4 spółki gamingowe, które wypłacą dywidendę w 2020 r.

Omawiane walory: , , ,

Pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys gospodarczy zmuszają spółki do zaciśnięcia pasa. Jednak sektor gamingowy wydaje się być odporny na te problemy, a kilku deweloperów w tym roku planuje nawet podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Ten,Square,Games,PlayWay,Movie,Ultimate,dywidendy

W tym roku sezon dywidendowy będzie rekordowo słaby.

Tegoroczny sezon dywidendowy zapowiada się wyjątkowo słabo. Znaczna część spółek z powodu wirusa i niepewności o stan gospodarki zrezygnowała z wypłat lub znacząco je obniżyła. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na bonus dla akcjonariuszy. W tym gronie najprawdopodobniej pojawią się czterej reprezentanci modnego wśród inwestorów sektora gamingowego. Tym razem na liście płatników nie pojawi się CD Projekt. Branżowy gigant ma inny plan na górę gotówki trzymaną na kontach. Studio zamierza zainwestować 300 mln zł w polskie, amerykańskie, niemieckie i szwajcarskie obligacje skarbowe. Resztę środków CD Projekt zapewne zainwestuje w promocję swojej najnowszej produkcji. Szczególnie, że premiera Cyberpunka już za 4 miesiące.

Plan wypłaty dywidendy zasygnalizowała trzecia największa na GPW spółka gamingowa, czyli PlayWay. Prezes Krzysztof Kostowski jeszcze podczas kwietniowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl zapewniał, że nie planuje zmiany polityki dywidendowej. Zgodnie z nią zarząd będzie rekomendował wypłatę za poprzedni rok obrotowy w wysokości minimum 90 proc. zysku netto wskazanego w jednostkowym sprawozdaniu finansowym. W ubiegłym roku PlayWay miał 60,84 mln zł jednostkowego zysku, co oznacza, że spółka może wypłacić między 8,30 zł a 9,20 zł dywidendy na akcję.

– Dla mnie każda wypłata to udowodnienie, że zysk nie jest tylko księgowy, a realny. Mimo, że nie jest to modne, to zysk upatruję w dywidendzie, a nie sprzedaży akcji – argumentował prezes w trakcie czatu.

W 2019 roku PlayWay przeznaczył na dywidendę cały zysk, co dało 2,49 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 1,36 proc.

Konkretne plany dywidendowe na ten rok przedstawił już branżowy wicelider, czyli Ten Square Games. Obecnie wrocławska spółka jest wyceniana na 3,3 mld zł. To więcej niż kapitalizacja JSW, CCC, Alior Banku czy Taurona, czyli spółek zaliczanych do prestiżowego indeksu WIG20.

>> Czas polowania – omówienie sprawozdania finansowego Ten Square Games po IV kw. 2019 r.

Producent gier chce wypłacić akcjonariuszom 27 mln zł, czyli 36 proc. z 73,8 mln zł zysku wypracowanego w ubiegłym roku. Stawka na akcję to 3,78 zł. Przy obecnym kursie akcji (455 zł) stopa dywidendy wynosi symboliczne 0,8 proc. W ujęciu r/r dividend payout ratio jest znacznie niższe i wynika z obaw o negatywne skutki pandemii oraz planów akwizycji.

– W uzasadnieniu wniosku zarząd wskazał, że rekomendowany podział zysku uwzględnia wysokość zysku wypracowanego przez spółkę, sytuację finansową spółki, jej przyszłe potrzeby kapitałowe oraz aktualną sytuację na świecie i związaną z tym niepewność na rynkach finansowych. Zgodnie z przyjętą przez spółkę polityką dywidendową spółka wypłaca do 75 proc. skonsolidowanego zysku netto w formie dywidendy, natomiast biorąc pod uwagę wskazane powyżej czynniki proponowana przez zarząd kwota dywidendy za 2019 rok wynosi 36 proc. skonsolidowanego zysku netto i jest również zgodna z przyjętą polityką – czytamy w komunikacie.

Decyzja w sprawie podziału zysku zapadnie na walnym 20 maja. Zarząd Ten Square Games proponuje ustalenie dnia dywidendy na 29 maja, a wypłaty na 10 czerwca 2020 r.

W 2019 roku Ten Square Games również wypłacił 3,78 zł dywidendy na akcję, a stopa dywidendy wyniosła wtedy 2,8 proc.

Niespodzianką jest propozycja pierwszej dywidendy Movie Games. W 2019 r. spółka osiągnęła blisko 4,5 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 837 tys. zł zysku netto. Władze spółki chcą przeznaczyć na ten cel 823 tys. zł, czyli prawie cały zysk. Proponowana stawka na akcję to 0,32 zł. Stopa dywidendy wynosi obecnie 0,54 proc. Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games zapewnia, że spółka określi swoją politykę dywidendową w prospekcie emisyjnym, który będzie towarzyszył przejściu na główny rynek GPW, ponieważ wtedy spółka będzie mogła lepiej prognozować wyniki za 2020 r.

– Wielokrotnie podkreślaliśmy to, iż naszym celem jest zarówno dynamiczny rozwój jak i dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Uchwała stanowi swoiste zamienienie tych słów w czyny. Głęboko podzielamy w tym zakresie idee spółek takich jak PlayWay oraz Ultimate Games, czyniące to w latach poprzednich i rosnące z roku na rok. Dołożymy wszelkich starań, aby tegoroczna rekomendacja stała się tradycją w Movie Games – powiedział Mateusz Wcześniak.

Stawkę zamyka Ultimate Games, którego zarząd na ten moment rekomenduje przeznaczenie 2,09 mln zł na dywidendę, czyli 49 proc. zysku za 2019 r. Proponowana stawka to 0,40 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 1,2 proc. Zarząd producenta i wydawcy gier chce, by dzień dywidendy przypadał na 3 lipca, a jako termin wypłaty dywidendy sugeruje 17 lipca. Jeśli akcjonariusze poprą wniosek w tej sprawie, będzie to druga w historii spółki dywidenda. W ubiegłym roku Ultimate Games wypłaciło 0,35 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 1,7 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT MovieGames, playway, TSGAMES, ULTGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
 • Fenomenalny debiut Allegro na GPW, w tle przecena PGE i Lotosu

  Świetny debiut Allegro, rosnące małe i średnie spółki, przy równocześnie taniejących blue chipach - tak najkrócej można podsumować poniedziałkową sesję na GPW. Sesję, która już jest rozstrzygnięta. Prawdziwe emocje dopiero jednak przed nami. To będzie naprawdę gorący tydzień.

 • Arkadiusz Pernal przechodzi z zarządu do rady nadzorczej Ten Square Games

  Wiceprezes Arkadiusz Pernal poinformował o możliwości złożenia rezygnacji z funkcji w zarządzie Ten Square Games. Od nowego roku zmiany nastąpią w zarządzie, a także w radzie nadzorczej. Na stanowisku prezesa zarządu pozostanie Maciej Zużałek.

 • PlayWay uruchamia nową platformę Need for Game Idea

  PLAYWAY uruchamia dziś platformę dla graczy Need for Game Idea, przygotowaną przez spółkę zależną PWay. Dostęp do platformy jest bezpłatny i jest ona dostępna we wszystkich niemal państwach świata. W dniu premiery Platformy planowane jest rozpoczęcie dystrybucji tokenów PWay przez spółkę zależną PWay.

 • WIG20 spada w okolice 1.700 pkt. PlayWay mocno w górę po wynikach

  Strach przed pandemią i ryzyko związane z listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA psują nastroje na rynkach akcji. Spadki nie omijają Warszawy, gdzie prawie połowa spółek tanieje.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR