11 lubianych spółek na grudniowej liście życzeń maklerów

W najnowszych grudniowych rekomendacjach powiało grozą, bo tłumnie posypały się rekomendacje sprzedaży. Jednak analitycy cały czas mają na celowniku niewielką grupę ciekawych spółek, których akcje są ich zdaniem kandydatami do wzrostów.

W tym roku o grudniowym rajdzie indeksów można najwyżej pomarzyć. Na półmetku miesiąca indeks szerokiego rynku jest na blisko 2-proc. minusie i póki co na horyzoncie nie widać symptomów poprawy. Bardziej wyczuwalny jest strach o kondycję globalnej gospodarki i mocniejszą korektę na zagranicznych giełdach, które mają za sobą imponującą wspinaczkę zwieńczoną historycznymi rekordami.

Sygnałem, że rynek znalazł się na rozstaju jest też przekrój ostatnich rekomendacji. Pozytywne wskazania zeszły na dalszy plan i ustąpiły miejsca zaleceniom sprzedaj. Najświeższym przykładem są niskie noty dla LPP i Eurocashu od analityków BESI. Jednak cały czas jest grono spółek, których akcje przyciągają uwagę maklerów.

Po słabszym okresie do łask wracają spółki spożywcze. Biura maklerskie faworyzują wybranych przedstawicieli sektora mięsnego oraz cukierniczego. Odtajnione właśnie raporty BM BGŻ z zaleceniem kupuj dla ZM Kania i Tarczyńskiego wskazują na potencjał od obecnej wyceny giełdowej na poziomie 17 proc. i 23 proc. Obaj producenci wędlin korzystają na przecenie wieprzowiny, która jest konsekwencją wprowadzenia rosyjskiego embarga na mięso z Polski. Drugą przyczyną spadków cen mięsa są udane zbiory w sezonie 2013/2014, co w konsekwencji obniża koszty chowu trzody chlewnej.

– Prognozy Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych BGŻ wskazują na kontynuację zniżki w 4Q’14 i 1Q’15. Sezonowo ceny odbiją w 2Q’15, będą utrzymywały się jednak na poziomach niższych względem 2014 r. Sytuacja ta będzie sprzyjać marżom wypracowywanym przez przetwórców mięsa. – czytamy w raporcie BM BGŻ.

Biuro prognozuje, że w tym roku zysk EBITDA wypracowany przez ZM Kania wyniesie 57,3 mln zł wobec 30,3 mln zł rok wcześniej. Na 2015 rok założono 64,1 mln zł. Natomiast dla Tarczyńskiego szacunki na ten i przyszły rok to 39,4 mln zł i 39 mln zł. W 2013 roku zysk EBITDA spółki wyniósł 32,9 mln zł. Niedawno Tarczyński dostał też rekomendację kupuj od DM mBanku. Także ten broker widzi dobre perspektywy na 2015 rok dla producenta wędlin. Biuro wskazuje, że otwarcie w przyszłym roku rozbudowywanego zakładu w Ujeźdźcu, wejście pod marką Lidl na nowe rynki sprzedażowe Czech i Słowacji oraz zwiększenie sprzedaży w Wielkiej Brytanii przełożą się na 12 proc. r/r wzrost wolumenu sprzedaży. >> Zobacz omówienie wyników Tarczyńskiego za III kwartał 2014 r.

W grudniu analitycy Trigon DM zainicjowali wydawanie rekomendacji dla trzech producentów słodyczy. Zalecenie kupuj dostali Colian i Otmuchów, a sprzedaj Wawel.

– Cechą charakterystyczną dla sektora jest koniec cyklu, w którym spółki odnotowywały wysokie dynamiki sprzedaży oraz poprawy wyników. Kolejne lata przyniosą dalszą koncentrację rynku FMCG oraz wzrost presji na marże producentów. Szans na poprawę wyników upatrujemy w upraszczaniu struktur grupy w obszarze produkcji i logistyki. Największy potencjał wzrostu (+31 proc.) dostrzegamy w spółce Colian. Na korzyść spółki przemawia dywersyfikacja asortymentu, sprzedaż perspektywicznych grup produktowych, silny eksport oraz oszczędności w związku z konsolidacją grupy. Potencjał wzrostu jaki dostrzegamy w Otmuchowie (+13 proc.) wynika z dywersyfikacji produktowej, poprawy efektywności produkcji, kontrybucji we wzroście kanału nowoczesnego, nastawienia na sprzedaż eksportową oraz B2B. – napisali w rekomendacji analitycy Trigon DM.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną Coliana po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Święta za pasem, a rajdu św. Mikołaja jak nie było, tak nie ma. (Fot. Daniel Paćkowski)

Święta za pasem, a rajdu św. Mikołaja jak nie było, tak nie ma. (Fot. Daniel Paćkowski)

Analitycy widzą też potencjał w spółkach sektora medialnego. W poniedziałek na rynek trafiły wskazania kupuj dla TVN oraz Agory od BESI. Biuro podwyższyło cenę docelową pierwszej ze spółek do 17,90 zł w związku z obniżeniem nakładów inwestycyjnych oraz niższym średnioważonym kosztem kapitału. Jak podaje PAP, cytując raport BESI, nabycie aktywów TVN może stanowić wyjątkową okazję dla inwestora strategicznego rozważającego wejście na rynek medialny w Europie Środkowej i Wschodniej, ze względu na duży rynek wewnętrzny Polski, pozycję telewizji w torcie reklamowym, a także treści TVN i jej udział w rynku. Dlatego spodziewają się, że potencjalny nabywca zapłaci cenę ze zwyżką względem aktualnych międzynarodowych wskaźników dla telewizji, którą następnie może odzyskać dzięki efektowi synergii.

Natomiast w Agorze autorzy raportu zwrócili uwagę na to, że nakłady inwestycyjne planowane przez spółkę na dwa kolejne lata zostaną przeznaczone na wzmocnienie pozycji w outdoorze i kinie – stabilnych i organicznie rozwijających się segmentach, w których posiada ugruntowaną pozycję. Odmienna sytuacja miała miejsce w wypadku poprzednich inwestycji grupy w zakupy biznesów internetowych, które analitycy postrzegali jako wątpliwe pod względem przyrostu wartości. W grudniu pojawiła się także rekomendacja kupuj dla Cyfrowego Polsatu. To zalecenie DM PKO BP, a ich cena docelowa jest wyższa o 14 proc. od kursu giełdowego. Według analityków, grupa po konsolidacji z Polkomtelem znacznie zwiększyła możliwości generowania gotówki, choć okupiła to znacznym wzrostem zadłużenia. Cyfrowy Polsat posiada znacznie wyższą stopę wolnych przepływów pieniężnych zarówno w stosunku do EV, jak i kapitalizacji w porównaniu z koszykiem europejskich telekomów (odpowiednio o 53,4 proc. i 81,5 proc. na bazie przewidywań na 2015).

W oczach analityków kolejną niedocenianą branżą są dystrybutorzy farmaceutyków. Trigon rozpoczął właśnie wydawanie rekomendacji dla Farmacolu, Neuki i Pelionu od zalecenia kupuj. Ceny docelowe wyznaczono odpowiednio na 53 zł, 271 zł i 96 zł. Równolegle swoje rekomendacje dla sektora odtajnił BM BGŻ. Biuro zaleciło kupuj dla akcji Neuki oraz Farmacolu. Natomiast Pelion dostał wskazanie neutralnie. BM BGŻ prognozuje, że Neuca w IV kwartale wypracuje zysk operacyjny oczyszczony o zdarzenia jednorazowe w kwocie 16,5 mln zł, czyli ok. 2,5 mln zł więcej niż rok wcześniej. >> Więcej informacji na temat działalności Neuki oraz jej wyników finansowych znajdziesz tutaj

– W większość pozytywnych efektów restrukturyzacji zmaterializuje się w 2015 r., kiedy koszty pracownicze spadną r/r (w stosunku do sprawozdania GK pro forma) o 20 mln zł. Oczekujemy również wzrostu skali działalności biznesu hurtowego (5 mln zł), korzyści związanych ze wspólną polityką negocjacji z dostawcami (+1 p.p. marży brutto na części hurtowej ACP), braku one-offów związanych z restrukturyzacją (7,5 mln zł) oraz dodatkowej marży wypracowanej przez segment leków własnych (6 mln zł). – wylicza BM BGŻ.

Natomiast w wypadku Farmacolu zwrócono uwagę, że w dalszym ciągu posiada bardzo wysokie rezerwy gotówki oraz lokaty bankowe. Teoretycznie środki mógłby przeznaczyć na wypłatę dywidendy lub przejęcia.

Kolejne biuro dostrzega walory spółek budowlanych. Noble Securites w raporcie poświęconym sektorowi podkreśla, że sentyment w branży budowlanej jest najlepszy od trzech lat. Zleceń na rynku kubaturowym w Polsce jest dużo, ale spadają rentowności. W drogówce pojawiają się pierwsze zlecenia z nowego rozdania unijnego, a na kolei na razie ich brakuje. Najbliższe kwartały pokażą, czy presja ze strony wzrostu cen podwykonawców jest realna i na ile może pogorszyć rentowność generalnych wykonawców. Biuro ze spółek budowlanych preferuje Elektrobudowę.

– Wyniki za 3Q’14 roku oceniamy bardzo pozytywnie i naszym zdaniem istotnie zwiększają prawdopodobieństwo realizacji tegorocznej prognozy zarządu. Jedynym słabym elementem wyników jest utrzymujące się wysokie saldo rozliczeń kontraktów długoterminowych, co ma wpływ na relatywnie słabe przepływy operacyjne. Nie widzimy na chwilę obecną w związku z tym powodów do obaw w kontekście przyszłej sytuacji finansowej spółki. Po wynikach za ostatni kwartał nieznacznie korygujemy nasze prognozy dla spółki i wycenę z 113,80 do 118,90 zł, podtrzymując rekomendację kupuj. – ocenia Noble Securities.

>> W serwisie są wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji jedenastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich dwudziestu sesji.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji jedenastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich dwudziestu sesji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, colian, CYFRPLSAT, elbudowa, FARMACOL, kania, NEUCA, otmuchow, PELION, tarczynski, TVN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR