12 wschodzących gwiazd nowego sezonu wynikowego

Eksperci z biur maklerskich jednym tchem wymieniają ścisłych faworytów sezonu raportowego za IV kwartał 2013 r. W elitarnym gronie dominują reprezentanci sektora przemysłowego, ale czarnym koniem mają być spółki budowlane, którym wyjątkowo sprzyjała aura.

Pierwsze raporty za ostatni kwartał 2013 roku pojawią się już pod koniec stycznia. Najszybciej sprawozdanie opublikuje PKN Orlen (24 stycznia). Jednak aktualnie rynek nie skupia się na dyskontowaniu spodziewanych zysków. Od kilku tygodni warszawski parkiet zmaga się z korektą spadkową. Strona podażowa dała o sobie znać również we wtorek, czyli na pierwszej sesji po długiej świątecznej przerwie. Indeks WIG20 zakończył sesję spadkiem o 2,31 proc., a WIG o nieco ponad 2 proc. Przecena była tym bardziej irytująca, że zagraniczne parkiety w tym samym czasie notowały niewielkie wzrosty. Źródłem niepewności jest kwestia OFE, które będą musiały zmierzyć się z efektami reformy oraz uzyskać odpowiednią strukturę aktywów, aby przekazać środki do ZUS. Niemniej eksperci zalecają chłodną kalkulację i radzą zastanowić się nad akumulacją przecenionych akcji. >> Zobacz aktualny terminarz publikacji raportów.

– Rynek nadal obawia się negatywnych konsekwencji zmian przepisów dla OFE. Jednak korekta trwająca od grudnia jest już całkiem spora i można zastanawiać się nad akumulowaniem akcji. Jeśli chodzi o najbliższy sezon wyników, to w nim poprawa powinna być kontynuowana. Ogólna poprawia koniunktury gospodarczej powinna sprzyjać spółkom przemysłowym. Należy też pamiętać o niskich stopach procentowych, co jest korzystnym dla branż mocno zadłużających się, a do takich należą handlowa i zajmująca się obrotem wierzytelnościami. W bankach wynik odsetkowy powinien być lepszy niż kwartał wcześniej. – mówi Marcin Materna, analityk Millennium DM.

>> Krzysztof Borowski z SGH podkreśla, że kontynuacja wzrostów nie obejdzie się bez zmiany liderów hossy. >> Zdołowane branże w 2014 roku przejmą pałeczkę lidera hossy.

W poprzednim sezonie gra pod poprawę fundamentów okazała się trudna, ale zyskowna. Zsumowany zysk netto z tego okresu 416 spółek wchodzących w skład indeksu WIG był niższy o 1,8 mld zł niż rok wcześniej i wyniósł 12 mld zł. Imponująca poprawa wyników była domeną jedynie wąskiej grupy spółek. W zamian ich kursy akcji długo nie musiały czekać na laury. Warto jednak mieć na uwadze, że wzrosty cen akcji podniosły poprzeczkę na rynku. Eksperci sygnalizują, że oczekiwania wobec granych ostatnio branż i spółek są całkiem duże.

Podobne spostrzeżenia jak Marcin Materna dotyczące zachowania rynku ma również Grzegorz Pułkotycki z DM BZ WBK. W jego ocenie, to dobry moment, aby myśleć o akumulowaniu akcji. Dodaje, że w IV kwartale wyniki spółek powinny wykazywać tendencję do dalszej poprawy. Pod tym względem biuro jest pozytywnie nastawione do kilku najbliższych kwartałów i spodziewa się w nich wzrostu przychodów i zysków. Jednocześnie podkreśla, że korekty takie jak obecna, są warunkiem niezbędnym do późniejszego powrotu do wzrostów.

– W kontekście poprawiających się wyników zwróciłbym uwagę na branżę budowlaną. W IV kwartale tej branży sprzyjały warunki pogodowe i wiele prac mogło być normalnie prowadzonych. Naszymi faworytami są mniejsze spółki z tego sektora, relatywnie nisko wyceniane, które są w stanie pozyskiwać ciekawe kontrakty i kontynuować poprawę wyników. Do takich firm zaliczyłbym Instal Kraków oraz Mirbud. W najbliższym sezonie wyników z dobrej strony powinny pokazać się także spółki wrażliwe na cykle koniunkturalne. Można tu wymienić reprezentantów branży przemysłowej: Amikę, Impexmetal, Kęty czy Wielton. Spółki te konsekwentnie z kwartału na kwartał wykorzystują szanse. To świadczy o ponadprzeciętnych umiejętnościach zarządów. – ocenia Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

Amica w ostatnich kwartałach popisywała się dobrymi wynikami, a teraz dodatkowo mogłaby skorzystać na upadłości hiszpańskiej grupy Fagor/Mastercook. Dla Impexmetalu punktem zwrotnym były wyniki za I kwartał 2013 roku. Natomiast Wielton zwyżkę formy zasygnalizował w II kwartale. Producent naczep samochodowych już po pierwszych trzech kwartałach 2013 roku z nawiązką wykonał roczną prognozę zysku netto, dlatego po publikacji ostatnich wyników zdecydował się na jej podwyższenie. Szacunki zysku netto grupy zostały podniesione do 26 mln zł z 20 mln zł, a przychodów do 580 mln zł z 550 mln zł wcześniej.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Grupa Kęty już pod koniec grudnia podała szacunkowe wyniki za IV kwartał. Prognozuje, że w tym okresie uzyskała skonsolidowany zysk netto w przedziale około 50-53 mln zł, czyli trzykrotnie wyższy niż rok wcześniej. Według prognozy zarządu, skonsolidowany zysk operacyjny wyniesie około 35-37 mln zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż przed okiem. Głównymi przyczynami tak dynamicznego wzrostu jest poprawa koniunktury na rynku krajowym, utrzymujący się wzrost eksportu oraz wyższa marża operacyjna w segmencie usług budowlanych.

Jakub Szkopek z Domu Maklerskiego mBanku wymienia dwa powody, dla których miniony kwartał powinien być udany dla spółek przemysłowych. Pierwszy to silny eksport, choć trzeba zaznaczyć, że kursy walut ostatnio nie pomagały. Drugim istotnym czynnikiem była niska baza z IV kwartału 2012 roku, kiedy z uwagi na mniejszą liczbę zamówień dochodziło nawet do przestojów produkcyjnych.

– W IV kwartale zdecydowana większość spółek przemysłowych powinna poprawić wyniki. Patrząc przez ten pryzmat i aktualnej wyceny ciekawie wyglądają: Seco Group, ES System, Ferro, Kruszwica czy Selena. Zwróciłbym także uwagę na Berling. – mówi Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Dwunastka wymienionych wyżej spółek zakończyła rok 2013 na plusie. Pierwsze trzy miejsca pod względem stopy zwrotu przypadły Selenie, Amice i Kruszwicy.

>> Szukasz ciekawych spółek na styczeń? >> 16 propozycji brokera na dobry początek nowego roku.

Warto zauważyć, że ostatnio na rynek trafia mało rekomendacji kupuj. Pod koniec zeszłego roku w gronie wybrańców znalazł się Otmuchów. Zalecenie kupuj dla cukierniczej spółki wydał DM PKO BP. Biuro podkreśla, że rok 2013 był jednym z trudniejszych dla Otmuchowa ze względu na osłabienie popytu konsumpcyjnego oraz zmiany struktury rynku handlu detalicznego. Jednocześnie dodaje, iż przyszły rok nie będzie także należał do łatwych, ale nadzieję na poprawę wyników dają zaplanowane działania restrukturyzacyjne. DM PKO BP prognozuje, że w 2013 roku Otmuchów osiągnął 287 mln zł przychodów i 11 mln zł zysku EBIT. Na czysto spółka miałaby zarobić 6 mln zł. Po trzech kwartałach producent słodyczy ma na koncie odpowiednio 207,2 mln zł, 8,1 mln zł i nieco ponad 4 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, berling, essystem, FERRO, impexmet, instalkrk, kety, Kruszwica, Mirbud, secogroup, SELENAFM, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Amica miała ponad 16 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  AMICA odnotowała 16,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 13,3 mln zł zysku rok wcześniej.

 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Szybka realizacja zysków i do góry, w grze Enter Air i Sanwil

  Początek wtorkowej sesji na GPW upłynął pod znakiem szybkiej realizacji porannych zysków, ale nastroje na globalnych rynkach dalej pozostają dobre, przez co wszystkie warszawskie indeksy wciąż mają duże szanse zamknąć dzień na solidnych plusach.

 • Mirbud będzie przeznaczać do 50 proc. zysku netto na dywidendę

  MIRBUD przyjął politykę dywidendową, zgodnie z którą corocznie będzie wnioskować o wypłacanie za poszczególne lata dywidendy w wysokości od 10 do 50 proc. zysku netto. Kurs akcji spółki budowlanej rośnie dziś o blisko 11 proc.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR