8 spółek przemysłowych odpornych na ostre hamowanie sektora

Sytuacja sektora przemysłowego pogarsza się w zawrotnym tempie, a świadczą o tym kiepskie dane sierpniowej produkcji przemysłowej i równie niepokojące prognozy na wrzesień. Niemniej eksperci uspokajają, że wyceny wielu spółek uwzględniają takie spowolnienie gospodarcze. Dowodów na to możemy doszukać się w ostatnich rekomendacjach.

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 0,5 proc. r/r, po wzroście o 5,2 proc. w lipcu, a w ujęciu r/r spadła o 0,8 proc. Natomiast wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu r/r o 1,9 proc., a m/m spadła o 0,4 proc. Do tego skala spowolnienia okazała się silniejsza niż zakładał rynek. Co gorsza jest to efektem zmniejszających się wyraźnie zamówień już nie tylko z zagranicy, ale także na rynku krajowym. Przy tej okazji należy dodać, że sierpień był trzecim z rzędu miesiącem spadku produkcji budowlano-montażowej w ujęciu r/r. Analitycy nie mają wątpliwości, że okres dekoniunktury w budownictwie będzie widoczny jeszcze przez wiele miesięcy. Przyczyną pogorszenia sytuacji jest zakończenie projektów infrastrukturalnych realizowanych przed EURO 2012 oraz wstrzymywanie inwestycji prywatnych (w tym mieszkaniowych) w związku z kurczącym się popytem.

Przed gospodarką także dalsze kurczenie się produkcji przemysłowej, choć i tak mamy już do czynienia z najniższym wzrostem od czasu wyjścia z kryzysu w 2009 roku. Eksperci spodziewają się we wrześniu ujemnej dynamiki produkcji przemysłowej.

– Słabe dane o produkcji przemysłowej w sierpniu są jednak wynikiem przede wszystkim malejących zamówień. Przedsiębiorstwa zmniejszają także poziom zapasów wyrobów gotowych, który zwłaszcza w dużych firmach jest za wysoki względem zapotrzebowania. Konieczność ograniczania produkcji przez przedsiębiorstwa zmniejszy ich nakłady inwestycyjne, a także popyt na pracę. Choć ostatnie badania koniunktury wskazują, że poziom zatrudnienia w firmach pozostaje stabilny, w najbliższym czasie można jednak oczekiwać znacznych redukcji etatów. W naszej ocenie we wrześniu dynamika produkcji przemysłowej będzie ujemna, natomiast w czwartym kwartale ukształtuje się średnio na poziomie około 1 proc. – ocenia Wojciech Matysiak, analityk Pekao SA, cytowany przez PAP.

>> Śledzisz fundamenty spółek? Wszystkie szczegółowe analizy raportów kwartalnych >> przygotowane przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Taka wizja nie wygląda najlepiej patrząc z perspektywy wielu giełdowych spółek, które są osadzone w przemyśle. Obawy dotyczą poziomu wyników, które i tak już w II kwartale sygnalizowały w wielu spółkach spadek zysków. Z racji globalnych turbulencji gospodarczych w opałach mogą znaleźć się eksporterzy. Jednak to wcale nie oznacza, że rynek akcji czeka kolejny armagedon.

– Europa Zachodnia jest w recesji, a my na jej pograniczu. Kryzys szczególnie może dotknąć eksporterów, a zwłaszcza tych co wysyłają swoje produkty do Europy Południowej. Odczują go sektory najbardziej cykliczne. Jednak należy dodać, że w wielu wypadkach wyceny giełdowe uwzględniają spowolnienie, a szczególnie widać to w mniejszych spółkach. Tak jest chociażby w sektorze motoryzacyjnym czego przykładem jest ACE, o którym można powiedzieć, że jest tanie. – mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Postawioną wyżej tezę potwierdzają ostatnie rekomendacje wydawane przez biura maklerskie – nie brakuje w nich pozytywnych zaleceń. W czwartek analitycy Erste podtrzymali rekomendację kupuj dla ACE, obniżając cenę docelową dla akcji spółki do 8 zł z 15,99 zł. Dobrze oceniane są także spółki działające w przemyśle wydobywczym. W niedawno odtajnionym raporcie analitycy DI BRE podwyższyli rekomendację dla KGHM do kupuj z trzymaj, podwyższając cenę docelową akcji spółki do 165,40 zł. Biuro liczy, że działania banków centralnych i pakiet stymulacyjny w Chinach powinny pozytywnie wpływać na ceny metali przemysłowych. W tym samym czasie Bogdanka dostała kupuj od Citygroup z wyceną 143 zł. Ostatnio bardzo mocno rośnie kurs innej kopalni. Chodzi o ukraińską spółkę Sadovaya, której notowania zyskały w ciągu tygodnia ponad 30 proc.

>> Wrześniowym królem wzrostów są spółki surowcowe. >> Trzech gigantów surowcowej hossy w ciekawej sytuacji technicznej.

Pojawiły się także pozytywne rekomendacje dla spółek działających w innych sektorach przemysłowych. PKN Orlen dostał takie zalecenie od DI BRE Banku, a cenę docelową dla akcji spółki podwyższyli do 50 zł z 39 zł. Ze świeżych przykładów można dodać jeszcze Synthos, Azoty Tarnów i Puławy. Analitycy KBC Securities rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Synthosu od zalecenia kupuj i wyznaczenia ceny docelowej na 7 zł. Natomiast Millennium DM radzi akumulowanie Azotów i Puław wyceniając ich akcje odpowiednio na na 54,30 zł, w drugim na 135,75 zł.

>> StockWatch.pl dotarł do autorów raportów i sprawdził skąd takie rozbieżności w postrzeganiu perspektyw spółki. >> Rozjechały się ceny docelowe w rekomendacjach dla Synthosu.

Jednak żeby nie było tak słodko należy dodać, że analitycy widzą także potencjalne zagrożenia. Stąd między innym zmiana rekomendacji z kupuj na sprzedaj dla Kernela wydana przez Ipopema Securities. To samo biuro niedawno odtajniło podobnie zalecenie dla Synthosu.

Czwartkowa sesja upływa pod dyktando sprzedających. To reakcja na wstępne odczyty indeksów PMI dla strefy euro, które wskazują na najsłabsze nastroje od 39 miesięcy. Natomiast środowe kiepskie dane o produkcji przemysłowej w Polsce nie zrobiły większego wrażenia na rynku. Paradoksalnie w obecnej sytuacji, słabe dane mogą mieć pozytywny wpływ na giełdę.

– PMI dla Polski z początku września wskazywał możliwość słabych odczytów z realnej gospodarki. Słabe dane o sierpniowej produkcji przemysłowej w połączeniu z kiepskimi danymi z rynku pracy i na temat płac mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych. Spodziewana obniżka stóp w połączeniu z oczekiwaniem na poprawę aktywności gospodarczej już w I kwartale 2013 roku może zachęcić rynek do odbicia. – podkreśla Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Na słabe dane makro nie ma już panaceum, bo banki centralne odkryły wszystkie karty. >> Indeks PMI dla strefy euro spadł najniżej od 2009 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACE, azotytarnow, bogdanka, kghm, PKNOrlen, Pulawy, sadovaya, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR