8 ekspresowych dywidend do zgarnięcia w maju

W maju jest szansa nie tylko na szybkie, ale też pokaźne dywidendy. StockWatch.pl znalazł 8 spółek, które w przyszłym miesiącu podzielą i błyskawicznie wypłacą akcjonariuszom ubiegłoroczne zyski.

W maju dzień dywidendy wypada w aż 25 spółkach.

Sezon na dywidendy już trwa. Pierwszych kilkanaście firm notowanych na GPW już ustaliło komu i ile przypadnie z ubiegłorocznych zysków. W przyszłym miesiącu do tego grona dołączy przynajmniej 25 nowych spółek. Fani inwestowania pod dywidendę nie będą narzekać na nudę. Do wyboru są oferty blue chipów (Santander BP, CD Projekt) oraz wielu giełdowych średniaków i maluchów. Garść z nich to opcja na szybką gotówkę, ponieważ dzień dywidendy i dzień wypłaty zaplanowano właśnie na maj.

Z ośmiu wytypowanych spółek aż siedem to dywidendowe pewniaki. Mowa o spółkach, w których decyzja w sprawie podziału zysku już zapadła na walnym zgromadzeniu. Pierwsza okazja na ekspresową wypłatę już w samym środku majówki. 2 maja jest ostatnim dniem notowań z prawem do dywidendy w ZM Ropczyce. Walne producenta ceramicznych materiałów ogniotrwałych wyznaczyło dzień dywidendy na 7 maja, a wypłaty 1,30 zł na akcję na 21 maja. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 3,6 proc. Tegoroczna wypłata będzie siódmą z rzędu i jednocześnie najwyższą w historii spółki. Zakłady Magnezytowe Ropczyce do podziału między akcjonariuszy przeznaczyły 5,65 mln zł z 27,9 mln zł jednostkowego zysku netto osiągniętego w 2018 r.

Zobacz aktualne kalendarium dywidendowe spółek notowanych na GPW >>> KLIKNIJ

Na 7 maja dzień dywidendy ustalił też Lokum Deweloper. Tydzień później spółka przekaże gotówkę na rachunki maklerskie inwestorów. W tym roku deweloper mieszkaniowy płaci 2 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę 10,6 proc. Do podziału między akcjonariuszy trafi rekordowe 36 mln zł z zysku netto za 2018 r. W poprzednich trzech latach Lokum Deweloper płacił odpowiednio 0,84 zł, 0,78 zł i 0,62 zł. Stopy dywidend zamykały się w przedziale 4,7-4,8 proc.

10 maja dzień dywidendy wypada w APS Energia. Walne zgromadzenie producenta systemów zasilania uchwaliło wypłatę 0,09 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę 3,5 proc. Gotówka trafi do akcjonariuszy 20 maja. Tegoroczna wypłata będzie najwyższa w historii spółki. W poprzednich latach APS Energia płaciła między 2 a 4 grosze na akcję, a stopa dywidendy nie przekraczała 1 proc.

Hitem majowego rozdania będzie dywidenda z Inter RAO Lietuva. Litewski dostawca energii elektrycznej płaci 0,58 euro na akcję, czyli 2,23 zł (wg kursu NBP z 29 kwietnia). To daje imponującą stopę dywidendy na poziomie 17,4 proc. Dzień dywidendy ustalono na 13 maja, a wypłaty 17 maja. Inter RAO Lietuva słynie z ponadprzeciętnych wypłat. Stopy dywidend w latach 2015-18 za każdym razem były dwucyfrowe i zamykały się w przedziale 11-18 proc.

14 maja dzień dywidendy wypada w dwóch spółkach przemysłowych: PCC Exol i Śnieżce. Ta pierwsza płaci 0,09 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę 5,73 proc. Wypłatę zaplanowano na 23 maja. Będzie to trzecia z rzędu dywidenda PCC Exol o stopie powyżej 5 proc. Z kolei Śnieżka płaci 2,60 zł na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 2,7 proc. Wypłatę 31,5 mln zł zaplanowano na 28 maja. Producent farb i lakierów zyskiem dzieli się regularnie od 15 lat. W tym czasie Śnieżka wypłaciła swoim akcjonariuszom już ponad 336 mln zł dywidend.

W drugiej połowie maja szybkie dywidendowe rozdanie przeprowadzi Neuca. Producent i dystrybutor farmaceutyków w tym roku płaci 7,40 zł na akcję, co daje stopę w okolicach 2,8 proc. Tegoroczna wypłata jest o 15 proc. wyższa niż przed rokiem. Dzień dywidendy wyznaczono na 15 maja. Gotówka trafi do akcjonariuszy tydzień później (22 maja). Warto dodać, że oprócz 33,1 mln zł na dywidendę Neuca zarezerwowała jeszcze 63 mln zł na buy back. Skup potrwa do 2020 r.

Do listy dywidendowych pewniaków już niebawem może dołączyć ULMA Construccion Polska. Walne, na którym głosowana będzie kwestia dywidendy, zwołano na 9 maja. Rekomendacja zarządu to 5,71 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 8,85 proc. Proponowany dzień dywidendy to 17 maja, a wypłaty – 24 maja. Jeśli uchwała przejdzie na walnym w obecnym kształcie, będzie to trzecia z rzędu dywidenda o stopie powyżej 5 proc.

>> Zobacz także: Dekalog giełdowego łowcy dywidend

Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT APSENERGY, INTERAOLT, lokum, NEUCA, pccexol, ropczyce, SNIEZKA, ULMA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR