9 faworytów DM mBanku z branży budowlanej i deweloperskiej po wynikach za I kwartał

Budowlanka i deweloperka są obecnie przykłady dwóch biegunów rynkowej koniunktury. DM mBanku w comiesięcznym opracowaniu podsumował wyniki spółek z obu branż i przygotował listę najciekawszych propozycji portfelowych.


Początek roku był trudnym okresem dla spółek budowlanych. Według wyliczeń DM mBanku, w I kwartale 2018 r. zagregowana EBITDA analizowanych firm spadła o 16 proc. r/r (bez Budimeksu -12 proc.). Pod tym względem najsłabiej spisały się Trakcja i Elektrotim, a najlepiej Unibep i Ulma.

Firmy budowlane nie mają za to co narzekać na brak zleceń. Portfele zamówień (backlog) analizowanych spółek urosły r/r o blisko 1/5. Jak zaznaczają eksperci, pomijając Elektrobudowę, wielkość portfela nie stanowi problemu w żadnej ze spółek i pozwala na dużą selektywność w ofertowaniu. Problemem jest natomiast jakość portfeli. Na dodatek I kwartał w sektorze budowlanym stał pod znakiem silnego pogorszenia pozycji gotówkowej.

– 13 czołowych spółek z sektora (bez Budimeksu) miało na koniec 1Q dług netto na poziomie 3 proc. kapitałów własnych vs. 14 proc. gotówki netto na koniec 1Q’17. Powyższy wzrost zadłużenia w całości można przypisać pogorszeniu salda wyceny kontraktów budowlanych, co tylko wzmaga obawy o przyszłą rentowność sektora. Jedyną spółką, która istotnie poprawiła pozycję gotówkową r/r oraz zmniejszyła aktywo z tytułu wyceny kontraktów jest Elektrobudowa. Zdecydowane pogorszenie struktury bilansu wystąpiło w Trakcji, Torpolu i ZUE oraz w Mostostalu Warszawa. – uważają eksperci DM mBanku.

>> Elektrobudowa 2.0 – omówienie wyników i sytuacji finansowej za 2017 r.

W sektorze budownictwa kolejowego największym rozczarowaniem były wyniki Trakcji. Spółka zanotowała znaczące pogorszenie sytuacji w obszarze kapitału obrotowego oraz zyskowności. Na domiar złego niepokojąco wzrosło też zadłużenie. Według DM mBanku, kiepska struktura bilansu i niekorzystne otoczenie rynkowe zniechęcają inwestorów do pozostałych spółek z segmentu. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje Torpolu potaniały o blisko 24 proc., a ZUE o 12 proc.

– Po rozczarowujących wynikach za 4Q’17 i 1Q’18 obniżamy prognozy EBITDA’18-20 dla Elektrotimu o ok. 40 proc. oraz pozycjonowanie do „N”. Struktura bilansu skłania do większego konserwatyzmu przy prognozowaniu wyników Torpolu i ZUE (obniżamy EBITDA’18-20 ok. 15 proc.). Prognozy i rekomendację dla Trakcji obniżyliśmy w komentarzu z 18 maja. W Ulmie podnosimy prognozę ZN’18-20 o 30 proc. (zmiana stawek amortyzacyjnych) oraz EBITDA’18-20 o 1 proc. – czytamy w raporcie.

Bariery działalności dla przedsiębiorstw budowlanych. Źródło: GUS/DM mBanku

>> Tory (póki co) do strat – omówienie wyników i sytuacji finansowej Trakcji po I kw. 2018 r.

Perspektywy dla branży budowlanej na kolejne kwartały nie są najlepsze. W II i III kwartale br. eksperci spodziewają się dalszego wzrostu zadłużenia spółek w związku z typową dla sektora sezonowością i wprowadzeniem „split payment”. Jak dodają, pogarszające się bilanse spółek wzmagają ryzyko negatywnych zaskoczeń w kolejnych raportach finansowych.

– Odradzamy inwestycje w spółki budowlane z wyjątkiem Unibepu i Erbudu (w powyższej parze wciąż preferujemy Unibep, posiadający mocną nogę deweloperską) oraz Elektrobudowy i Budimeksu (najmocniejsze bilanse, wysoka dywidenda). – uważają eksperci z DM mBanku.

Znacznie więcej okazji inwestycyjnych analitycy DM mBanku widzą wśród spółek deweloperskich. Według ich wyliczeń, marża deweloperska w spółkach giełdowych w okresie styczeń-marzec wyniosła w 27,3 proc. i była o 1,7 p.p. wyższa r/r i zarazem o 1 p.p. lepsza od całorocznej prognozy biura. Największym pozytywnym zaskoczeniem były wyniki LC Corp, przy jednoczesnym braku większych rozczarowań.

Faworytami DM mBanku są podmioty z wysoką dywidendą i jakością działalności operacyjnej. Na liście najciekawszych propozycji znalazły się LC Corp, Archicom, Lokum Deweloper, Echo Investment, Atal i Dom Development.

– Sześć preferowanych przez nas spółek jest wycenionych na P/E’18=7,0x, oferuje DYield = 8,9 proc. oraz dalszą poprawę tych parametrów w 2019 r. (…) Obniżamy pozycjonowanie i2D do „N” w związku z (1) mocnym kursem od początku roku, (2) propozycją niższej dywidendy, (3) wysokim długiem, (4) niskim bankiem ziemi. Spółka pozostaje jedną z najtańszych na P/E i P/B i może być celem przejęcia. – czytamy w majowym raporcie.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Raport powstał 28 maja. Autorem opracowania jest Piotr Zybała, analityk DM mBanku. Skrót rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, budimex, domdev, echo, elbudowa, lccorp, lokum, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR