9 najważniejszych raportów kwartalnych bieżącego tygodnia

Omawiane walory: , , , , , , , ,

W pierwszym pełnym tygodniu maja na rynek trafi aż 50 raportów kwartalnych. StockWatch.pl wybrał z nich dziewięć o kluczowym znaczeniu i wraz z ekspertami z biur maklerskich sprawdził, pod jakie wyniki toczy się gra na kursach ich akcji.

Sezon wyników za I kwartał jak na razie układa się po myśli inwestorów. Z dobrej strony pokazały się spółki paliwowe – Orlen i Lotos – oraz część banków. Millennium, BZ WBK oraz mBank wypracowały zyski przewyższające rynkowy konsensus o około 10 proc. Skutecznością w rozwijaniu biznesu popisały się także małe i średnie spółki, reprezentujące sektor spożywczy (Wawel), modowy (Bytom), usługowy (Benefit System) i przemysłowy (Kęty).

W tym tygodniu karuzela wyników przyspieszy. We wtorek karty odkryje kolejny reprezentant sektora bankowego – ING BŚK. Analitycy Millennium DM prognozują w I kwartale 2015 r. 238,3 mln zł zysku netto, co oznaczałoby spadek w ujęciu r/r o 6,4 proc. Jednocześnie założono wzrost wyniku odsetkowego o 3,1 proc. do 585,2 mln zł i obniżenie wyniku prowizyjnego o 7,8 proc. do 254,6 mln zł. Przyjęto też spadek poziomu rezerw o 7 proc.

We wtorek opublikuje wyniki także TVN. Analitycy DM PKO BP szacują, że medialny koncern zanotuje kilkuprocentowy wzrost przychodów oraz zysku EBITDA i EBIT. Natomiast zysk netto miałby skoczyć z 9,6 mln zł do 120 mln zł.

– Oczekujemy lekkiego przyrostu przychodów o 4,2 proc. r/r w I kw. 2015 r., za sprawą dalszego lekkiego umacniania się rynku reklamy i wyższych przychodów ze sponsoringu. Przewidujemy, że wpływy z reklamy wzrosną o 4,5 proc. r/r a ze sponsoringu o 4 proc. r/r. Według naszych przewidywań, dynamika rynku reklamowego w I kw. 2015 mogła wynieść również około 4,5 proc. r/r. Przed konsolidacją NC+ (12 mln zł) spodziewamy się marży EBITDA na poziomie 24,7 proc., podobnej jak w I kwartale 2014. Po uwzględnieniu wpływu udziału w NC+ spodziewamy się zysku operacyjnego w okolicach 84,5 mln zł. Koszty odsetek szacujemy na 53,5 mln zł, a dodatnie różnice kursowe szacujemy na 95,5 mln zł. Na poziomie netto oczekujemy kwoty 120 mln zł. – szacują analitycy DM PKO BP.

Z dużych spółek poznamy w tym tygodniu jeszcze sprawozdania Banku Handlowego, KGHM, PGNiG i PGE. Po Handlowym analitycy Millennium DM spodziewają się podobnych wyników jak w IV kwartale 2014 r. Podobnie jak kwartał wcześniej pomóc miałyby dodatkowe zyski z operacji finansowych. Prognozowany przez biuro zysk netto to 204,6 mln zł wobec 205 mln zł z IV kwartał i 247,8 mln zł z I kwartału 2014 r.

Pierwotnie raport Handlowego miał ukazać się 6 maja, ale datę publikacji zmieniono na 8 maja. Natomiast KGHM zdecydował się na przyspieszenie publikacji raportu finansowego z 14 maja na 8 maja. >> Aktualny terminarz raportów znajdziesz tutaj

– W I kwartale 2015 r. spodziewamy się w spółce matce KGHM płaskich wolumenów sprzedaży miedzi i srebra w ujęciu r/r. Natomiast w KGHM International oczekujemy niższych wolumenów. Do tego mocny dolar obniży zyskowność zagranicznych kopalń. W związku z tym oczekujemy po KGHM International ujemnego wyniku operacyjnego. Natomiast skonsolidowany wynik netto powinien być na plusie – prognozujemy 524 mln zł wobec 417 mln zł rok wcześniej. Lepszych wyników spodziewamy się w kolejnych kwartałach. Pozytywnie powinny oddziaływać rosnące ceny miedzi i próbujące odbijać srebro oraz włączenie do produkcji kopalni Sierra Gorda. – ocenia Maciej Wewiórski, analityk DM BOŚ.

Harmonogram publikacji wyników finansowych. Źródło: Raiffeisen Brokers.

Harmonogram publikacji wyników finansowych. Źródło: Raiffeisen Brokers.

Równolegle z wynikami KGHM poznamy raport PGNiG. Gazowy potentat podał już wstępne wyniki. W I kwartale tego roku wolumen sprzedaży gazu ziemnego wyniósł 7,6 mld m3 wobec 4,88 mld m3 w analogicznym okresie 2014 r. Wydobycie gazu pozostało na zbliżonym r/r poziomie i wyniosło 1,19 mld m3. Import gazu ziemnego wzrósł z 2,54 mld m3 do  2,57 mld m3. Import ze Wschodu wyniósł 1,83 mld m3. wobec 2,03 mld m3 przed rokiem. Wydobycie ropy naftowej wzrosło do 387 tys. ton. z 322 tys., a sprzedaż wzrosła do 348 tys. ton z 287 tys.

W czwartek na rynek trafią wyniki spółek handlowych – CCC i Asbisu. Kursy akcji obu spółek w tym roku legitymują się wysokimi stopami zwrotu. W I kwartale sprzedaż CCC wzrosła w ujęciu r/r o 19 proc. przy średnim wzroście powierzchni o 24,5 proc. Analitycy Millennium DM oczekują, że po wyjątkowo dobrej marży w I kw. 2014 r., teraz obniży się ona o około 2,5 p.p. r/r do 49,8 proc. Będzie to przede wszystkim skutek skokowego wzrostu USD/PLN pod koniec ubiegłego roku.

– Wzrost kursu akcji CCC sugeruje, że rynek zakłada w tym roku poprawę wyników. Niemniej byłbym ostrożny z racji niezbyt mocnego popytu konsumenckiego oraz niesprzyjającego zachowania się walut. Jeśli chodzi o wyniki Asbisu to są one zagadką z racji ekspozycji na rynek rosyjski. Z jednej strony pozytywnym czynnikiem powinno być umocnienie rubla, ale z drugiej strony należy pamiętać, że tamtejsza gospodarka cały czas jest w recesji. Ważne będzie jakie Asbis pokaże marże i cash flow. – ocenia Marek Czachor, analityk Erste Securities.

Po Wawelu kolejną cukierniczą spółką, która przedstawi wyniki będzie Otmuchów. Prognozy analityków Millennium zakładają spadek zysków w ujęciu r/r. Dla I kwartału przyjęto nieznaczny spadek przychodów, co zostało uargumentowane wejściem do Biedronki nowych dostawców w kategorii ptasiego mleczka oraz płatków śniadaniowych.

– Spółka nie odczuła pozytywnego wpływu na I kwartał wcześniejszych świąt Wielkanocnych. Marża brutto była wyjątkowo wysoka rok temu, dlatego powinna spaść. Zakładamy podwyżkę kosztów sprzedaży i zarządu o 0,5 mln zł. Oczekujemy, że EBIT spółki wyniósł 4 mln zł i był niższy o 23,8 proc. r/r. Mimo gorszych wyników w I kwartale utrzymujemy oczekiwania poprawy zysków w całym roku. I kwartał 2014 roku był ponadprzeciętnie dobry (wygenerował 39 proc. całorocznego zysku netto). – zaznacza Millennium DM.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za I kwartał>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziewięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziewięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT asbis, ccc, handlowy, ingbsk, kghm, otmuchow, PGE, PGNiG, TVN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • BM mBanku mocno ściął ceny docelowe akcji 7 banków

  Eksperci nie mają wątpliwości, że recesja spowodowana przez pandemię COVID-19 oraz cięcie stóp procentowych mocno okroją zyski sektora bankowego. BM mBnaku w najnowszym raporcie obniżył wyceny akcji 7 banków, ale jednocześnie w aż 5 wypadkach zalecił ich kupno.

 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • CCC oszacowało straty po zamknięciu sklepów w marcu

  Grupa CCC opublikowała wstępne wyniki za I kwartał. Według szacunków, przychody w pierwszych miesiącach 2020 r. skurczyły się r/r o 9 proc. do 944 mln zł. Spadek sprzedaży był efektem drastycznego spadku trafiku w pierwszej połowie marca oraz zamknięcia w drugiej połowie marca większości sklepów CCC w związku z zagrożeniem koronawirusem. W czwartek kurs akcji spółki spada o ponad 4 proc.

 • Czerwony początek kwietnia na giełdach, w grze CCC i JSW

  Od spadków rozpoczął się kwiecień na światowych giełdach. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed negatywnymi ekonomicznymi konsekwencjami pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że trwające dwa tygodnie korekcyjne odbicie na giełdach właśnie dobiegło końca.

 • CCC ma porozumienie z bankami w sprawie dalszego finansowania

  Operator sieci sklepów ma porozumienie z bankami w sprawie finansowania działalności z możliwością negocjowania docelowych zmian warunków do czasu wpływu środków pieniężnych z planowanej emisji akcji. W środę rano kurs akcji CCC rośnie o kilka procent.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR