12 najciekawszych propozycji dywidendowych z I połowy kwietnia

Karuzela deklaracji dywidendowych kręci się w najlepsze. Tylko w kwietniu chęć podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami zgłosiło około 40 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, u kogo tegoroczne wypłaty zapowiadają się najciekawiej. 

W kwietniu wysoką stopą dywidendy kusi British Automotive Holding (BAH), czyli spółka, która powstała po rozdzieleniu Marvipolu na część motoryzacyjną i deweloperską. BAH chce wypłacić 38 mln zł, co odpowiada 80 proc. zysku wypracowanego za 2017 r. z działalności kontynuowanej, tj. importu i sprzedaży aut marki Jaguar Land Rover. Proponowana stawka na akcję wynosi 0,92 zł, co przy obecnym kursie daje 10-proc. stopę dywidendy.

Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku (dzień dywidendy) to 17 maja. Zgodnie z przyjętą w styczniu nową polityką dywidendową, wypłata nastąpi w dwóch równych transzach. Według rekomendacji zarządu, miałoby to nastąpić odpowiednio: 29 maja oraz 17 sierpnia br. Ostateczna decyzja w kwestii dywidendy zapadnie na walnym, które zwołano na 8 maja 2018 r.

Rekordowa dywidenda szykuje się w Unimocie. Zarząd spółki zarekomendował wypłatę 13,9 mln zł, czyli ponad połowy jednostkowego zysku netto za 2017 r. Stawka 1,70 zł na akcję – nawet po 20-proc. wzroście notowań z ostatnich dni – wynosi 8,4 proc. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 5 czerwca, a wypłaty – 19 czerwca 2018 r.

Unimot dzieli się zyskiem z akcjonariuszami od 2012 r. Począwszy od 2014 r. wysokość dywidendy systematycznie wzrastała (od 0,10 zł do 1,20 zł za akcję w ubiegłym roku).

Źródło: www.stockwatch.pl/gpw/unimot,wykres-swiece,dywidendy.aspx

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Jednocześnie Unimot zmienił politykę dywidendową. Zgodnie z nowymi założeniami, w przypadku osiągnięcia w danym roku obrotowym zysku netto, zarząd będzie rekomendował WZA corocznie wypłatę dywidendy w wysokości minimum 30 proc. z tego zysku. Rekomendacja zarządu będzie każdorazowo zależała m.in. od aktualnej sytuacji operacyjno-finansowej spółki.

Aktualne kalendarium dywidend płaconych przez spółki z GPW znajdziesz w StockWatch.pl.

Po rocznej przerwie do płacenia dywidendy wraca ES-System. Polska firma z branży oświetleniowej chce podzielić między akcjonariuszy kwotę 10,7 mln zł. Jeśli akcjonariusze na walnym zagłosują za propozycją, na każdy walor otrzymają po 0,25 zł. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 8,7 proc.

Dywidendowej obietnicy z ubiegłorocznego IPO dotrzymuje Play Communications. Telekom na pierwszą giełdową wypłatę przeznaczył 650 mln zł, czyli 2,57 zł na jedną akcję (DY = ok. 7,9 proc.). Dzień dywidendy wyznaczono na 2 maja. Zgodnie z zasadą rozliczeń T+2, uprawnionymi do wypłaty będą inwestorzy z akcjami na koniec sesji 27 kwietnia. Gotówka ma pojawić się na rachunkach maklerskich 10 maja. W kolejnych latach Play na dywidendę zamierza przeznaczać 65-75 proc. skonsolidowanych przepływów pieniężnych „z uwzględnieniem płatności leasingowych do kapitałów własnych”.

Na dobrej drodze do obrony tytułu króla dywidend branży budowlanej jest Budimex. W tym roku spółka budowlana między akcjonariuszy chce podzielić blisko 450 mln zł. Stawka 17,61 zł na akcję, przy obecnym kursie, daje stopę 8,5 proc. Proponowany dzień dywidendy to 28 maja, a wypłaty dywidendy – 7 czerwca. Budimex słynie z regularnych i szczodrych dywidend. W ubiegłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom ponad 380 mln zł (14,99 zł na akcję), a w 2016 r. 208 mln zł (8,14 zł).

Wzrostową serię dywidendową chce podtrzymać Lentex. Producent wykładzin i włóknin do podziału między akcjonariuszy szykuje blisko 27 mln zł z 31 mln zł wypracowanych w 2017 r. Na każdy walor przypadnie 0,55 zł (stopa 7,4 proc.). W poprzednich pięciu latach stawka płacona na akcję rosła w dwucyfrowym tempie.

Kalendarium dywidend Lenteksu.

Proponowany przez zarząd Lenteksu dzień dywidendy to 6 lipca. Jeśli akcjonariusze przyjmą propozycję, środki na rachunkach maklerskich – pomniejszone o podatek – pojawią się 23 lipca.

W kwietniu dywidendy o ponad 5-proc. stopie zasygnalizowały jeszcze trzy spółki: Arctic Paper, Alumetal, ATM Grupa i PCC Exol. W tej grupie największą niespodzianką jest obecność producenta papieru. Poprzednim razem spółka dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami w 2013 r. Rekomendowane przez zarząd Arctic Paper 13,86 mln zł (0,20 zł na akcję) ma pochodzić z zysków netto z lat ubiegłych zgromadzonych na kapitale rezerwowym.


Źródło: Kalendarium dywidend Arctic Paper.

Arctic Paper nie ma sformalizowanej polityki dywidendowej. Prezes Per Skoglund podczas niedawnego spotkania z mediami przyznał jednak, że jego intencją jest, aby spółka dzięki wypracowaniu stabilnej rentowności mogła wypłacać dywidendę w kolejnych latach.

Zyskiem z akcjonariuszami chce podzielić się także Alumetal. Producent stopów aluminiowych na GPW zadebiutował w połowie 2014 r. i od tego momentu wpłacił już trzy dywidendy. Na czwartą wypłatę zarząd zaproponował 45 mln zł, czyli 2,92 zł na akcję. Rada nadzorcza spółki pozytywnie zaopiniowała ustalenie dnia dywidendy na 7 czerwca, a terminu wypłaty na 29 sierpnia.

O kontynuację imponującej historii dywidendowej zadba też ATM Grupa. Zarząd ogłosił, że na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy będzie rekomendował wypłatę 0,22 zł na jedną akcję. Proponowany dzień dywidendy to 7 czerwca, a wypłaty 15 czerwca. Identyczną stawkę na akcję producent programów telewizyjnych płacił w poprzednich dwóch latach.

Większość ubiegłorocznego zysku trafi do kieszeni akcjonariuszy PCC Exol. Zarząd zdecydował, że z 18 mln zł jednostkowego wyniku na dywidendę przeznaczy 15,5 mln zł, co daje 0,09 zł na jedną akcję. Proponowany dzień dywidendy to 30 kwietnia, a wypłaty – 10 maja 2018 r.

Listę ciekawych kwietniowych propozycji zamykają Lokum Deweloper i Wittchen. Obie spółki, mimo iż działają w zupełnie różnych branżach, mają sporo wspólnego w kwestii dywidendy. Zarówno deweloper mieszkaniowy jak i dystrybutor luksusowej galanterii skórzanej na giełdzie są od 2015 r. i mają już na swoim koncie po dwie wypłacone dywidendy. Na trzecią w swojej giełdowej historii wypłatę obie spółki chcą przeznaczyć po 15 mln zł, czyli 0,84 zł na akcję. W wypadku Lokum Deweloper stopa wynosi 4,7 proc., a Wittchena 4,1 proc. Deweloper walne zwołał na 24 kwietnia i zaproponował dzień dywidendy na 2 maja, a wypłaty 11 maja. Z kolei akcjonariusze Wittchena nad uchwałą w sprawie podziału zysku będą głosować na walnym 14 maja. Mankamentem przy inwestycji w akcje Lokum i Wittchena pozostaje jednak niska płynność akcji, co potwierdzają statystyki obrotu w serwisie ATTrader.pl.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, arctic, atmgrupa, BAHOLDING, budimex, essystem, lentex, lokum, pccexol, play, UNIMOT, wittchen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR