7 spółek, które zimą ogrzeją akcjonariuszy dywidendą

Omawiane walory: , , , , , ,

Splot niekorzystnych wydarzeń gospodarczo-politycznych skłania inwestorów do ucieczki w bezpieczne przystanie. Jedną z popularnych przechowalni kapitału są zdrowe fundamentalnie spółki dywidendowe. StockWatch.pl sprawdził, jakie wypłaty dywidend planowane są w najbliższych miesiącach.

We wtorek europejskimi rynkami wstrząsnęła wiadomość o poważnym incydencie na linii Turcja-Rosja. Po południu tureckie siły powietrzne zestrzeliły rosyjski samolot bojowy w pobliżu granicy z Syrią. Informacja błyskawicznie odbiła się na wycenach akcji. W Paryżu, Londynie, Frankfurcie czy Warszawie główne indeksy zanurkowały o ponad 2 proc. Jeszcze mocniej spadły parkiety w Rosji i Turcji. W obu wypadkach przecena przekroczyła 3,5 proc.

Wzrost ryzyka geopolitycznego automatycznie skłania inwestorów do przesuwania kapitału w stronę tzw. bezpiecznych przystani. Za jedną z nich uważane są spółki dywidendowe. StockWatch.pl sprawdził, co w najbliższym czasie zaoferują w tym zakresie spółki z głównego i alternatywnego parkietu.

Kuszącą propozycję dywidendową przygotowała Atlanta Poland. Producent i dystrybutor bakalii chce przeznaczyć do podziału 3,96 mln zł z zysku za rok obrotowy 2014/15. W przeliczeniu na jedną akcję daje to około 0,65 zł i stopę 7,5 proc. Proponowany przez zarząd dzień dywidendy to 10 lutego, a proponowany termin jej wypłaty to 26 lutego. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie, które zaplanowano na 21 grudnia. Atlanta w poprzednim roku obrotowym wypłaciła prawie 2,38 mln zł dywidendy, czyli 0,39 zł na akcję. To dało stopę w wysokości 5,21 proc. Wcześniej spółka nie dzieliła się zyskami. W roku obrotowym 2014/2015 jej zysk netto wzrósł z 5,7 mln zł do 9,7 mln zł. W I kwartale roku 2015/2016 (okres lipiec-wrzesień) zysk netto spadł z 1,8 mln zł do 1,4 mln zł. Spadek marż jest konsekwencją wzrostu cen zakupu surowców, jaki miał miejsce we wcześniejszych okresach – wzrost cen surowców na światowych rynkach w połączeniu ze wzrostem kursu USD, który nie został w pełni zrekompensowany podwyżkami cen sprzedaży.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Dywidendę mają już zaklepaną akcjonariusze Tella. Giełdowa sieć salonów sprzedaży telefonów i usług sieci komórkowych płaci 0,60 zł na akcję, co daje stopę w wysokości 4,4 proc. Proponowanym dniem dywidendy jest 11 grudnia, a dniem jej wypłaty 29 grudnia 2015 r. We wcześniejszych dwóch latach spółka wypłacała po 1 zł na akcję. To zapewniało stopę odpowiednio 8,4 proc. i 7,7 proc. W zeszłym roku przychody grupy spadły o 6 proc. do 248,6 mln zł, a zysk netto o blisko 30 proc. do nieco powyżej 6 mln zł. Prognoza spółki na 2015 r. zakłada wzrost przychodów o 27 proc. do 315 mln zł. Założony zysk netto to 10,50 mln zł – plus 74 proc. r/r. Po pierwszych trzech kwartałach Tell wypracował 247 mln zł przychodów (+32 proc. r/r) i 7,5 mln zł zysku netto (+66 proc.).

W tym roku kilka spółek podzieli się dywidenda jeszcze przed świętami. (Fot. DP/stockwatch.pl)

W tym roku kilka spółek podzieli się dywidenda jeszcze przed świętami. (Fot. DP/stockwatch.pl)

Kwestię dywidendy w AB rozstrzygnęło listopadowe walne. Dystrybutor elektroniki użytkowej wypłaci 11,3 mln zł z zysku za rok 2014/15, co daje 0,70 zł na akcję i stopę powyżej 2 proc. Dzień dywidendy to 3 grudnia 2015 r., a wypłata nastąpi 11 stycznia 2016 r. Również rok wcześniej AB płacił 0,70 zł dywidendy na akcję. AB spokojnie wszedł w nowy rok obrotowy. Przychody za okres lipiec-wrzesień 2015 roku (I kwartał roku finansowego 2015/2016) wyniosły ponad 1,5 mld zł i wzrosły o 0,7 proc. r/r. Wynik EBITDA, po skorygowaniu o rozliczenie inwestycji w centrum logistyczne w Magnicach (zdarzenie o charakterze jednorazowym), wzrósł o 5,8 proc., do 24 mln zł. Wyższe r/r koszty finansowe związane z emisją 5-letnich obligacji o wartości 70 mln zł w celu rozwoju biznesu w Czechach sprawiły, iż analogicznie skorygowany zysk netto nieznacznie obniżył się do 14,7 mln zł.

Ostatnio kilka spółek zgłosiło natomiast chęć wypłaty zaliczkowej dywidendy. Sowity zastrzyk gotówki przewiduje notowany na NewConnect HM Inwest. Spółka na zaliczkę przeznaczy 3,57 mln zł, co oznacza 1,53 zł na akcję i daje stopę przekraczającą 12 proc. Dniem uprawniającym do zaliczki jest 27 listopada, a jej wypłata nastąpi 4 grudnia. Po trzech kwartałach tego roku wynik spółki obejmuje 18,55 mln zł przychodów wobec 10,84 mln zł z poprzedniego roku. Zysk netto wzrósł z 0,82 mln zł do 2,78 mln zł. Niemniej w samym III kwartale 2015 r. pojawiła się strata przekraczająca 1 mln zł.

MakoLab również notowany na rynku alternatywnym proponuje w formie zaliczki na poczet dywidendy za 2015 rok kwotę 7 gr na akcję. Proponowany dzień prawa do zaliczki to 22 grudnia, a wypłaty 29 grudnia 2015 roku. Z zysku za 2014 rok spółka wypłaciła 0,15 zł dywidendy na akcję. Po trzech kwartałach tego roku spółka wypracowała ponad 16 mln zł przychodów wobec 11,5 mln zł z analogicznego okresu 2014 r. Zysk netto w tym okresie podskoczył z 0,9 mln zł do 2,6 mln zł.

Zaliczkowe dywidendy płacą także spółki z głównego parkietu. Megaron notowany na podwójnym fixingu przeznaczy na dywidendę za 2015 rok kwotę 0,54 zł na akcję. To daje stopę w wysokości 4,5 proc. Dniem ustalenia prawa jest 14 grudnia, a terminem wypłaty 21 grudnia. Producent mieszanek mineralnych również w zeszłym roku płacił zaliczkową dywidendę.

Także w grudniu zaliczkę będzie płacił Apator. Producent aparatury pomiarowej oferuje 0,30 zł na akcję – daje to stopę 1 proc. Prawo do zaliczki uzyskają akcjonariusze posiadający akcje 11 grudnia, a wypłata nastąpi 18 grudnia. Na zaliczkę trafi łącznie 9,93 mln zł. Apator prognozuje, że zysk netto w tym roku wyniesie 80 mln zł. Po trzech kwartałach zysk osiągnął 49,4 mln zł i okazał się niższy o 17,6 proc. r/r. Apator po słabym II kwartale pokazał natomiast lepsze wyniki za III kwartał, zbliżone do tych zrealizowanych w analogiczny okresie ubiegłego roku.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abpl, apator, atlantapl, HMINWEST, Makolab, megaron, tell)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR