3 ciekawe spółki według strategii Petera Lyncha

Omawiane walory: , ,

W nowej odsłonie cyklu Strategie Wielkich Inwestorów wyszukaliśmy spółki, którymi zainteresowałby się Peter Lynch. Okazuje się, że w oparciu o wyniki za I kwartał 2013 r. wybór jest bardzo skromny.

Peter Lynch w swojej trzynastoletniej karierze zarządzającego funduszem osiągnął rekordowy wynik. Fundusz Magellan z grupy Fidelity okazał się pod jego ręką najbardziej zyskownym funduszem na świecie, zarabiając od 1977 do 1990 roku zawrotne 2.700 proc. To oznacza, że średnio co roku stopa zwrotu wynosiła niemal 30 proc. i była dwukrotnie wyższa niż średni zwrot z amerykańskiego indeksu S&P500 w tym czasie.

Lynch jako inwestor zasłynął m.in. z potocznych wskazówek tj. nie inwestuj w akcje spółek, które wypuszczają kolorowe raporty roczne albo wybieraj spółki, którymi mógłby zarządzać nawet debil. Swoją strategię doboru spółek oparł o bardzo konkretne i jednocześnie wyjątkowo proste kryteria analizy finansowej. Jego najważniejszy wskaźnik PEG, który powstaje z podzielenia wskaźnika Cena do Zysku przez tempo rocznego wzrostu zysku na akcję (nominalnie, nie w procentach). Wskaźnik ten stał się bardzo popularnym narzędziem analityków, gdyż pokazuje proporcję aktualnej ceny rynkowej akcji do oczekiwanego wzrostu wartości wewnętrznej spółki. Wartości powyżej 1 oznaczają, że dalszy wzrost jest już całkowicie w cenie, natomiast wartości poniżej 1 mogą wskazywać na niedowartościowanie akcji. Na wszelki wypadek wskaźnik C/Z nie powinien jednocześnie przekraczać średniej sektora.

Peter Lynch (fot. www.wharton.upenn.edu)

Istota PEG jest bardzo prosta: Lynch twierdził, że w niewielkim zakresie od około 20 proc. do 50 proc. tempa wzrostu rocznego zysku na akcję, optymalną wyceną rynkową wg C/Z jest taka sama wielokrotność rocznego zysku. Na przykład, jeśli spółka zwiększa zyski o 25 proc. rocznie, można zapłacić za jej akcje 25x zysk, ale nie więcej. Wycena poniżej może wskazywać na niedowartościowanie, o ile oczywiście spółka jest stabilna, bezpieczna, a jej biznes jest trwały.

Lynch szukał spółek, które stabilnie rosły rok do roku pod kątem EPS (zysk na akcję). W kręgu zainteresowań były spółki, gdzie wzrost wynosił co najmniej 20 proc., ale nie więcej niż 50 proc. Ten przedział można zmieniać w zależności od własnych upodobań, przesuwać, bądź zawężać, dostosowując do koniunktury i wycen na rynku. Z trzech lub czterech ostatnich lat ten znany inwestor wyciągał średnią wzrostu, a następnie przyglądał się wskaźnikowi P/E, czyli Cena/Zysk. Przesłaniem Lyncha było to, że spółka o rosnących zyskach jest wtedy optymalnie wyceniona, jeśli jej P/E odpowiada tempu wzrostu w procentach. Na przykład spółka zarabiająca średnio co roku o 20 proc. więcej w przeliczeniu na akcję, może mieć wskaźnik równy 20. Wyżej jest przewartościowana, a niżej niedowartościowana. I właśnie takich niedowartościowanych spółek szukał Peter Lynch.

>> Zobacz jakie spółki przeszły przez sito poprzednim razem. >> Giełda po wynikach: 4 ciekawe spółki według strategii Petera Lyncha.

Wiadomo jednak, że spółki mogą kreować papierowe zyski, lub mieć niestabilną sytuację finansową. Dlatego Lynch dodatkowo zabezpieczał się patrząc na wskaźnik zadłużenia kapitałów własnych, który nie powinien przekraczać 80 proc. Ostatecznym testem było sprawdzenie obecności inwestorów instytucjonalnych w akcjonariacie. Jeśli było ich na ponad 50 proc. udziałów, znaczy że spółka została już odkryta wcześniej i nie ma się nią co zajmować.

W kwietniu 2013 r. po wynikach rocznych wyłoniliśmy 10 spółek spełniających podstawowe kryterium Lyncha, tj. niskiego PEG. Teoretyczny portfel złożony z akcji tych spółek podzielonych na równe pakiety przyniósłby w trzy miesiące zwrot brutto +14 proc., bijąc rynek o prawie 10 proc. Tylko dwa papiery przyniosłyby niedużą stratę, zaś z pozostałych aż cztery dałyby wynik dwucyfrowy.

W analizie finansowej spółek wytypowanych metodą Lyncha bazowaliśmy na danych po I kwartale. Tak naprawdę powinniśmy mieć już przebudowany portfel mniej więcej od końcówki maja, kiedy to zakończył się tamten sezon wynikowy. Obecnie jesteśmy u progu nowego sezonu wynikowego, dlatego ten ranking należy traktować raczej jako ciekawostkę. Tym bardziej, że tempo wzrostu wyników na tyle się pogorszyło, iż założenia strategii spełniają tylko trzy spółki.

Na wstępie warto zauważyć, ze wiele poprzednio wybranych spółek nie ocaliło miejsca w rankingu. W związku z tym powinny być albo sprzedane od razu po wynikach, albo utrzymywane w portfelu z podnoszonym stop-lossem do momentu złamania trendu wzrostowego i uruchomienia zlecenia obronnego. Czerwoną kartkę w nowym zestawieniu otrzymała spółka Empik Media&Fashion, czego powodem jest zbyt duże zadłużenie.

Absolutną nowością w rankingu jest Tauron, który dotychczas rzadko pojawiał się jako potencjalny cel strategii znanych inwestorów. Energetyczna spółka należy do prestiżowego indeksu WIG20 i jest uznawana za defensywną. Rynkowi analitycy zwracają uwagę, że cały sektor energetyczny już kolejny już rok z rzędu zachowuje się słabiej niż szeroki rynek, głównie za sprawą obaw o gigantyczne plany inwestycyjne. Tymczasem w Europie można dostrzec oznaki wybiórczego zainteresowania spółkami z tej branży. Tauron jest tutaj dobrym przykładem, ponieważ rynek dotychczas bez większego entuzjazmu przyjmował kolejne pozytywne niespodzianki w wynikach kwartalnych.

>> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej Tauronu po wynikach za ostatni kwartał. >> Zobacz analizę najnowszego raportu kwartalnego energetycznej spółki.

Rynkowy konsensus opracowany przez PAP na podstawie siedmiu biur maklerskich zakłada, że Tauron w II kwartale 2013 r. wypracuje 257,3 mln zł zysku netto, co oznaczałoby spadek o 45 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk EBIT jest szacowany na 384,1 mln zł (spadek o 44 proc.), a przychody na 4761,7 mln zł (mniej o blisko 19 proc.). Energetyczna spółka przymierza się do gigantycznych inwestycji. W tym tygodniu Tauron podpisał z kilkoma bakami umowy na program emisji obligacji o wartości do 5 mld zł. Jeszcze w sierpniu spółka zamierza przypieczętować kontrakt na budowę bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Wartość umowy to 4,4 mld zł netto.

Kolejna spółka to Neuca, która bardzo często jest wymieniana w kontekście ciekawych inwestycji. Producent i dystrybutor farmaceutyków w I kwartale zrealizował 35,3 proc. prognozy finansowej, która zakładała w 2013 r. 77 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych. Spółka coraz lepiej zarabia na sprzedaży produktów pod własnymi markami. Szacunki na ten rok mówią o ponad 5,4 mln zł zysku netto z tego tytułu. Bardzo duże znaczenie dla rozwoju segmentu marek własnych mają leki na receptę. Niedawno grupa poinformowała, że na nowej liście leków refundowanych (obowiązującej od lipca) ma cztery produkty.

Rynkowy konsensus opracowany przez PAP na podstawie czterech biur maklerskich zakłada, że Neuca w II kwartale osiągnęła 20,1 mln zł zysku netto, czyli o blisko 40 proc. więcej niż w w II kwartale 2012 r. Wynik EBIT ma wzrosnąć o 9 proc. do 23,9 mln zł. Prognoza przychodów zakłada przyrost o 3,1 proc. do 1.456 mln zł. Oficjalny skonsolidowany raport za całe I półrocze poznamy 29 sierpnia.

>> Więcej informacji na temat działalności farmaceutycznej grupy oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Neuca w serwisie StockWatch.pl

Trzecią spółką, którą mógłby się zainteresować Peter Lynch jest ZPUE. Producent urządzeń do przetwarzania i przesyłu energii elektrycznej poprawia marże oraz wyniki dzięki nowym inwestycjom. Spółka uruchomiła nową lakiernię, linię produkcyjną żywicznych elementów izolacyjnych, nową halę montażową oraz zwiększyła udział produktów własnych w ofercie. Niedawno analitycy z DM PKO BP zwrócili uwagę, że plany krajowych koncernów energetycznych są powoli ograniczane. Dlatego podziewają się, że rynek rynek dystrybucji energii będzie wytracał swoją dotychczasową dużą dynamikę. Słabość rynku krajowego będzie mocną zachętą do prób ekspansji za granicą. Biuro ocenia, że ZPUE ze swoim dobrym i tanim produktem ma sporą szansę na sukces.

Prognoza DM PKO BP na cały 2013 r. zakłada wypracowanie 486,5 mln zł przychodów. Zysk netto ma wzrosnąć do 34,5 mln zł, a wynik operacyjny skoczyć do 43,6 mln zł. W ubiegłym roku spółka zanotowała odpowiednio 454,3 mln zł przychodów, 29,4 mln zł czystego zysku i 41,2 mln zł na poziomie operacyjnym. >> Zobacz szczegółową analizę fundamentalną i wskaźnikową ZPUE w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT NEUCA, TAURONPE, ZPUE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Neuca skokowo poprawiła zyski i zwiększyła udział w rynku

  W III kwartale giełdowy dystrybutor farmaceutyków wypracował 45 mln zł zysku netto. To wynik o ponad 60 proc. wyższy niż przed rokiem. NEUCA zwiększyła też udziały rynkowe w ujęciu rocznym o 3,4 pkt proc. do poziomu 32 proc.

 • Nowy blok energetyczny Tauronu w Jaworznie został oddany do eksploatacji

  Blok energetyczny o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III został oddany do eksploatacji 13 listopada br., podały Tauron Polska Energia i Rafako.

 • DM BOŚ zaleca kupno akcji Neuki i Inter Cars

  Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ, w raportach z 2 listopada zaleca kupno akcji Inter Cars i Neuki. 12-miesięczna wycena docelowa dla dystrybutora części zamiennych wzrosła o 4 proc. do 264,90 zł za akcję (poprzednio 253,70 zł). Natomiast w przypadku hurtowego sprzedawcy leków wycena została podniesiona o 16 proc. do 620,90 zł na akcję (poprzednio 534,2 zł).

 • Wysyp wyników spółek, w grze PGE, Tauron i ING Bank Śląski

  Wyniki kwartalne spółek całkowicie zdominowały pierwszą część czwartkowej sesji na GPW, spychając na dalszy plan zarówno temat lockdownu w Polsce, jak i wyborów prezydenckich w USA, czy pandemii. W centrum uwagi jest sektor energetyczny i bankowy, plus tradycyjnie CD Projekt, Allegro i Mercator, ale też kontynuujące korektę CCC i LPP.

 • MAP: Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 szpitali tymczasowych COVID-19

  Spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19: 4 szpitale na Mazowszu, 4 w Małopolsce, 3 na Dolnym Śląsku, 2 na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu, podało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Oddanie pierwszych szpitali zaplanowane jest na listopad.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR