Zielony początek tygodnia, w centrum uwagi PlayWay i CD Projekt

Omawiane walory: , , ,

Wzrosty w Europie i mocno rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy wspierają nastroje na GPW. W centrum uwagi są dzisiaj akcje PlayWay i CD Projektu.

Giełda w Warszawie wkracza w ostatni tydzień listopada w dobrych nastrojach. W poniedziałek rano kolor zielony dominował przy ulicy Książęcej. Rosły wszystkie indeksy. O godzinie 11:00 WIG20 miał wartość 2.234 pkt., notując wzrost o 0,4 proc. W tym samym czasie WIG rósł o 0,5 proc. do 57.059 pkt., mWIG40 o 0,1 proc. do 3.885 pkt., a sWIG80 o 0,25 proc. do 10.864,51 pkt.

Nastroje wspierają w większości rosnące giełdy europejskie. W tym mocne wzrosty na parkietach we Frankfurcie (DAX +1,2 proc.) i Paryżu (CAC40 +1,3 proc.). Pomagają też duże plusy kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy (S&P500 Futures +1,3 proc.) i nadzieje na to, że bliskość dołków z października zostanie wykorzystana do kupna akcji na Wall Street, dając początek późniejszym wzrostom.

W gronie warszawskich blue chipów drożały akcje aż 18 z 20 spółek. Najmocniej, bo o 2,2 proc., rósł kurs CD Projektu, który kontynuował odbicie z poprzedniego tygodnia. Za jedną akcję trzeba było zapłacić 143,30 zł. Były to też jedne z mocniej handlowanych walorów dziś rano. Pod względem obrotów była to czwarta spółka.

Jeszcze większe wymiany miały miejsce jednak na PlayWay. Rano pod względem obrotów spółka ustępowała ona tylko PKO BP i Orlenowi. Tak duże zainteresowanie wynikało z opublikowanych wyników finansowych. W III kwartale br. producent i wydawca gier zanotował spadek zysku netto (jednostki dominującej) o 9,6 proc. w relacji rocznej do 6,9 mln zł, przy jednoczesnym wzroście przychodów o 25,2 proc. do 20,2 mln zł. To mocno rozczarowało. Wprawdzie przychody były o 3,9 proc. wyższe od rynkowego konsensusu, ale już zysk był niższy aż o 22 proc. PlayWay zanotował też w opisywanym okresie spadek marży netto do 34,2 proc. Rynek zakładał, że ukształtuje się ona na poziomie 45,4 proc.

Wyniki mogłyby wskazywać, że notowania PlayWay powinny w poniedziałek nurkować. Nic z tych rzeczy. Kurs rośnie o 4,2 proc. do 137 zł, rosnąc dziś już do poziomu 148 zł.

Zachowanie PlayWay to nie jedyna wynikowa niespodzianka. Inwestorzy nie przestraszyli się również wyników Ursusa. Będący obecnie w restrukturyzacji producent ciągników zanotował w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku 29,5 mln zł straty netto, przy przychodach na poziomie 79,3 mln zł, wynika z wstępnych szacunków podanych przez firmę. W analogicznym okresie 2017 roku Ursus wypracował 6,4 mln zł zysku netto i 220,1 mln zł przychodów. To dramatyczne załamanie wyników związane jest ze spadkiem sprzedaży krajowej i zagranicznej, przy jednocześnie spadającej rentowności. Akcje Ursusa, które ostatnie trzy sesje zakończyły mocną wzrostową korektą, dziś rosną o 0,9 proc. do 1,09 zł. Losy sesji jednak nie są jeszcze przesądzone.

W poniedziałkowy poranek skalą wzrostu wyróżnia się Braster. Jego akcje drożeją o 10,2 proc. do 1,62 zł, kontynuując ubiegłotygodniowe wzrosty związane z „chińską” ekspansją.

Dzisiejszy dzień jest stosunkowo ubogi jeżeli chodzi o wydarzenia i publikacje makroekonomiczne. Inwestorzy mogą wsłuchiwać się w to, co po południu powie szef Europejskiego Banku Centralnego (godzina 15:00) i szef Banku Anglii (godzina 19:30). W centrum uwagi pewnie też będzie polityka. I to zarówno komentarze i spekulacje przed zbliżającym się szczytem G20 w Argentynie, jak i komentarze odnośnie zdarzenia na Morzu Azowskim. Tak naprawdę jednak o tym, czy poranne dobre nastroje w Europie utrzymają się do końca dnia zdecyduje Wall Street, które po czwartkowym Święcie Dziękczynienia, dopiero dziś wraca do zwykłej aktywności.

W kolejnych dniach polityka będzie dalej odgrywała ważną rolę na rynkach. Wszak oczekiwane w kuluarach szczytu G20 spotkanie prezydentów USA i Chin ws. nowej umowy handlowej to jedno z kluczowych wydarzeń końcówki roku, a temat brexitu nie został jeszcze zamknięty, tak samo jak włoskiego budżetu, natomiast konflikt ukraińsko-rosyjski jest rozwojowy. Nie mniej jednak pojawi się dużo innych potencjalnie ważnych impulsów. We wtorek będzie to indeks zaufania amerykańskich konsumentów i wystąpienia bankierów centralnych. Dzień później publikacja zrewidowanych danych nt. PKB USA, minutki FOMC i wystąpienie szefa Fed.  W czwartek pierwszoplanową rolę ponownie odegrają bankierzy centralny, a także najnowsze dane o inflacji w Niemczech, raport o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz dane o koniunkturze w Eurolandzie. Tydzień zamknie publikacja indeksów PMI dla Chin, wstępne szacunki listopadowej inflacji w Eurlandzie, Polsce, Francji i Włoszech, a także szczegółowe dane nt. polskiego PKB za III kwartał br.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BRASTER, CDPROJEKT, playway, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Ursus miał wstępnie 87 mln zł straty netto w 2019 roku

  URSUS w restrukturyzacji miał 87,2 mln zł skonsolidowanej straty netto w 2019 roku, o 42 proc. mniejszą niż rok wcześniej, przy przychodach netto na poziomie 95,6 mln zł, o 55 proc. niższych niż rok wcześniej, podała spółka, powołując się na wstępne dane.

 • CD Projekt przełożył cyberpunkowy event z powodu napiętej sytuacji w USA

  Night City Wire poświęcone grze Cyberpunk 2077 odbędzie się 25 czerwca, a nie jak pierwotnie planowano 11 czerwca. Studio przesunęło event z uwagi na falę protestów w Stanach Zjednoczonych po śmierci George'a Floyda.

 • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR