12 czarnych koni nowego sezonu raportów kwartalnych

Wakacyjna sielanka już za tydzień przejdzie w narastające gradobicie raportów kwartalnych. StockWatch.pl wraz z ekspertami z biur maklerskich rozejrzał się za kandydatami na liderów zbliżającego się sezonu wyników.

Jest duża szansa, że spółki przemysłowe popiszą się w najbliższych sezonie dobrymi wynikami. Pomaga im rosnący poziom produkcji przemysłowej, który wzrósł w ujęciu r/r o 5,4 proc, w maju o 4,4 proc., a w czerwcu kolejne 1,7 proc. Narastająco od początku roku produkcja sprzedana przemysłu była o 4,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, kiedy zanotowano spadek o 0,4 proc.

Znamienny jest również fakt, że spółki przemysłowe od dłuższego czasu brylują też wysokimi rekomendacjami maklerów. W lipcu zalecenia kupuj otrzymali Ferro, Wielton, Protektor czy Kęty. Eksperci spodziewają się po branży kolejnego udanego kwartału, ale pesymiści przestrzegają, że dynamika tym razem nie będzie tak wysoka jak w I kwartale, kiedy mieliśmy do czynienia z niską bazą z początku 2013 roku. Rodzimym firmom doskwiera również kryzys na Wschodzie Europy, wywołany konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Należy pamiętać, że dla wielu polskich przedsiębiorstw jest to ważny rynek zbytu. >> Zobacz także: Gorąca dziesiątka na liście lipcowych rekomendacji

Około 60 proc. z analizowanych przez nas spółek przemysłowych powinna poprawić wyniki. Natomiast jeśli chodzi o II półrocze to istnieje ryzyko, że ożywienie w sektorze przemysłowym może nieco wyhamować. Polskim spółkom ciąży kryzys na Wschodzie Europy. Tę słabość rynku nasi eksporterzy starają się równoważyć obierając mocniej kierunek na Zachód Europy. Nadal również wzrost popytu wewnętrznego jest znacznie słabszy niż eksportu. Być może jesienne wybory samorządowe będą motorem większych inwestycji. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Sezon wyników na głównym rynku rusza 23 lipca, a otwarcie będzie należało do PKN Orlen, lidera przemysłu paliwowego. W czwartek na rynek trafiła rekomendacja dla spółki z zaleceniem kupuj, autorstwa DM BOŚ. Biuro jednak przycięło wycenę z 53 zł do 49,20 zł. Największe obawy brokera budzi Orlen Lietuva, który ciąży skonsolidowanym wynikom grupy, w większym stopniu niż pierwotnie zakładano. Eksperci dodali, że liczyli także na mocniejszą dynamikę EBITDA LIFO Orlenu w 2014 r.

Jednak drobnych inwestorów bardziej będą emocjonowały wyniki mniejszych spółek przemysłowych. Swoich faworytów na nowy sezon ma ekspert z DM mBanku.

– Dobrych wyników za II kwartał spodziewam się po Apatorze. Pozytywny wpływ będzie miało przejęcie firmy z zakresu projektowania sieci pomiaru zużycia energii w sieciach energetycznych. Poprawy rezultatów należy oczekiwać w Pozbudzie, co jest efektem m.in. wzrostu sprzedaży eksportowej oraz sprzedaży krajowej. Dobre wyniki powinny przedstawić Ferro i Relpol. W obu wypadkach pozytywnie będą oddziaływać niskie ceny surowców. Liczę na dalszą poprawę w Amice, która powinna odnotować szczególnie dobre rezultaty na rynku zachodniej Europy. Efekt niskiej bazy powinien działać w Kruszwicy, podobnie zresztą jak w Kopeksie. Zwróciłbym uwagę także na Grajewo, które ma wysokie obłożenie mocy produkcyjnych i podniosło ceny na swoje wyroby. Do grona spółek poprawiających wyniki zaliczyłbym także BSC Drukarnia i Elemental. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek

W tym sezonie spółki przemysłowe mają duże szanse zyski wyższe od konsensusu. (Fot. Daniel Paćkowski)

W tym sezonie spółki przemysłowe mają duże szanse zyski wyższe od konsensusu. (Fot. Daniel Paćkowski)

Na branże przemysłową warto też spojrzeć przez pryzmat producentów materiałów budowlanych. Ostatnio sporo mówi się o dobrej perspektywie spółek budowlanych, a rynek już zaczął szukać beneficjentów nowej perspektywy unijnej. Nieco inaczej jest z sektorem producentów materiałów budowlanych. Zdaniem eksperta DM BDM, po tym sektorze należy spodziewać się mieszanych wyników w II kwartale 2014 roku. Cześć popytu z tego okresu przesunęła się na I kwartał, co miało związek z łagodną zimą. Słabsze wyniki powinny mieć spółki, które mają ekspozycję na rynki wschodnie.

– Dobrych wyników spodziewamy się po Ferro, któremu pomagają niskie ceny surowców. Wyższe marże powinna zanotować Selena, która słabość rynku wschodniego rekompensuje sobie obecnością w Centralnej Europie i Hiszpanii. Pozytywny wpływ na wyniki tej spółki będzie miała niska baza z II kwartału 2013 roku. Oczekujemy, że Libet powinien pokazać wzrost przychodów, ale przy niższej marży. W Rovese spodziewamy się niższych strat niż w I kwartale, gdyż w mniejszym stopniu ciążyła wynikom niestabilność rubla i hrywny. Śnieżka może pokazać słabe wyniki z racji obecności na Ukrainie. – mówi Krzysztof Pado, doradca inwestycyjny DM BDM.

Różnie też wygląda kondycja firm świadczący usługi w sektorze budowlanym. Marek Straszak z DM BPS uważa, że wyniki Ulmy w tym roku mogą być poniżej oczekiwań rynkowych, gdyż nadal obciążone będą niskomarżowymi kontraktami podpisywanymi w poprzednich kwartałach. Spółka świadczy kompleksowe usługi dzierżawy oraz sprzedaży szalunków i rusztowań. Natomiast ekspert oczekuje w Herkulesie poprawy przychodów i zysków w związku z nowymi umowami charakteryzującymi się wyższymi rentownościami i rozwojem działalności związanej z OZE. Ta spółka specjalizuje się w wynajmie dźwigów.

>> Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce rośnie w ekspresowym tempie >> 6 spółek kwitnących na hossie w nieruchomościach

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dwunastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dwunastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, apator, BSCDRUK, Elemental, FERRO, grajewo, Herkules, Kopex, Kruszwica, pozbud, relpol, SELENAFM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR