10 spółek, które sypną groszem na święta

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

To nie koniec dywidend w tym roku. Według wyliczeń StockWatch.pl, giełdowe spółki sprezentują akcjonariuszom dywidendy zaliczkowe na łączną kwotę ponad 700 mln zł. Wśród nich nie zabraknie ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

Jeszcze w tym roku giełdowe spółki wypłaca swoim akcjonariuszom ponad 700 mln zł dywidend.

Wśród spółek, które jeszcze w tym roku podzielą się zyskiem z akcjonariuszami największy budżet przygotowało PGNiG. W ramach zaliczki na poczet dywidendy za 2018 r. gazowy gigant wypłaci ponad 404 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 7 groszy, co przy obecnym kursie daje symboliczną stopę 1,1 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 26 listopada, więc zgodnie z zasadą rozliczeń T+2, prawo do zysku nabyli inwestorzy wg stanu akcji na rachunkach maklerskich na koniec sesji 22 listopada. Wypłata pojawi się na rachunkach równo za tydzień (3 grudnia).

To pierwsza taka dywidenda w historii PGNiG. Specjalnie w tym celu październikowe walne przegłosowało zmianę statutu, która umożliwiła wypłacanie zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego. W ten sposób spółka przynajmniej częściowo wynagrodziła inwestorom nieoczekiwany brak dywidendy za 2017 r. Zarząd jeszcze na początku roku dawał jasno do zrozumienia, że będzie chciał podzielić się zyskiem. Zarekomendował nawet wypłatę 866,75 mln zł, czyli 15 groszy na akcję. Ostatecznie uchwałę w tej sprawie zablokował Skarb Państwa i cały zysk (2,03 mld zł) pozostał w spółce.

Jeszcze w tym miesiącu prawo do zysku ustali notowany na NewConnect Pro-Log. Firma specjalizująca się w obsłudze logistycznej towarów akcyzowych płaci na jedną akcję 1,40 zł, co przy obecnym kursie daje ponad 10-proc. stopę. Dzień dywidendy przypada 30 listopada, a wypłaty – 18 grudnia. Warto dodać, że tegoroczna dywidenda będzie piątą w historii Pro-Logu z dwucyfrową stopą. Mankamentem pozostaje jednak dramatycznie niska płynność akcji. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, w ciągu miesiąca na akcjach spółki zawierano średnio dwie transakcje dziennie, a średni obrót wyniósł zaledwie 2,7 tys. zł.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

W grudniu aż 8 spółek może podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. W każdym z wypadków od momentu ustalenia prawa do zysku do wypłaty upłynie niewiele czasu i wszyscy otrzymają gotówkę jeszcze przed świętami. Wyjątkowo hojny będzie w tym roku TIM. Dystrybutor artykułów elektrotechnicznych do podziału między akcjonariuszy przygotował ponad 22 mln zł. W ramach zaliczki spółka wypłaci 1 zł na akcję, co przy obecnym kursie akcji daje stopę aż 15,4 proc. Prawo do zysku uzyskają akcjonariusze posiadający akcje TIM-u 13 grudnia, natomiast wypłata nastąpi 20 grudnia.

W ubiegłych latach TIM chomikował gotówkę. Poprzednim razem akcjonariusze otrzymali dywidendę w 2013 r. Wówczas spółka wypłaciła po 12 groszy na akcję. Tegoroczna hojna wypłata to zasługa sięgnięcia do funduszu dywidendowego. Aż 95 proc. z 22,2 mln zł to środki odłożone w poprzednich latach, a jedynie 1,1 mln zł to zysk wypracowany w I półroczu 2018 r.

Na grudniowej nie mogło zabraknąć prekursora strategi mniejszych, ale częstszych i regularnych wypłat. Mowa o iFirmie, która za III kwartał wypłaci 128 tys. zł, czyli 2 grosze na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 10 grudnia, a wypłaty na 17 grudnia. Warto dodać, że polityka dywidendowa iFirmy zakłada wypłaty co kwartał w formie zaliczek. W tym roku spółka już wypłaciła 1 grosz na akcję w ramach zaliczki za II kwartał i 2 grosze na akcję za pierwsze trzy miesiące br.

Wzorem poprzednich lat na wcześniejszą dywidendę mogą liczyć także akcjonariusze PGS Software. Spółka informatyczna podzieli blisko 4 mln zł, co oznacza 0,14 zł na akcję i stopę w okolicach 1 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 11 grudnia, a wypłaty na 20 grudnia. PGS Software pracuje na miano solidnej spółki dywidendowej. Firma regularnie od 2010 r. dzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

Jeszcze w grudniu groszem sypnie także X-Trade Brokers Dom Maklerski. Akcjonariusze brokera forexowego otrzymają łącznie 41 mln zł, po 0,35 zł na 1 akcję (stopa 7,1 proc.). Dzień dywidendy ustalono na 11 grudnia, a wypłaty na 18 grudnia. Zaliczka na poczet dywidendy ma uśmierzyć ból po jesiennej przecenie. Cieniem na kursie akcji XTB położyła się m.in. rekordowa kara za majstrowanie przy parametrach egzekucji zleceń.

Zielone światło na wypłatę zaliczki w wysokości 2,775 mln USD na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za 2018 r. dała niedawno rada dyrektorów Asbisu. Na każdą akcję inwestorzy otrzymają po 0,05 USD. Zgodnie z uchwałą, dzień ustalenia prawa do zaliczki dywidendy ustalono na 7 grudnia, a wypłaty na 20 grudnia. W poprzednich dwóch latach Asbis również płacił dywidendę. Z zysku za 2017 rok akcjonariusze otrzymali 0,22 zł (0,06 USD) na akcję.

Kalendarium dywidend Asbisu.

W tym roku giełdowy dystrybutor elektroniki użytkowej radzi sobie bardzo dobrze. Niedawno spółka podwyższyła nawet prognozę zysku netto na 2018 rok do 11,5-13 mln dolarów wobec 9-10 mln dolarów szacowanych wcześniej. Prognoza przychodów zostały podwyższone do 2,1-2,2 mld dolarów z 1,8-1,9 mld dolarów.

Ręce już zacierają akcjonariusze Echo Investment. Deweloper powierzchni komercyjnych na zaliczkę zarezerwował aż 206,35 mln zł, tj. 0,50 zł na akcję. Stopa dywidendy wynosi obecnie aż 12,9 proc. Dzień ustalenia prawa do zysku ustalono na 12 grudnia, a wypłaty na 19 grudnia.

Listę pewniaków zamyka Apator. Toruński producent aparatury łączeniowej, pomiarowej oraz systemów IT wypłaci łącznie 0,40 zł brutto na jedną akcję (stopa 1,7 proc.). Dzień dywidendy ustalono na 14 grudnia, a wypłaty na 21 grudnia. Apator od wielu lat dzieli się z akcjonariuszami dywidendą, a jej stopa zazwyczaj wahała się w granicach 3-4 procent rocznie. W ubiegłym roku spółka wypłaciła łącznie 1,20 zł na 1 akcję, co daje całkowitą wartość na poziomie prawie 40 mln zł, o 9 proc. więcej niż w roku ubiegłym oraz payout ratio na poziomie ponad 70 proc.

Źródło: Analiza sprawozdania finansowego Apatora

Na grudniowej liście ze znakiem zapytania jest jeszcze British Automotive Holding. Zarząd firmy warunkowo zdecydował się na wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Propozycja British Automotive Holding to 10,8 mln zł, tj. 0,26 zł na akcję (stopa 15,2 proc.). Warunki wypłaty to uzyskanie zgody rady nadzorczej i zgód instytucji finansujących. Pierwszy z nich jest już spełniony, więc wszystko w rękach banków. Jeśli kredytodawcy dadzą zielone światło, zaliczka dywidendowa trafi do akcjonariuszy w dwóch równych transzach po 5,4 mln zł, czyli 0,13 zł na akcję: 28 grudnia 2018 r. i 15 marca 2019 r. Dzień dywidendy ustalono na 21 grudnia.

Ponad 15-proc. stopa dywidendy w British Automotive Holding robi wrażenie, ale trzeba pamiętać, że spółka ma za sobą dramatyczną przecenę akcji. Latem notowania runęły po informacji o zerwaniu przez Jaguar Land Rover Limited umowy importerskiej. BAH straci rolę generalnego importera marek Jaguar i Land Rover w Polsce od 1 sierpnia 2020 roku.

– Czynników ryzyka na horyzoncie jest więcej. Ja bym podkreślił z pewnością kwestię zmian w podatkach związanych z odliczeniem VAT-u dotyczących leasingu oraz kwestię odpisów amortyzacyjnych. Zdecydowaną większość końcowych klientów stanowią przedsiębiorstwa, tak więc ewentualny niekorzystny wpływ zmian podatkowych może istotnie ograniczyć popyt na te auta. – zauważa Przemek Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

Wśród inwestorów słychać głosy, że mimo znaków zapytania spółka jeszcze przez dwa kolejne lata powinna płacić dywidendę – nawet kilkadziesiąt groszy na akcję rocznie – więc „nie będzie można stracić na tych akcjach”. Analityk StockWatch.pl ostrzega jednak, że taka strategia może w każdej chwili stracić swój termin ważności.

– Chciałbym jednak zwrócić uwagę na fakt, że na giełdzie nie ma nic pewnego. Co prawda zarząd potwierdził, że polityka dywidendowa w chwili obecnej obowiązuje nadal. Nie można jednak wykluczyć, że zyski będą istotnie niższe niż w poprzednich latach, co zresztą dobitnie widzimy już w pierwszym półroczu 2018 roku. Dodatkowo nie można wykluczyć, że polityka dywidendowa zostanie po prostu zmieniona. Należy pamiętać, że spółka realizuje dość duży program inwestycji w sieć dealerską finansowany również z kredytów bankowych. Tutaj mogą się pojawić pewne obostrzenia ze strony banków, które mogą mieć wpływ na zmianę w dywidendzie. – dodaje Przemek Staniszewski.

>> Crash test – omówienie sprawozdania finansowego British Automotive Holding

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, asbis, BAHOLDING, echo, ifirma, PGNiG, pgssoft, prolog, tim, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Deweloperzy cyfryzują sprzedaż mieszkań

  Pandemia koronawirusa przenosi cały proces sprzedaży mieszkań do Internetu. ECHO Investment proponuje spotkanie z doradcą klienta online, spacer po inwestycji odwzorowanej w wirtualnej rzeczywistości, wybór mieszkania, negocjacje zapisów umowy rezerwacyjnej w systemie CRM i na koniec – zdalne podpisanie umowy rezerwacyjnej.

 • Chińska wiosna na giełdach, rosyjski wzrost PGNiG

  Lepsze od prognoz dane makroekonomiczne z Chin tchnęły w giełdy nowego ducha. Na GPW zwyżkują wszystkie indeksy, a gwiazdą sesji jest PGNIG, który liczy na 1,5 mld dolarów ekstra od Gazpromu.

 • PGNiG chce odzyskać nadpłaconą kwotę od Gazpromu jak najszybciej

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpi formalnie do Gazpromu o zwrot nadpłaconej kwoty za gaz ziemny w związku z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i liczy na to, że środki wpłyną do spółki "jak najszybciej", poinformował prezes PGNIG Jerzy Kwieciński. Wyrok nie wpłynie jednak na ceny dla odbiorców końcowych. Kurs akcji PGNIG rośnie o ponad 18 proc.

 • Nowe rekomendacje dla akcji KGHM, LPP, PGNiG i Orlenu

  BM mBanku zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla 4 spółek z WIG20. W najnowszych raportach rekomenduje kupno akcji LPP, akumulację Orlenu, trzymanie PGNIG i redukcję pozycji na KGHM.

 • Członkowie zarządu Echo Investment kupili ok. 1,4 tys. obligacji spółki

  Prezes ECHO Investment Nicklas Lindberg oraz wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd zakupili na rynku wtórnym ponad 1,4 tys. obligacji spółki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR