11 nowych spółek, które uchwaliły dywidendę na 2015 rok

Jak co roku podczas czerwcowych walnych ważą się losy ubiegłorocznych zysków w wielu giełdowych spółkach. StockWatch.pl sprawdził, w których spółkach akcjonariusze uchwalili ostatnio wypłatę dywidend ze stopą sięgającą nawet 7 proc.

Gratkę dla łowców dywidend przygotował tym razem Projprzem. Akcjonariusze budowlanej spółki zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel 0,60 zł na akcję. Taki poziom daje stopę w wysokości blisko 7 proc. Dzień dywidendy ustalono na 30 czerwca, a jej wypłatę na 20 lipca. Środki na dywidendę będą pochodzić z kapitału zapasowego spółki powstałego z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych. Wcześniej zarząd Projprzemu rekomendował na dywidendę 0,40 zł na walor. Podobną kwotę spółka płaciła we wcześniejszych dwóch latach. Wówczas dawało to stopę na poziomie 4,68 proc. i 4 proc.

Na uwagę zasługuje też stopa dywidendy w Żywcu. Akcjonariusze browaru przegłosowali wypłatę 25 zł na akcję – stopa 6,5 proc. W związku z tym, że 21 października zeszłego roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 5 zł na akcję, do wypłaty pozostanie kwota 20 zł na walor. Dniem dywidendy jest 17 czerwca, a wypłaty 2 lipca 2015 r. Także ponad 6-proc. dywidendę uchwaliła Śnieżka. Walne producenta farb i lakierów postanowiło o przeznaczeniu na dywidendę 39,1 mln zł. Taka suma daje 3,10 zł na akcję. Wcześniej zarząd spółki rekomendował 2,50 zł na walor. Ostatecznie na dywidendę trafi cały zysk z 2014 r. w kwocie 24,6 mln zł oraz 14,5 mln zł z kapitału zapasowego. Dniem dywidendy jest 19 czerwca, a jej wypłaty 3 lipca. W zeszłym roku Śnieżka płaciła 2,50 zł na papier. Identyczna kwota była w 2013 r. Stopa wówczas wynosiła odpowiednio 5,2 proc. i 5,95 proc.

Świeżo po walnym jest także Dębica. Akcjonariusze oponiarskiej spółki postanowili o wypłacie 3,15 zł na akcję z ubiegłorocznego zysku. Taki poziom daje stopę w wysokości 4,5 proc. Dniem dywidendy jest 31 sierpnia, a jej wypłaty 21 grudnia 2015 r. Dębica w ostatnich latach regularnie płaci dywidendę – stopa z wcześniejszych pięciu lat mieściła się w przedziale 4,14-6,37 proc. Podobną stopę proponuje Energoaparatura. Spółka drugi rok z rzędu zamierza płacić 0,05 zł na akcję. Taka stawka daje ponad 5-proc. stopę. W sumie na dywidendę miałby trafić blisko 1 mln zł, a pozostałe 0,7 mln zł na kapitał zapasowy. Dzień dywidendy ustalono na 10 sierpnia, a jej wypłata nastąpi 11 listopada.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Zgodnie z ubiegłoroczną zmianą rozliczeniową, prawo do zysku nabędą inwestorzy, którzy na rachunku maklerskim będą mieli akcje z zachowaniem zasady T+2.

Zgodnie z ubiegłoroczną zmianą rozliczeniową, prawo do zysku nabędą inwestorzy, którzy na rachunku maklerskim będą mieli akcje z zachowaniem zasady T+2.

W blisko 4 proc. dywidendę celuje Torpol, ubiegłoroczny debiutant. Akcjonariusze spółki przegłosowali wypłatę w wysokości 11,5 mln zł, czyli 0,50 zł na akcję. Kwota dywidendy będzie wypłacona w dwóch równych ratach w wysokości 0,25 zł. Termin pierwszej raty wyznaczono na 31 sierpnia, a drugiej na 30 listopada 2015 r. Czerwcowe walne także dało zielone światło na wypłatę dywidendy w Orbisie. W sumie na ten cel z zysku za 2014 rok trafi 69,1 mln zł. Na każdą akcję przypadnie kwota 1,50 zł, a więc identyczna jak w zeszłym roku. Dzień dywidendy ustalono na 16 lipca, a wypłata ma nastąpić 4 sierpnia. Stopa wynosi 2,8 proc. Podobnie jak Orbis ciągłość dywidendy zachował Action. Dystrybutor IT ma zgodę walnego na wypłatę 1 zł na akcję – stopa dywidendy 2,6 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 18 czerwca, a termin wypłaty na 3 lipca 2015 r.

Ponad 3-proc. stopę dywidendy oferuje Rainbow Tours i Votum. Warto też dodać, że w obu wypłata będzie wyższa od ubiegłorocznej odpowiednio o 128 proc. i 31 proc. Akcjonariusze pierwszej ze spółek uchwalili 0,80 na akcję – łącznie 11,5 mln zł. Rok wcześniej dywidenda w Rainbow Tours wyniosła 0,35 zł. W tym roku dniem dywidendy jest 18 czerwca, a terminem jej wypłaty 3 lipca 2015 r. Akcjonariusze Votum zdecydowali o wypłacie w formie dywidendy około 8 mln zł z zysku za 2014 r., czyli 0,67 zł na akcję. Dzień dywidendy to 19 czerwca, a termin jej wypłaty – 30 czerwca 2015 r. Z zysku za 2013 r. Votum wypłaciło 0,51 zł dywidendy na akcję.

Do wypłaty dywidendy wraca TVN. Akcjonariusze spółki zdecydowali o wypłacie 0,3 zł na akcję z zysku za 2014 rok. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 19 czerwca, a dniem jej wypłaty 3 lipca. TVN nie wypłacał dywidendy od 2013 roku, kiedy na akcję trafiło 0,64 zł. Natomiast w zeszłym roku spółka przeprowadziła dwie rundy skupu akcji własnych – do 5 mln i do 7,5 mln akcji, płacąc po 20 zł za akcję. Niedawno amerykański udziałowiec TVN ogłosił, że zamierza w wezwaniu skupić pozostałe akcje spółki i wycofać ją z giełdy. Cena w wezwaniu nie została jeszcze ustalona.

Powyżej stopy zwrotu z akcji jedenastu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji jedenastu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT action, debica, Enap, orbis, PROJPRZEM, RAINBOW, SNIEZKA, Torpol, TVN, Votum, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR