Wzrosty w USA nadały ton rynkom, w grze CD Projekt, Ursus i Ergis

Kilkuprocentowe wzrosty indeksów w Stanach Zjednoczonych dodały otuchy inwestorom z pozostałych rynków. W efekcie w czwartek niemal wszystkie giełdy mienią się w odcieniach zieleni. W Warszawie emocje gwarantują kolejne publikacje wyników za I półrocze i II kwartał.

Tym razem sygnał do wzrostów przyszedł z zachodu. Indeksy w Stanach zaliczyły w środę największy wzrost wartości od listopada 2011 roku. S&P500 i DJIA urosły o blisko 4 proc., a NASDAQ100 aż o 5 proc. Mocna postawa rynków w USA dodała otuchy inwestorom w Azji i Europie. Giełda w Szanghaju odbiła o ok. 5,3 proc., a w Tokio o 1 proc. W czwartek humory dopisują też graczom w Warszawie. Indeksy dużych i średnich spółek rosną o 2 proc. Nieco wolniej sierpniowe straty odrabiają parkietowe maluchy, których indeks zyskuje 0,9 proc. Podobnie sytuacja prezentuje się na zachodnioeuropejskich parkietach. DAX i CAC40 zyskują po ok. 2,7 proc.

W Warszawie w centrum uwagi są notowania CD Projektu. Inwestorzy zachwycili się najnowszymi wynikami największego giełdowego producenta gier video. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy spółka wypracowała 512,63 mln zł przychodów ze sprzedaży. Zysk operacyjny zamknął się kwotą 288,54 mln zł, a netto 236,25 mln zł. W I półroczu ubiegłego roku wyniki spółki prezentowały się następująco: 74,58 mln zł przychodów ze sprzedaży, 5,07 mln zł zysku operacyjnego oraz 4,65 mln zł zysku netto. Wyniki na poziomie netto były nieznacznie lepsze od konsensusu rynkowego, natomiast niespodzianką okazały się przychody – rezultat przebił konsensus o 33,5 proc. Motorem napędowym tegorocznych wyników jest sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. W czwartek na kursie akcji CD Projektu widać symptomy realizacji zysków, walory tanieją o ponad 2 proc. >> Zobacz także: Krew i malachit – analiza techniczna CD Projektu

Do 30 czerwca 2015 roku gra rozeszła się 6.014.576 egzemplarzach.

Do 30 czerwca 2015 roku gra rozeszła się 6.014.576 egzemplarzach.

Gorącym tematem dzisiejszej sesji jest też Ursus. Spółka podpisała umowę na sprzedaż ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z Ethiopian Sugar Corporation. Wartość kontraktu to 30,67 mln dolarów. Na podstawie zawartej umowy Ursus dostarczy 174 ciągników oraz 390 przyczep, a także zapewni dostawę części zamiennych do tych maszyn. Dostawy będą odbywać się w IV kwartale 2015 r. oraz w I kwartale 2016 r. W czwartek akcje Ursusa rosną o ponad 11 proc., a jeden walor kosztuje nawet 3,44 zł.>> Komunikat znajdziesz tutaj

O ponad 5 proc. drożeją akcje KGHM. Notowaniom miedziowej spółki sprzyja poprawa sentymentu na rynku metali. W czwartek rano o 1,75 proc. drożeje miedź, a o 1 proc. rośnie cena srebra. Wzrosty notują też inne spółki surowcowe. O 5,6 proc. drożeją walory Bogdanki i o 4 proc. papiery JSW.

Najnowsze sprawozdania półroczne opublikowały m.in. WDX (d. Wandalex), Dębica, Impel, Redan, Neuca, Ergis, Paged, Zetkama, PKP Cargo, Otmuchów oraz Erbud. Do tego grona jeszcze dziś dołączy JSW. Spośród wymienionych spółek największą zmianę notuje kurs akcji Ergisu (+20 proc.). Po przeciwnej stronie jest WDX. Walory spółki tanieją dzisiaj o 12,5 proc. W pierwszym półroczu 2015 r. grupa osiągnęła zysk netto w wysokości 2,37 mln zł z uwzględnieniem zdarzeń jednorazowych. W ujęciu r/r poprawa wyniosła blisko 55 proc. Przychody zamknęły się w kwocie 60,24 mln zł wobec 45,57 zł zł w roku 2014 (+32,2 proc.). Inwestorzy ustawiali się pod mocne wyniki od dłuższego czasu. Wystarczy przypomnieć, że akcje spółki tylko w tym roku podwoiły swoją wartość.

Mocny start sesji zaliczył Erbud. Rano akcje spółki budowlanej drożeją o 6,9 proc., ale przy symbolicznych obrotach. W II kwartale Erbud wypracował 157,8 mln zł przychodów (-3,2 proc. r/r), 38,2 mln zł zysku brutto na sprzedaży (81 proc. r/r), 13,2 mln zł zysku operacyjnego (+341 proc. r/r) oraz 10,6 mln zł zysku netto (-30,8 proc. r/r).

O 4,2 proc. drożeją akcje PKP Cargo, choć i tu mankamentem pozostają niewielkie obroty. Spółka w II kwartale 2015 roku wypracowała 1,17 mld zł przychodów (wzrost r/r o 9 proc.), 141 mln zł zysku operacyjnego i 138,4 mln zł zysku netto. Wyniki okazały się lepsze od konsensusu PAP o odpowiednio 12 proc., 2 proc. i 17 proc.

Mapa rynku - stan na godzinę 10:15

Mapa rynku – stan na godzinę 10:15

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, CDPROJEKT, Erbud, ergis, jsw, kghm, PKPCARGO, ursus, wANDALEX, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR