7 dorodnych przebiśniegów z dywidendowego ogródka

Omawiane walory: , , , , , ,

Giełda dywidend już ruszyła. Z pierwszych deklaracji spółek wynika, że w nowym sezonie nie zabraknie hojnych propozycji podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. StockWatch.pl przygotował drogowskaz dla łowców ekstra zysków w żywej gotówce.

Na oficjalne wyniki za 2013 rok trzeba wprawdzie poczekać jeszcze kilka tygodni, ale spółki już kuszą propozycjami udziału w ubiegłorocznych zyskach. Na razie pojawiło się kilka wstępnych deklaracji ze strony giełdowych emitentów, a może być ich więcej, bo w ubiegłym, nieco słabszym roku, propozycji sowitych premii było niemało. Najhojniejsi oferowali stopę zwrotu na poziomie 8 proc. i więcej. Według pierwszych prognoz na ten rok, nowym sezonie również będzie w czym wybierać.

Na giełdzie tegorocznych dywidend wysoko stoją notowania Budimeksu. We wtorek prezes budowlanej spółki w wywiadzie dla PAP przyznał, że w związku ze sprzedażą Danwoodu, wyniki Budimeksu za 2013 r. były historycznie najlepsze. Z tej racji spółka może sprawić akcjonariuszom rekordową dywidendę. Pomimo dwucyfrowego spadku sprzedaży, pozycja gotówkowa na koniec roku była bardzo dobra. Emitent w listopadzie 2013 r. podpisał umowę sprzedaży spółki Budimex Danwood na rzecz Barwick Investments, spółki zależnej od funduszu Enterprise Investors za 238,6 mln zł. Sprzedaż Danwoodu zwiększy zysk Budimeksu o około 210 mln zł. Giełdowa grupa zakłada w 2014 r. poprawę rentowności i utrzymanie przychodów na poziomie zbliżonym do 2013 r. Jednocześnie rozważa wejście na rynek sieci elektroenergetycznych i gazowniczych. Budimex negocjuje obecnie sprzedaż Energomontażu Poznań, ale nie sprzeda spółki poniżej wartości księgowej. Do tej pory najwyższą dywidendę budowlana grupa wypłaciła za 2011 r., kiedy do podziału trafiło łącznie 280 mln zł, co dało 10,97 zł na jedną akcję. >> Historię dywidend Budimeksu sprawdzisz tutaj.

W ubiegłym roku Synthos wypłacił akcjonariuszom 1 mld zł tytułem dywidendy. (Fot. stockwatch.pl)

Kandydatem do wypłaty solidnej premii jest też Synthos. Przed wtorkową sesją chemiczna spółka podała wstępne osiągnięcia za 2013 rok. Wynika z nich, że w IV kwartale jej zysk netto wzrósł 43 proc. kw./kw. Wynik okazał się lepszy od oczekiwań analityków. Do tego wskaźnik dług netto/EBITDA wyniósł 0,92x w 2013 roku. W ocenie DM Banku BPS niskie zadłużenie umożliwi firmie wypłatę wysokiej dywidendy. Biuro oczekuje premii w wysokości 0,45 zł, czyli 8-proc. stopy dywidendy. Broker dodaje, że Synthos najgorsze ma już za sobą i prognozuje dalszą poprawę wyników w kolejnych kwartałach. >> Zobacz analizę wskaźnikową spółki uwzględniającą wyniki za III kwartał.

Grupa Kęty ma w planie wypłatę akcjonariuszom 40 proc. skonsolidowanego zysku. Jednak nie zdecydowano jeszcze, czy podstawą do wyliczania dywidendy będzie cały zysk za 2013 rok, czy zysk pomniejszony o zdarzenie jednorazowe w kwocie 35 mln zł. Jeśli one-off zostanie odjęty, dywidenda może być podobna do ubiegłorocznej, kiedy to wyniosła 6 zł na akcję. Taki pozom wypłaty dawałby stopę w wysokości niespełna 3 proc. W listopadzie aluminiowa grupa po raz drugi podniosła prognozę zysku ze 117 mln zł do 155 mln zł. Za decyzją stały dwa argumenty: rozpoznanie nowego aktywa podatkowego oraz rekordowo wysokie zamówienia w IV kwartale.

Gotowość wypłaty zgłosił Mercor. Niedawno prezes spółki poinformował, że czeka na opinię audytora w sprawie możliwości wypłaty dywidendy w wysokości co najmniej połowy środków ze sprzedaży biznesu oddzieleń przeciwpożarowych. W połowie grudnia ubiegłego roku Mercor sprzedał ten segment działalności firmie Assa Abloy. Ostateczna kwota transakcji wyniosła 199,5 mln zł. Warto dodać, że spółka chce regularnie dzielić się z akcjonariuszami dywidendą z wypracowywanych zysków.

>> Warto pamiętać, że w ubiegłym roku KNF dał zielone światło bankom, ubezpieczycielom i funduszom inwestycyjnym do wypłaty maksymalnych dywidend. >> 4 grube ryby sektora finansowego z szansą na obfitą dywidendę.

Oficjalne plany w kwestii podziału zysku przedstawił też AC Autogaz. Według poniedziałkowej uchwały zarząd producenta i dostawcy instalacji gazowych, biorąc pod uwagę prowadzone projekty inwestycyjne oraz bieżące potrzeby kapitałowe, postanowił zarekomendować WZA przeznaczenie części zysku netto za 2013 rok na wypłatę dywidendy. Na ten cel ma zaproponowano 2,30 zł na jedną akcję. Pozostała część zysku ma trafić na kapitał zapasowy. Propozycja zgłoszona przez zarząd daje stopę przekraczającą 5 proc. W ubiegłym roku spółka wypłaciła 2,10 zł, z zysku za 2011 r. 2,38 zł na każdy walor.

Kolejną spółką, która chce płacić w tym roku wyższą dywidendę jest Ferro. Zarząd producenta armatury sanitarnej oczekuje dobrych wyników za 2013 r. Po trzech kwartałach ubiegłego roku zysk wyniósł ponad 17,4 mln zł, to odpowiada wynikowi, jaki spółka uzyskała w całym 2012 r. Polityka dywidendowa Ferro zakłada wypłatę do 30 proc. zysku netto. W zeszłym roku na poczet wypłaty poszło 5,07 mln zł, co dało 0,24 zł na akcję. Z planem wypłaty wyższej dywidendy nosi się Action. Dystrybutor IT rozważa przeznaczenie na ten cel około 2 zł na akcję. To przy obecnym kursie daje stopę przekraczającą 4 proc. Z zysku za 2012 r. Action wypłacił 24,62 mln zł na dywidendę, co dało 1,50 zł dywidendy na akcję.

>> Pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zdecydują się wypłacić dywidendę znajdziesz w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, action, budimex, FERRO, kety, mercor, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Grupa Kęty miała wstępnie 110 mln zł zysku netto w II kwartale. Kurs akcji bije rekordy

  Grupa Kęty odnotowała 110 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kw. 2020 r. według wstępnych danych wobec 75,5 mln zł zysku rok wcześniej. Zarząd podtrzymuje dotychczasową prognozę całorocznych wyników. Rynek pozytywnie zareagował na wstępne wyniki. Kurs akcji rośnie o blisko 6 proc. do 414 zł.

 • Energetyka szaleje, a reszta rynku czeka na Fed

  Koncerny energetyczne drożeją kolejną sesję. Tym razem wspierane przez raport kwartalny Enei. To jednak za mało, żeby pociągnąć w górę indeksy. Giełda w Warszawie czeka na wyniki posiedzenia Fed... i długi weekend.

 • Hiszpanie sprzedają pakiet akcji Budimeksu z dwucyfrowym dyskontem

  Według doniesień agencji Bloomberg, FERROvial sprzedaje 1,28 mln akcji największej spółki budowlanej notowanej na GPW. Ustalona cena to 200 zł za walor, czyli blisko 12 proc. niżej niż wtorkowy kurs Budimeksu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR