5 ciekawych spółek, które odpowiadają buy backiem na tegoroczną przecenę

Omawiane walory: , , , ,

Nie tylko prezesi i członkowie zarządów we wrześniu ruszyli na zakupy. Dobry przykład dają same spółki, które w reakcji na silne spadki na rynku odświeżyły programy skupu akcji własnych.

Co do zasady, na skupie akcji korzysta i spółka i jej akcjonariusze, ci drudzy, nawet jeśli nie odpowiedzą na ofertę. Po stronie emitenta buy back daje kilka możliwości. Firma zebrane z rynku akcje może później wykorzystać do akwizycji lub dalszej odsprzedaży (np. poprzez zaoferowanie ich pracownikom w ramach programów motywacyjnych). Z takiego rozwiązania skorzystał niedawno CD Projekt, który sfinalizował przejęcie wrocławskiego studia Strange New Things akcjami zebranymi z rynku w ramach niewielkiego buy backu. Inną opcją wykorzystania zebranych z rynku akcji jest ich umorzenie. Zmniejszenie liczby akcji składających się na kapitał zakładowy pozytywnie przekłada się na mnożniki rynkowe i w efekcie na wyższe wyceny.

Z punktu widzenia akcjonariuszy skup akcji to alternatywa dla dywidendy. Warto zaznaczyć, że taka forma redystrybucji kapitału jest korzystniejsza pod względem podatkowym. Podatek od dywidendy wynosi 19 proc. i pobierany jest automatycznie przy jej wypłacie. W wypadku skupu płacimy podatek od różnicy między ceną sprzedaży i zakupu.

Powrót mody na buy back to dla rynku to dobry prognostyk. W ten sposób spółki dają inwestorom jasny sygnał, że akcje są tanie i jednocześnie częściowo niwelują nawis podażowy. We wrześniu z opcji buy backu skorzysta m.in. Benefit Systems, Soho Development i IMS. Największą pulę środków na skup przygotował dostawca rozwiązań w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych z zakresu sportu, rekreacji i kultury. Benefit Systems chce skupić maksymalnie 46.363 akcji po 1.100 zł za sztukę. W sumie na ten cel spółka zarezerwowała 51 mln zł. Zapisy ruszają w piątek i potrwają do 21 września.

Benefit Systems to stosunkowo młoda i prężnie rozwijająca się firma. Na GPW zadebiutowała w 2011 roku po cenie 107 zł za walor. Wierni akcjonariusze mają powody do zadowolenia, bo obecny kurs akcji to ok. 950 zł. W pierwszych czterech latach Benefit Systems płacił dywidendy, ale w 2016 r. zarząd zmienił strategię dystrybucji zysków na rzecz skupu akcji. W pierwszym buy backu oferował 668 zł za akcję, a w kolejnym, który odbył się w 2017 r., płacił aż 1.200 zł. Tegoroczna stawka jest o 100 zł niższa, ale za to pula skupu jest o ok. 11 tys. akcji większa.

– Jeśli chodzi o perspektywy wynikowe Benefit Systems w kolejnych okresach sprawozdawczych, to jak na razie nie widać zagrożeń, które mogłyby doprowadzić do zachwiania trwającymi tendencjami. Z uwagi na rosnące nasycenie rynku tendencje te mogą oczywiście nieco wyhamowywać. Pewne zagrożenie może natomiast stanowić fakt, że cały okres działalności grupy przypada generalnie na czas pokryzysowy i nie wiadomo, jak sytuacja w zakresie poszczególnych obszarów działalności grupy będzie prezentowała się w okresie wystąpienia spowolnienia gospodarczego i poszukiwania oszczędności w przedsiębiorstwach czy społeczeństwie. – zaznacza Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj więcej

W przyszłym tygodniu ruszy czwarta runda skupu akcji w Soho Development. Zapisy potrwają od 17 do 24 września, a rozliczenie transakcji zaplanowano na 27 września. Spółka na ten cel przeznaczy około 24 mln zł. Deweloper chce skupić nie więcej niż 7.339.449 akcji własnych po cenie 3,27 zł za sztukę. Przebitka względem ceny rynkowej wynosi imponujące 120 proc. Warto jednak pamiętać, że poprzednie trzy rundy skupu – również po cenie 3,27 zł za akcję – kończyły się wysoką redukcją. Gdy w grudniu ubiegłego roku deweloper ogłosił ofertę na 30 mln akcji, stopa redukcji wyniosła 35 proc. W drugiej rundzie Soho kupiło 12 mln akcji, a w trzeciej 8 mln. W obu wypadkach redukcja wynosiła ok. 20 proc. Zarząd Soho deklaruje wolę dalszej realizacji strategii dystrybucji środków do akcjonariuszy w formie skupów akcji własnych wraz z generowaniem gotówki z projektów deweloperskich oraz z postępem w sprzedaży pozostałych aktywów spółki. Spółka zastrzegła jednak pierwszeństwo spłaty obligacji objętych przez SGB Bank, których wartość na koniec czerwca wynosiła 33 mln zł.

We wrześniu z czwartą transzą programu skupu akcji własnych ruszył IMS. Oferta dotyczy 300 tys. akcji po cenie jednostkowej 3,20 zł. Spółka do 18 września czeka na zgłoszenia od swoich akcjonariuszy. Rozliczenie transakcji ma nastąpić nie później niż 27 września. IMS jest wyjątkowo hojne dla swoich akcjonariuszy w tym roku. W czerwcu spółka wypłaciła rekordowe 24 grosze dywidendy na akcję (stopa 6,35 proc.). Warto też dodać, że ustalona stawka była o 4 grosze wyższa od propozycji zarządu. >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej spółki przeczytasz tutaj

W tym miesiącu decyzje o skupie akcji własnych zapadły także w Rawlplugu i Introlu. Zarząd pierwszej spółki dostał zielone światło na buy back maksymalnie 2.727.272 walorów za kwotę nie większą niż 30 mln zł. Cenę minimalną skupowanych akcji ustalono na 1 zł, a maksymalną na 11 zł. Na realizację programu spółka ma czas do końca 2022 r.

Na potrzeby przeprowadzenia skupu akcji walne zdecydowało o powiększeniu kapitału rezerwowego do kwoty 30 mln zł w wyniku przeniesienia do tego kapitału kwoty 8,4 mln zł pochodzącej z kapitału zapasowego, powstałego z zysku wypracowanego przez spółkę w latach ubiegłych.

Z kolei Introl skupi i umorzy 500 tys. akcji własnych. Na ten cel spółka przeznaczy nie więcej niż 2 mln zł. Skup akcji potrwa maksymalnie do końca 2021 r. lub do momentu wyczerpania środków.

Roczne stopy zwrotu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT benefit, ims, introl, Rawlplug, SOHODEV, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR