, gdy będą kontynuowane zapoczątkowane w sierpniu impulsy wzrostowe na największych światowych parkietach. Lub też do momentu, gdy uwaga rynków ponownie nie skupi się na podwyżkach stóp procentowych przez Fed, co może nastąpić przy okazji publikowanych w czwartek i piątek danych inflacyjnych z USA. >> Zobacz także: EUR/USD w górę, rynek czeka na wydarzenia w Katalonii

Jutro jest szansa, że te nieco lepsze nastroje na GPW utrzymają się. Aczkolwiek równocześnie należałoby się liczyć z odwróceniem ról. Tym samym, że rosnący od 4 sesji indeks WIG20 może rozpocząć korektę, a popyt dla odmiany skoncentruje się na małych i średnich spółkach.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, CDPROJEKT, Livechat, SELVITA, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR