9 dobrze rokujących spółek informatycznych

Poślizg w przetargach publicznych i cięcia inwestycyjne w polskiej gospodarce skłoniły spółki informatyczne do budowania alternatywnych nóg biznesu. StockWatch.pl sprawdził, co kryje się za tegorocznymi wzrostami kursów akcji spółek IT oraz które mogą przynieść najwyższe stopy zwrotu w kolejnych kwartałach.

W tym roku na palcach jednej ręki można policzyć branże, które dają zarobić inwestorom. W tym wąskim gronie jest sektor IT. WIG-Informatyka od początku roku zyskał 5,5 proc. i pod tym względem przewodzi w klasyfikacji subindeksów. Na podium jest jeszcze WIG-Spożywczy i WIG-Deweloperzy. W obu wypadkach stopa zwrotu przekracza 5 proc.

Tegorocznym motorem napędowym branży informatycznej są wyniki finansowe. W I kwartale indeksowy lider – Asseco Poland – poprawił zyski operacyjne i pobił konsensus rynkowy na tym polu. Portfel zamówień grupy urósł r/r o 13,5 proc. do 5,6 mld zł. W Comarchu doszło wprawdzie do spadku zysków, ale było on wolniejszy niż obawiał się rynek. Trzeci z wielkiej trójki w indeksie WIG-Informatyka to CD Projekt, który wciąż świetnie sobie radzi z monetyzacją flagowego produktu, gry Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz dwóch komercyjnych dodatków.

– Czołowi przedstawiciele branży IT uzyskali w I kwartale tego roku wyniki zgodne z oczekiwaniami. Na plus wyróżnił się Comarch. W II kwartale nie oczekiwałbym przełomu. W dłuższym horyzoncie inwestycyjnym moim typem jest Comarch, pod kątem poprawy wyników w przyszłym roku. Pomóc powinna ekspansja zagraniczna i nowe przetargi publiczne. – mówi Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Kolei czynnikiem ryzyka pozostają opóźnienia w ogłaszaniu przetargów publicznych opartych o nową perspektywę unijną. Obecnie kluczową kwestią dla branży jest otwarcie nowej puli funduszy unijnych, ponieważ sektor publiczny to wciąż znaczący klient producentów oprogramowania komputerowego. Jeszcze pół roku temu mówiono, że pierwsze przetargi z nowego budżetu ruszą w IV kwartale 2016 r. Nowe prognozy spółek zakładają, że stan zawieszenia potrwa nawet pół roku dłużej.

– Comarch przy prezentacji wyników za miniony kwartał zasygnalizował, że będzie to raczej I lub II kwartał 2017 r. Kolejnym ważnym aspektem dla rynku będzie przetarg w ZUS. Faworytem jest Asseco Poland, które może rocznie dostać z tego kontraktu około 200 mln zł. Zwróciłbym też uwagę na ewentualną możliwość zmian w systemie podatkowym. Beneficjentami takich zmian byliby producenci oprogramowania, wśród których jest m.in. Asseco Bussines Solution. – uważa Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

Wśród bolączek branży nie można pominąć spadku w krajowych inwestycjach. Według GUS, w I kwartale tego roku inwestycje przedsiębiorstw w Polsce spadły o 1,8 proc. Z kolei z badań NBP wynika, że nowe projekty inwestycyjne w II kwartale zapowiedziało tylko 22,1 proc. polskich firm. To jeden z najniższych wskaźników w historii polskiej gospodarki. Świadomość tego mają nasze spółki IT, które prowadzą intensywną ekspansję zagraniczną i szukają zysków na nowych rynkach.

– W tym roku branża informatyczna nie przypadkowo lepiej wypada na tle słabego rynku, który jest pod stałą presją sektora finansowego i energetycznego. Siłą branży IT jest fakt, że w ostatnich kwartałach pokazywała dobre wyniki. Dobrze wypadał lider – Asseco Poland, dla którego wsparciem były wyniki eksportowe, a kotwicą dla kursu solidna dywidenda. W poprzednich dwóch kwartałach pozytywnie wynikami zaskoczył Comarch. Także wyróżniały się mniejsze spółki. LiveChat, który działa na globalnym rynku niezwiązanym z krajowym IT, rośnie dynamicznie. Asseco Business Solution osiąga wysokie dynamiki poparte dobrą dywidendą. – wymienia Konrad Księżopolski.

W tym roku liderem na polu dywidend jest NTT System ze stopą przekraczającą 10 proc. Producent i dystrybutor sprzętu IT wypłaci 0,32 zł na akcję. Prawo do udziału w zysku będzie ustalone 30 czerwca. Wysoką dywidendę oferuje także Atende. Dawny ATM Systemy Informatyczne płaci 0,18 zł na akcję, co daje stopę w wysokości 5,6 proc. W czerwcu z dzień dywidendy ma także Asseco South Eastern Europe – 0,42 zł (stopa 4,5 proc.).

Duży potencjał organicznego rozwoju ma branża producentów gier komputerowych. Zdaniem eksperta Haitong Banku, Polska jest już zauważalnym graczem na rynku globalnym. Wsparciem może okazać się rządowy program rozwoju innowacyjności. Jednak problemem spółek produkujących gry jest cykliczność wyników. Przykładem jest CD Projekt, który w 2015 roku ugrał blisko 350 mln zł czystego zysku, a rok wcześniej ledwie 5 mln zł. >> Więcej o tegorocznych wynikach CD Projektu przeczytasz tutaj

– Póki co, nasi producenci nie potrafią wydać kilku istotnych tytułów naraz, aby wypłaszczyć fluktuację wyników. We wtorek ruszają branżowe targi E3 w Los Angeles. Weźmie w nich udział CD Projekt. Spekuluje się, że spółka na targach ogłosi nowy tytuł, może nie o tej skali co Wiedźmin czy Cyber Punkt, niemniej o istotnym znaczeniu. – mówi ekspert z Haitong Banku.

Również ekspert z DM BZ WBK przyznaje, że branża producentów gier ma ciekawe perspektywy i dodaje, że sektor interesująco wygląda na tle całego rynku. W tym tygodniu CI Games poinformował, że globalna premiera gry Snipera 3 w wersji na PlayStation4, XboxOne i PC odbędzie się 27 stycznia 2017 roku. Wcześniej rynek oczekiwał, że będzie to jeszcze w tym roku. Poprzednie części Sniper Ghost Warrior też miały obsuwy z premierą i sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 6,6 mln kopii (dane z ostatniego raportu kwartalnego).

– W branży są spółki z dużym potencjałem, co niektóre już pokazały. Dlatego warto je śledzić. Ciekawie wyglądają CD Projekt czy 11 bit studios. Dziś na rynek trafiła informacja, że CI Games przesuwa premierę Snipera 3 na przyszły rok. Z racji specyfiki tej branży przesunięcia zdarzają się często. Producenci gier stają bowiem przed dylematem czy decydować się na wcześniejszą premierę gry, ale niedopracowanej, czy też dopracować ją kosztem późniejszej premiery. Szacujemy, że w pierwszym roku sprzedaży Sniper 3 rozejdzie się w nakładzie 1,8 mln sztuk. – ocenia Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 11bit, ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, atende, CDPROJEKT, comarch, Livechat, nttsystem)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR