12 misiów, które dobrze znoszą grudniową zawieruchę

Nie wszystkie małe i średnie spółki obrały azymut południowy. StockWatch.pl znalazł grupę piechurów, którzy wspinają się małymi krokami pod wiatr. Sprawdź jakie spółki okazują się odporne na rynkową korektę.

Czwartkowa sesja przyniosła kolejną falę wyprzedaży. Tym razem najmocniej oberwało się małym i średnim spółkom – mWIG40 stracił 1,76 proc., a sWIG80 1,28 proc. Inwestorzy w obawie przed jeszcze głębszą korektą nie zwlekają z porządkami w portfelach. Na pierwszy ogień do cięcia idą akcje tegorocznych liderów hossy.

Grudniowe pogorszenie nastrojów zmieniło układ sił w obu indeksach. Okazuje się, że w gronie maluchów i średniaków jest garść spółek, które opierają się korekcie. Stosując selekcję według dwutygodniowej i miesięcznej stopy zwrotu można znaleźć tylko cztery spółki z mWIG40 i osiem z sWIG80 z dodatnimi stopami zwrotu. StockWatch.pl sprawdził co to za okazy i skąd mają siłę na marsz pod prąd.

Zastosowane przez nas kryterium stopy zwrotu wśród średnich w pierwszej kolejności wyłoniło Apatora. Producent aparatury łącznikowej i pomiarowej pokazał dobre wyniki w III kwartale. Niedawno zarząd potwierdził zamiar realizacji tegorocznej prognozy wyników. Na początku roku Apator podał prognozy zakładające, że w 2013 r. skonsolidowany zysk netto wyniesie 63-66 mln zł, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży 700-730 mln zł. Wcześniej wątpliwości co do możliwości wykonania tego planu wywołała sprzedaż udziałów w spółce Newind, która odpowiadała za generowanie sporej części przychodów Apatora.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej Apatora po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego grupy Apator.

Wysokie miejsce w naszym rankingu ma także Emperia. Niespełna miesiąc temu ING rozpoczął wydawanie rekomendacji dla akcji spółki od zalecenia kupuj z ceną docelową 84 zł. W listopadzie okazało się również, że handlowa spółka pracuje na koncepcją franczyzy dla sklepów pod szyldem Stokrotki. Emperia zamierza wypełnić lukę po Tradisie, uruchamiając obsługę systemu logistycznego dla swojej sieci detalicznej.

W ostatnich tygodniach siłą na tle słabego rynku popisuje się także kurs akcji Alior Banku. Jednak na kursie tej spółki wcześniej doszło do mocnej przeceny. W październiku w notowania banku uderzyła informacja o obniżeniu zysku netto w III kwartale o ponad 100 mln zł, w związku z zaleceniami KNF w sprawie księgowania przychodów z tytułu bancassurance. Kolejnym ciosem dla kursu była wiadomość o emisji akcji. Kilka dni temu bank podał, że cena emisyjna nowych walorów wyniesie 73 zł i od tego poziomu kurs zaczął odbijać. W czwartek okazało się, że Alior zawarł strategiczną umowę z T-Mobile. Bank chce na bazie sieci telekomu oferować swoje produkty. Celem współpracy jest pozyskanie do obsługi istotnej części z 16 mln klientów T-Mobile Polska. W zamian telekom może wprowadzić do rady nadzorczej banku swojego przedstawiciela i ma prawo nabyć zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa. >> Sprawdź walory Alior Banku od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl.

Wśród giełdowych prymusów, których akcje trzymają fason jest Getin Noble Bank. Niedawno analitycy UniCredit podnieśli cenę docelową dla banku do 3,10 zł z 2,40 zł. Jednocześnie biuro utrzymało rekomendację kupuj. W III kwartale zysk netto Getin Noble Banku wzrósł do 100,2 mln zł z 60,1 mln zł rok wcześniej. Zarząd przy okazji prezentacji raportu podtrzymał, że w kolejnych kwartałach jego zysk netto będzie powyżej 100 mln zł. W IV kwartale bank liczy na kwartalny wzrost wyniku odsetkowego, a w 2014 roku planuje poprawę zyskowności w porównaniu do 2013 roku. >> Odwiedź stronę analityczną Getin Noble Banku w serwisie.

Poniżej porównanie zachowania kursów akcji omawianej czwórki oraz indeksu mWIG40, na przestrzeni ostatnich 20 sesji.

Wśród 80 małych spółek również tylko co dziesiąta ma dodatnią stopę zwrotu liczoną na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni i miesiąca. Tu w gronie liderów znalazł się Zamet. W tym tygodniu okazało się, że oferta spółki o wartości 26,15 mln zł została wybrana jako korzystniejsza w procesie sprzedaży z wolnej ręki majątku wchodzącego w skład masy upadłości spółki Mostostal Chojnice. Siłą imponuje także kurs Forte. Meblarska spółka w III kwartale trzymała trend solidnej poprawy wyników, a do tego zarząd jest pozytywnie nastawiony do wyników sprzedażowych za IV kwartał. Formę trzyma także Dębica, inna spółka reprezentująca sektor przemysłowy.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

W zestawieniu jest też dwóch przedstawicieli z sektora IT. Mowa o Compie i Qumaku. Pierwsza ze spółek spodziewa się rekordowych wyników za cały bieżący rok i jeszcze w grudniu chce dopiąć kolejną akwizycję, którą może po części sfinansować akcjami własnymi. Natomiast Qumak niedawno pochwalił się backlogiem na 2014 rok na poziomie 380 mln zł. Ostatnio portfel zamówień wzbogacił się o kontrakt z TP SA na kompleksową obsługę działu wsparcia technicznego (service desk) spółek z grupy TP.

W zestawieniu mamy też spółkę finansową – Kredyt Inkaso, której kurs akcji w tym roku systematycznie pnie się w górę. Dobrze zachowują się w tym roku także notowania Dom Development oraz Benefit Systems, spółek które uzupełniają naszą ósemkę wybrańców z sWIG80. Pierwsza ze spółek jest wyróżniającym się pozytywnie deweloperem mieszkaniowym. Natomiast Benefit System w tym miesiącu otrzymał nową rekomendację od Erste Securities. Biuro obniżyło zalecenie do akumuluj z kupuj i podwyższyło cenę docelową z 306 zł do 366 zł.

Poniżej porównanie zachowania kursów akcji omawianej ósemki oraz indeksu sWIG80, na przestrzeni ostatnich 20 sesji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, apator, benefit, comp, debica, domdev, emperia, FORTE, Getinoble, kredytin, qumak, ZAMET, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR