4 spółki, dla których EURO 2012 miało być spoko

Omawiane walory: , , , ,

Piłkarskie mistrzostwa mobilizują rzesze kibiców do wzmożonej konsumpcji. O jej rozmiarach i przełożeniu na kwartalne wyniki dowiemy się dopiero w sierpniu z raportów półrocznych. StockWatch.pl już teraz sprawdził, jak technicznie ustawiają się kursy spółek, które na mistrzostwach miały dobrze zarobić.

Od tygodnia Polska żyje mistrzostwami EURO 2012. Piłkarskie święto pokryło się z pokaźnym odbiciem na giełdzie, choć można to uznać za zbieg okoliczności. Niemniej eksperci z biur maklerskich już od dawna – także na łamach StockWatch.pl – wskazywali poszczególne spółki mające być beneficjentami EURO 2012. Wśród najczęściej wymienianych pojawiali się Orbis, Intersport, Sfinks oraz LPP. Sprawdziliśmy, jak kursy tych spółek reagują na gorące piłkarskie mistrzostwa.

>> Spółek z dużymi szansami na udaną drugą połowę znajdziesz tutaj. >> 10 technicznych napastników na czerwcowy mecz z rynkiem

Jak na razie zachowanie notowań poszczególnych beficjentów piłkarskiej imprezy nie jest jednakowe. Dalszy trend będzie zależeć od ogólnej sytuacji na rynku, dlatego zacznijmy od podsumowania prognoz dla indeksu WIG. Zdaniem ekspertów od techniki, są szanse na dalszy kilkuprocentowy wzrost szerokiego rynku. Piątkowa sesja jest potwierdzeniem tej tezy.

– Jeśli indeks WIG nie przełamie ważnych wsparć na 38711 pkt. i 37464 pkt., to powinien kontynuować odbicie. Dwie ostatnie sesje traktowałbym jako korektę spadkową po dużym białym korpusie z wtorku. Na wskaźnikach MACD, ROC i Stochastic mamy sygnały kupna. Do tego Akumulacja/Dystrybucja pokazuje zbieranie papierów z rynku. Najbliższy poziom oporu znajduje się na 40434 pkt., a dwa kolejne na 41061 pkt. oraz 41986 pkt. – ocenia Krzysztof Borowski z katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Niektóre spółki doskonale wykorzystały powiew optymizmu na giełdzie. >> Pięć surowcowych hitów czerwca z odwagą do dalszych wzrostów.

W ostatnich dniach ze wspomnianej czwórki, która miałaby odnieść wymierne korzyści z EURO2012, najlepiej zachowują się notowania LPP. Warto wspomnieć, że w tym tygodniu pojawiła się rekomendacja Wood&Co. zalecająca kupno akcji odzieżowej spółki z ceną docelową na 3600 zł. Jej kurs pnie się w górę i tylko na ostatnich pięciu zyskał ponad 15 proc. W piątek zmaga się z ważnym oporem, który jest przepustką do dalszych wzrostów.

– Kurs LPP ustanawia coraz to nowe szczyty, więc problem kierunku trendu mamy rozwiązany. Teraz do sforsowania jest opór na 3300 zł. W moje ocenie powinien zostać on pokonany. Otworzyłoby to drogę do wzrostów w okolice 3820-3927 zł. Tam oczekiwałbym większej aktywności sprzedających. Jeśli chodzi o pierwsze wsparcie to znajduje się na 3000 zł, natomiast zlecenie zabezpieczające ustawiłbym na 2940 zł. – mówi Paweł Małmyga, analityk DM PKO BP.

Kliknij aby powiększyć

>> W serwisie znajdziesz najnowsze dane finansowe spółki >> Zobacz obraz fundamentalny LPP po wynikach w serwisie StockWatch.pl

Teoretycznie jednym z większych beneficjentów mistrzostw powinien być Intersport, który prowadzi sprzedaż detaliczną markowego sprzętu sportowego w sklepach wielkopowierzchniowych. Kurs tej spółki wykonał silny zryw na początku roku. Później jednak przyszło wyhamowanie. Na ostatnich sesjach kurs radzi sobie gorzej niż cały rynek. >> Zobacz omówienie sprawozdania finansowego za I kwartał 2011 roku.

– Kurs zrobił ruch powrotny do strefy oporu na 4,30–4,40 zł i ma problem z jej pokonaniem. Dopiero przebicie tych poziomów potwierdzone co najmniej na dwóch sesjach dałoby pozytywny sygnał. Jednak w moim odczuciu, wygląda na to, że kurs próbuje formować szczyt w okolicy właśnie 4,30 zł. Pierwsze wsparcie znajduje się na 3,57 zł, a kolejne na 3,35 zł. W scenariuszu spadkowym niewykluczone jest zejście kolejno na 3,03 zł, 2,73 zł oraz 2,50 zł. – uważa Paweł Małmyga.

Kliknij aby powiększyć

>> Uwaga! Sfinks i Intersport znalazły się na liście >> 16 najbardziej zadłużonych spółek po I kwartale 2012 r.

Na piątkowej sesji próbuje odbijać kurs Sfinksa, kolejnej firmy, która powinna skorzystać z obecności dużej liczby kibiców na EURO 2012. Jednak notowania spółki prowadzącej sieć restauracji są w trendzie spadkowym i co najwyżej można byłoby oczekiwać korekty wzrostowej. Do tego potrzebne będzie pokonanie 1,15 zł.

– Pierwszym ważnym oporem jest poziom 1,08 zł, a kolejny to 1,15 zł. Po przełamaniu tego drugiego poziomu powinny pojawić się pierwsze pozytywne sygnały. Jednak o zmianie trendu na razie nie ma mowy, co najwyżej krótkoterminowym odbiciu. Na kursie mamy trend spadkowy od maja zeszłego roku i w tym czasie notowania spadły z ponad 6 zł w okolice 1 zł. Do tego korekty wzrostowe były słabe. Teraz ważnym wsparciem jest 0,95 zł, czyli historyczne minimum. Jakby to zostało przełamane, to następne wsparcie znajduje się na 0,50 zł, mierząc zasięgiem Fibonacciego. Na razie wskaźniki i oscylatory nie sygnalizują zmiany trendu. To papier dla odważnych, a stop lossa należałoby postawić na 0,94 zł. – ocenia ekspert z katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> W serwisie znajdziesz najnowsze dane finansowe spółki >> Zobacz analizę fundamentalną oraz wskaźniki na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć się, czy organizacja mistrzostw w Polsce będzie pozytywnym impulsem dla Orbisu. Na razie jednak kurs nie może wyrwać się z trendu bocznego. Ważnym sygnałem będzie pokonanie okolic 41 zł.

– Od płowy kwietnia kurs Orbisu znajduje się w klasycznym trendzie bocznym i zmaga się z oporem na 40,94 zł. Kolejne ważne opory znajdują się na 44,30 zł i 47,97 zł. Mimo, że mamy sygnały kupna na wszystkich wskaźnikach i oscylatorach, to papier jednak stoi. Trzeba czekać na kierunek wybicia i niewykluczone, że może to być wybicie dołem. Najbliższe wsparcie znajduje się na 37,75 zł, a kolejne na 35,30 zł. – mówi Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

>> W serwisie znajdziesz najnowsze dane finansowe spółki >> Zobacz obraz fundamentalny Orbisu po wynikach w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o intersppl, lpp, orbis, sfinks, WIG)

 • Nowy koronawirus i podwójny szczyt na WIG20, w grze CD Projekt i LPP

  Nowa odmiana koronawirusa z Wielkiej Brytanii nie tylko na powrót zamyka Europę, ale też sieje spustoszenie na giełdach. Niebezpiecznie zrobiło się zwłaszcza na wykresie indeksu WIG20, gdzie została wyrysowana formacja podwójnego szczytu. Krótszy giełdowy tydzień też nie pomaga. I jedynie akcjonariusze spółek covidowych mogą się cieszyć.

 • LPP miało blisko ćwierć miliarda złotych zysku netto w III kwartale roku obr. 2020/2021

  LPP odnotowało 246,87 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. roku obrotowego 2020/2021 (sierpień-październik 2020) wobec 236,39 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • PMI i silne wzrosty na GPW, w grze Tauron, PGE i Allegro

  Mocne grudniowe indeksy PMI, silne wczorajsze wzrosty na Wall Street i nadzieje związane z dzisiejszym posiedzeniem FOMC ciągną główne indeksy w górę. Jest spora szansa, że środową sesję WIG20 zamknie powyżej 2.000 pkt.

 • Szczepionka przeciwko giełdowym spadkom, w grze Polnord i KGHM

  Giełda w Warszawie kontynuuje wzrosty. Zatwierdzenie przez Wielką Brytanię szczepionki na Covid-19 i perspektywa uchwalenia pakietu pomocowego w USA podziałała na wyobraźnię inwestorów. W centrum uwagi znalazł się KGHM, który rośnie w ślad za drożejącą miedzią, a także spółki Polnord, Cormay i TIM.

 • Szczepionka napędza wzrosty, w centrum uwagi CD Projekt, CCC i Getin Noble Bank Inwestorzy znów grają pod rychłe pojawienie się szczepionki na koronawirusa, która za kilka miesięcy zakończy pandemię. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy notują ponad 1-proc. wzrosty. Po decyzji o otwarciu galerii handlowych w centrum uwagi znalazły się spółki odzieżowe.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR