Wyniki Alchemii z kwartału na kwartał mają być coraz lepsze

Omawiane walory:

Grupa hutnicza czuje ożywienie rynku stali i zapowiada dalszą poprawę w wyników. W kolejnych okresach Alchemia zamierza podnieść ceny, co ma pozwolić na wypracowanie zysków.

Alchemia w IV kwartale liczy na dalszą poprawę wyników. Według kierownictwa spółki, rezultaty powinny być lepsze od zanotowanych w III kwartale. Wówczas grupa wypracowała 239,4 mln zł przychodów oraz -1,8 mln zł straty netto wobec odpowiednio 275,3 mln zł i 1,1 mln zł zysku uzyskanych rok wcześniej. Narastająco po pierwszych dziewięciu miesiącach przychody spółki są niższe o 18 proc. i wynoszą 750,5 mln zł, a strata netto opiewa na -4,2 mln zł.

– Pod względem wyniku czwarty kwartał bieżącego roku będzie na pewno lepszy niż trzeci. Jest to kontynuacja tendencji poprawy sytuacji finansowej spółki obserwowanej w kolejnych kwartałach. Średnia miesięczna wartość pozyskiwanych zamówień w okresie wrzesień-listopad jest ok. 20 proc. wyższa niż średnia wartość z wcześniejszych 12 miesięcy. W październiku zanotowaliśmy nawet rezultat o 40 proc. wyższy. – powiedział Rafał Regulski, wiceprezes Alchemii (PAP).

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny Alchemii po wynikach za III kwartał w StockWatch.pl

Zarząd daje do zrozumienia, że w IV kwartale 2013 r. celem spółki był wzrost wolumenów sprzedaży zapewniający produkcję bez przerw. Natomiast w przyszłym roku wolumeny produkcji zamierza przekuwać w zyski. Druga połowa 2013 r. przyniosła odbicie na polskim rynku stali pod względem wolumenów produkcji, a w 2014 r. oczekiwany jest wzrost cen. Alchemia liczy na poprawę wyników powyżej kilkuprocentowej dynamiki rynku, dzięki pozyskiwaniu zamówień na wysokomarżowe i specjalistyczne produkty.

– Obserwujemy ożywienie rynku stalowych rur bez szwu w II połowie roku. Nie towarzyszy mu jeszcze wzrost cen, jednak znacząco rośnie liczba zamówień. Planujemy podniesienie cen w I kwartale 2014 r. Z informacji napływających z rynku wynika, że inni producenci wyrobów stalowych również przygotowują się do takich działań. – ocenia przedstawiciel Alchemii.

Alchemia planuje w 2014 r. inwestycje na poziomie 20-30 mln zł. W tym roku spółka zrealizowała je na zapowiadanym poziomie około 15 mln zł. Zarząd wypowiedział się także w kwestii sporów zbiorowych, które mają miejsce w Alchemii. Okazuje się, że dwa z trzech sporów zbiorowych w spółce już się zakończyły, a ostatni jest w finalnej fazie rozmów.

– Przeprowadziliśmy zmiany w zasadach wynagradzania, dzięki którym ograniczyliśmy nieuzasadnione koszty stałe wynikające z pewnych zaszłości historycznych. W zamian zaproponowaliśmy system, który przewiduje premie zależne od ilości wyprodukowanych wyrobów w konkretnym zakładzie. – dodaje wiceprezes spółki.  

Na otwarciu piątkowej sesji akcjom Alchemii brak zdecydowania. W 2013 roku notowania spółki zaliczyły spadkową pierwszą część roku i następnie blisko 50-proc. odbicie. W całym roku stopa zwrotu jest na 8-proc. plusie. Należy zaznaczyć, że Alchemia realizuje buy back. Wczoraj nabyła własne akcje po średniej cenie 5,40 zł za sztukę i obecnie posiada pakiet dający 9,8 proc. udziału.>> Sprawdź walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT alchemia, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR