13 ciekawych spółek na sierpniowe odrabianie spadków

Za nami najgorszy lipiec od 7 lat. Eksperci z biur maklerskich liczą, że słabe statystyki tego lata uda się podreperować w sierpniu. Zapytaliśmy brokerów, jakie czynniki mogłyby wyrwać giełdę z marazmu oraz które spółki najlepiej wykorzystają tę okazję.

Pierwszy miesiąc wakacji dał się we znaki inwestorom i to nie tylko z powodu upałów. Fatalna dyspozycja rynku na finiszu doprowadziła do tego, że tegoroczny lipiec jest najgorszy od 2007 roku. Indeks szerokiego rynku stracił około 3 proc. Patrząc na dużo lepsze zachowanie innych giełd rozwiniętych można odnieść wrażenie, że warszawski parkiet pokutuje ponad miarę. Tymczasem główne obawy inwestorów od dłuższego czasu są niezmienne. Rynek przejmuje się konsekwencjami biznesowym kryzysu rosyjsko-ukraińskiego oraz negatywnymi skutkami reformy OFE. Pesymistyczny obraz dopełnia widmo głębszej korekty na rynku amerykańskim.

W ocenie Grzegorza Pułkotyckiego z DM BZ WBK, inwestorzy jak zahipnotyzowani powstrzymują się od zakupu akcji. Jednak wydaje się, że im dłużej trwa marazm, tym bliżej jesteśmy jego końca. Z pewnością sytuację na GPW mogłaby oczyścić mocniejsza korekta na amerykańskim rynku, której inwestorzy wypatrują od dłuższego czasu. Nawet 10-proc. przecena nie powinna być jednak interpretowana jako początek bessy zważywszy na fakt, iż wyceny znalazłyby się ponownie na atrakcyjnych poziomach. Jednocześnie ekspert podkreśla, że dane z gospodarki USA są bardzo dobre, jest ona na ścieżce wzrostu i nic nie wskazuje, że mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w szczytowym okresie indeksów w 2007 roku.

– Generalnie nie widzę fundamentalnych przesłanek do obserwowanej przeceny na warszawskim parkiecie. Ryzyko retorsji Rosji za sankcje gospodarcze skoncentruje się punktowo na wybranych sektorach czy spółkach i nie powinno mieć to większego znaczenia w skali całej gospodarki. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę silny wzrost eksportu do krajów Strefy Euro. Czynnik OFE nie ma realnego wpływu na sytuację popytowo-podażową w krótkim terminie, a upływający w czwartek termin składania deklaracji może przynieść miłą niespodziankę, gdy okaże się, że fundusze emerytalne może wybrać około 10 proc. przyszłych emerytów. Pierwotne, skrajne prognozy mówiły o 5 proc. Do tego hossa na obligacjach i przecena na akcjach może sprawić, że inwestorzy znowu zaczną faworyzować tę drugą klasę aktywów. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w pierwszych miesiącach zeszłego roku. – ocenia Grzegorz Pułkotycki, zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Eksperci są zgodni, że sezon wyników będzie trudny, ale wystarczy przyjrzeć się bliżej ciekawym spółkom, by dostrzec kandydatów na wysokie dynamiki zysków >> 6 spółek przed skokową poprawą zysków

Nasza giełda na razie jest odporna na wszelkie impulsy prowzrostowe. W sierpniu konkretną pożywką powinien być finał sezonu wynikowego za II kwartał, który przypada na koniec miesiąca. Na razie raporty przynoszą więcej powodów do zmartwień niż optymizmu. Miliardowe straty pokazał PKN Orlen, a wysokie odpisy obciążające wynik zapowiedział już PGNiG. Także reakcja na pierwsze raporty banków jest, łagodnie mówiąc, niemrawa. Rynek w napięciu czeka na sprawozdania spółek biznesowo powiązanych z Rosją i Ukrainą, aby poznać miarodajny wpływ kryzysu tamtych gospodarek na polskie firmy. Tymczasem w najbliższych tygodniach o inne katalizatory wzrostu niż wyniki będzie wyjątkowo ciężko.

– Lipiec zaskoczył mnie negatywnie. W ostatnich miesiącach mocno wrosły inne rynki określane jako emerging markets, tj. Turcja, Brazylia czy Indie. Nam brakuje jednego, ale dużego katalizatora wzrostów. Nie widać go na horyzoncie i dlatego w sierpniu oczekiwałbym jedynie lekkiego odreagowania. Do tego nad rozwiniętymi rynkami wisi korekta, co może dodatkowo wstrzymywać popyt na warszawskim parkiecie. – mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Użyj skanera fundamentalnego do szukania najlepszych spółek

Tymczasem eksperci zgodnie podkreślają, że na parkiecie jest sporo spółek, których wyceny dochodzą do bardzo niskich poziomów. Pokaźna ich liczba może pochwalić się jednocyfrowym wskaźnikiem C/Z. Zdaniem Grzegorza Pułkotyckiego, napięta sytuacja na Wschodzie Europy i niepewność gospodarcza na tamtych rynkach każe ostrożnie podchodzić do spółek prowadzących tam biznes, a bardziej zainteresować się eksporterami na Zachód Europy.

– Z drugiej strony stabilna sytuacja na lokalnym rynku sprawia, że niezłe perspektywy mają również spółki, których biznes koncentruje się na rynku wewnętrznym, a ich kursy zachowywały się w ostatnich miesiącach słabo. Zaliczyłbym do nich m.in. dystrybutorów IT, czyli AB i Action, dystrybutora farmaceutyków Neucę, małych przedstawicieli sektora budowlanego Mirbud, Instal Kraków czy Pozbud, informatyczne Sygnity, Qumak i Wasko, spółki przemysłowe takie jak Impexmetal czy Radpol, a także przedstawiciela sektora logistycznego jakim jest Pekaes. – wymienia Grzegorz Pułkotycki, zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za II kwartał 2014 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Marek Czachor z Erste spodziewa się, że małe spółki powoli zaczną wracać do łask. Także zaznacza, iż sporo z nich wygląda atrakcyjnie. Ekspert do tej grupy zalicza Protektor, który w tym roku wypłaci 8-proc. dywidendę. Szacuje, że w tym roku spółka może zarobić na czysto 5-6 mln zł. Zwraca uwagę także na Novitę, która prezentuje bardzo dobre wyniki. Do tej grupy dodaje także AB i podkreśla, że jest notowany z dyskontem do branży.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji trzynastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji trzynastu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, action, instalkrk, Mirbud, NEUCA, Novita, PEKAES, pozbud, protektor, qumak, radpol, SYGNITY, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR