24 spółki o najwyższej rentowności i zyskach gotówkowych

Kryzys kryzysem, ale cały czas są spółki, które potrafią nie tylko wykazywać ponadprzeciętny zysk netto, ale także generują gotówkę, przynosząc akcjonariuszom wzrost wartości. StockWatch.pl znalazł na GPW firmy o najwyższej rentowności i zdrowych fundamentach. Zobacz kim zainteresowałby się Buffet, gdyby chciał szukać w Polsce.

Zestawiliśmy spółki, które jednocześnie spełniają kilka ważnych reguł fundamentalnych, biorąc pod uwagę stan majątku na koniec III kwartału 2011 r. i rachunek wyników za poprzedzające 12 miesięcy, od października 2010 r. do września 2011 r.

W wyłonieniu najbardziej rentownych spółek z GPW kierowaliśmy się wskaźnikiem rentowności kapitałów własnych (ROE – Return on Equity). To jeden z ulubionych wskaźników Warrena Buffetta, uznawanego za guru przez giełdowych inwestorów. ROE oznacza zwrot na kapitale akcyjnym, czyli ile zysku przyniosła w ostatnim roku działalność w odniesieniu do kwoty zainwestowanej przez akcjonariuszy. Wskaźnik obliczany jest jako stosunek zysku netto do kapitałów własnych i podawany jest w procentach. Wysoka efektywność kapitału własnego wiąże się z możliwością uzyskania nadwyżki finansowej, a co za tym idzie, wyższych dywidend lub możliwości finansowania inwestycji bez kredytu.

Różni analitycy przyjmują różne poziomy ROE jako benchmark, ale nie powinien być o niższy niż 12 proc., lub nawet 15 proc., jako że działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem. Przyjmijmy, że powyżej 15-proc. ROE spółka na pewno generuje ekstra premię dla właściciela. Okazuje się, że na głównym parkiecie GPW nie ma zbyt wielu takich przedsiębiorstw. StockWatch.pl przeprowadził analizę dla całego rynku gospodarki klasycznej (bez banków, sektora finansowego i kapitałowego – z uwagi na cykliczność, nieregularne zyski, aktualizacje wycen i odpisy), licząc ROE jako zysk netto z 12 miesięcy do średniego poziomu kapitałów własnych w tym czasie. Nałożyliśmy też dwa dodatkowe wymagania: rentowność na poziomie EBITDA powyżej 10 proc., dodatnia rentowność zysku netto oraz dodatnie przepływy operacyjne w III kwartale. Co się okazuje? Tylko 24 spółki spełniają te warunki.

Uwaga, powyższe zestawienie abstrahuje od cen akcji. Najlepsze spółki potrafią być przewartościowane – trzeba to za każdym razem uwzględnić przy rozpatrywaniu celów inwestycyjnych. Nie warto też walczyć z trendem i inwestować w bessie, gdyż na dobrą sprawę nikt nie oprze się długo spadającemu rynkowi.

Zdecydowanym liderem rankingu najbardziej rentownych spółek jest estoński producent damskiej bielizny Silvano. Jej poziom ROE po III kwartale to ponad 72 proc. Spółka już od kilku kwartałów pokazuje ponadprzeciętne zyski, warto jednak zauważyć, że sprzyja jej kombinacja przychodów w euro i rublach rosyjskich oraz kosztów produkcji w rublach białoruskich. Część tego zysku pochodzi więc z różnic kursowych. Na drugim miejscu plasuje się KGHM, który w ostatnich kwartałach spijał śmietankę z dobrej koniunktury na rynku miedzi. Rekordowe zyski jakie kombinat osiągnie w tym roku, w których swój udział  będzie mała także sprzedaż akcji Polkomtela oraz Dialogu mogą się szybko nie powtórzyć. W przyszłym roku spółka będzie musiała zapłacić nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra, których może pochłonąć znaczącą część zysków, a do tego niepewna jest koniunktura na rynku metali strategicznych i szlachetnych. Należy też pamiętać o wydatku 9,4 mld zł zł na planowany zakup kanadyjskiej Quadry. Dlatego KGHM oznaczyliśmy gwiazdką, gdyż nie ma pewności, czy wykazane zyski są do powtórzenia w przyszłości.

>> Inwestujesz szukając silnych spółek? >> Wykorzystaj skaner fundamentalny w serwisie StockWatch.pl

Kolejne miejsce w rankingu najbardziej rentownych spółek przypadło Trans Polonii. Spółka specjalizująca się w przewozie chemikaliów dynamicznie poprawia wyniki. Do tego kiedy wiele spółek decyduje się na ścinanie własnych prognoz finansowych, ta zdecydowała podnieść sobie poprzeczkę i podwyższyła już kilkakrotnie tegoroczne założenia dotyczące przychodów i zysku netto. Wysokie ROE ma także inna spółka z branży transportowej – Pekaes, który wyraźnie w tym roku poprawił wyniki. Spory jednak wpływ na tegoroczne zyski ma zdarzenie jednorazowe, czyli sprzedaż dwóch warszawskich nieruchomości. Z tego powodu w tabeli jej walory również oznaczyliśmy gwiazdką.

Warto zwrócić i uwagę, że wśród spółek z najwyższym ROE znalazło się dwóch przedstawicieli sektora chemicznego, który bardzo mocno korzysta na koniunkturze w tej gałęzi przemysłu. Synthos może pochwalić się prawie 30-proc. ROE, a Puławy ponad 21-proc. poziomem tego wskaźnika. Silną reprezentację ma też branża nowych technologii. Ponadprzeciętny wskaźnik rentowności kapitałów własnych mają Macrologic, Simple oraz Novitus. Ta ostatnia spółka jest w trakcie połączenia z Compem i w związku z tym obrót jej akcjami jest zawieszony – stąd kolejna gwiazdka w tabelki. W gronie spółek technologicznychjest też K2Internet, świadczący usługi e-marketingu. Spółka ma za sobą  udane pierwsze dziewięć miesięcy tego roku i przy okazji prezentacji wyników za III kwartał deklarowała, że spowolnienie gospodarcze nie ma na razie wpływu. Wysoko w rankingu znalazł się także producent i dystrybutor gier komputerowych – City Interactive. Wprawdzie spółka notuje w tym roku niższe zyski, ale i tak są one spore mimo braku znaczących nowych premier własnych gier.

W zestawieniu StockWatch.pl pojawiło się także kilka spółek produkcyjnych z różnych gałęzi przemysłu, które potrafią generować zysk i gotówkę. Są to m. in. Apator, producent aparatury pomiarowej oraz Wawel wytwarzający słodycze. Obie spółki dobrze radzą sobie ze spowolnieniem i wyraźnie poprawiają wyniki. Równie dobrze radzi sobie Zetkama, producent armatury przemysłowej. W zestawieniu mamy też spółki, które czują oddech spowolnienia. Przykładem jest Wadex, producent systemów odprowadzania spalin, który obniżył niedawno swoje prognozy na ten rok.

W rankingu znalazł się też odzieżowy Próchnik, który w tym roku notuje symboliczny zysk. W tym wypadku wysoki wskaźnik ROE to zasługa wysokich zysków w IV kwartale 2010 r. – z powodu nieregularnych wyników spółkę też oznaczyliśmy gwiazdką. I kolejne zastrzeżenie dotyczy walorów NFI Octava, której wysoki wskaźnik rentowności kapitałów własnych jest zasługą transakcji sprzedaży centrum handlowego we Wrocławiu.

>> Interesują Cię fundamenty, ale jeszcze nie jesteś biegły w czytaniu sprawozdań? >> Śledź regularne omówienia raportów przygotowywane przez analityków StockWatch.pl.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 08octava, apator, cityinter, k2internt, kghm, mcrolog, PEKAES, prochnik, Pulawy, silvano, simple, synthos, transpol, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR