7 ciekawych spółek przemysłowych na nowy sezon wyników

W cieniu niepokojów makroekonomicznych skończył się drugi kwartał i spółki zaczęły liczyć zyski. Eksperci z biur maklerskich spodziewają się kontynuacji pozytywnych trendów szczególnie w branży przemysłowej. Sprawdziliśmy, na kogo warto zwrócić uwagę.

Stonowana reakcja na greckie referendum pokazuje, że rynek finansowy jest już znużony tym zamieszaniem i chętnie wyrwałby się z marazmu, ale potrzebuje do tego fundamentalnych przesłanek. Dobrą okazją mógłby być nowy sezon wyników, który rusza na głównym rynku 23 lipca. Inauguracja przypadnie w udziale Orlenowi, u którego z racji wysokich marż rafineryjnych oczekiwane są dobre wyniki. Dużo ważniejsze dla oceny kondycji w gospodarce będą jednak wyniki spółek przemysłowych. StockWatch.pl sprawdził, na które z nich warto zwrócić uwagę. >> Terminy nadchodzących publikacji raportów finansowych znajdziesz tutaj.

Eksperci z biur maklerskich po dobrym I kwartale mają apetyt na więcej. Jednym z liderów poprzedniego sezonu, którzy poprawiali zyski skokowo, był Wandalex. Zysk EBIT spółki specjalizującej się w logistyce i magazynowaniu powiększył się blisko pięciokrotnie do 3,4 mln zł. W podobnej skali wzrósł zysk netto i wyniósł 2,8 mln zł. W II kwartale 2015 roku dodatkowo pomagał efekt niskiej bazy. W zeszłym roku wyniki podkopał konflikt rosyjsko-ukraiński, który drastycznie schłodził tamtejsze gospodarki, ważne biznesowo dla naszych spółek przemysłowych.

– Cała branża przemysłowa pokazała się z dobrej strony w I kwartale 2015 r. Sprzyjało temu mocne zachowanie na rynkach zachodnich. W II kwartale będziemy mieli do czynienia z efektem niskiej bazy z poprzedniego roku. Pamiętamy, że w II kwartale 2014 roku wiele spółek negatywnie zaskoczyło wynikami, co miało związek z początkiem kryzysu na Ukrainie i w Rosji. W II kwartale 2015 r. nie obserwowaliśmy presji ze strony cen surowców, a osłabienie złotego sprzyjało eksporterom. Dodatkowo spółki z dużą ekspozycją na wchód dywersyfikowały sprzedaż o rynki zachodnie. Dla wielu spółek przemysłowych był to dobry kwartał. Poprawy wyników oczekiwałbym po Elementalu, który dokonał zagranicznych przejęć oraz Impexmetalu, który dużo eksportuje. Z dobrej strony powinien pokazać się Ferrum, posiadający w portfelu ciekawe kontrakty. Niska baza i dobra sytuacja na rynku rzepaku pozytywnie oddziałują na wyniki Kruszwicy. Zwróciłbym uwagę także na tegorocznego debiutanta Uniwheels. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Niedawno biuro rekomendowało kupno akcji Uniwheels. Broker zwraca uwagę w raporcie, że spółka to trzeci największy pod względem generowanych przychodów producent felg aluminiowych dla koncernów samochodowych w Europie oraz pierwszy pod względem wolumenu produkcji na rynku wtórnym. Producentom kół aluminiowych sprzyja długoterminowy trend zastępowania kół stalowych aluminiowymi w chęci poprawy stylistyki, podniesienia wartości samochodu, redukcji wagi. Spółka po wyraźnym wzroście wolumenu sprzedaży w trzech ostatnich latach (CAGR 6 proc.) kosztem 87 mln EUR planuje rozpocząć budowę trzeciego zakładu w Stalowej Woli. Produkcja ma się rozpocząć w II półroczu 2016 roku dzięki czemu docelowe moce produkcyjne zwiększą się o 24 proc., z 8 do 9,9 mln sztuk rocznie. >> Więcej informacji o Uniwheels znajdziesz tutaj.

Swoich faworytów kwartalnych ma także ekspert z DM BPS i również dostrzega atuty sektora automotive.

– Za II kwartał 2015 roku spodziewałbym się dobrych wyników po spółkach działających i kooperujących w branży motoryzacyjnej. Sektor automotive stale rośnie, a dane za maj pokazały 21 miesiąc z rzędu takich wzrostów. Z drugiej strony należy pamiętać iż w II kwartale nastąpiła zmiana trendu EUR/PLN, a ponad 10 proc. wzrosty mogą przyczynić się do dużych wahań zysków netto spółek mających istotną pozycję walutową w EUR. Wysokich dynamik sprzedażowych oczekuję po Izo-bloku. Z dobrej strony powinny pokazać się także Uniwheels i Kęty. Po słabszym I kwartale liczę na poprawę ze strony Alumetalu (efektywniejsze zarządzanie zapasami). – mówi Marek Olewiecki, analityk DM BPS

Kęty tradycyjnie przed sezonem podały kwartalne prognozy. Według tych założeń skonsolidowane przychody ze sprzedaży w II kwartale wyniosły ok. 490-495 mln zł, czyli o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2014. Z raportu dowiadujemy się, że rentowność operacyjna utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na uzyskanie porównywalnych z zeszłym rokiem wyników z działalności operacyjnej. Według prognozy zarządu skonsolidowany zysk operacyjny będzie mieścił się w przedziale 63-65 mln zł, a EBITDA 84-86 mln zł.  Natomiast zysk netto zysk netto miałby wynieść około 51- 53 mln zł, co jest wartością porównywalną z rokiem 2014. W trakcie II kwartału 2015 roku koniunktura na rynku nadal sprzyjała największym segmentom grupy. >> Pełny komunikat ze wstępnymi wynikami Kęt znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, Elemental, ferrum, impexmet, kety, Kruszwica, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alumetal spodziewa się ponad 50-proc. spadku r/r EBITDA i zysku netto w II kw.

  ALUMETAL spodziewa się ok. 50-proc. spadku wolumenu sprzedaży i przychodów grupy oraz jeszcze bardziej znaczącego spadku zysku EBITDA i zysku netto r/r w II kwartale 2020 r., podała spółka w oparciu o wstępne szacunki. Kurs akcji firmy spada dziś o ponad 5 proc.

 • Elemental rozważa zahamowanie lub okresowe wstrzymanie działalności

  ELEMENTAL Holding, oceniając skutki pandemii koronawirusa, rozważa wszystkie możliwe scenariusze, łącznie z możliwością zahamowania lub okresowego wstrzymania działalności, a w związku z tym także możliwość utworzenia niezbędnych rezerw i odpisów finansowych.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • Przestój w branży motoryzacyjnej uderza w Alumetal

  ALUMETAL otrzymał od kilku klientów, w tym Volkswagen Group, komunikaty o czasowym wstrzymaniu działalności większości ich zakładów produkcyjnych w bieżącym lub kolejnych dwóch tygodniach.

 • Koronawirus pokrzyżował plany dywidendowe Alumetalu

  Zarząd ALUMETALu zarekomendował niewypłacanie dywidendy za rok 2019 r. W zamian jest propozycja utworzenia kapitału rezerwowego w wysokości 70 proc. znormalizowanego skonsolidowanego zysku netto za 2019 przeznaczonego na wypłatę dywidendy, w tym dywidendy zaliczkowej, w przyszłości.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR