9 spółek granych pod wejście inwestora strategicznego

Zapowiedzi dużych transakcji z udziałem kilku giełdowych spółek podgrzały atmosferę na warszawskim parkiecie. StockWatch.pl idąc tym tropem rozejrzał się za kolejnymi potencjalnymi kandydatami do roszad właścicielskich. Zobacz, jakie spółki trzymają miejsce dla nowego inwestora.

W ostatnich dniach rynek ruszył do gry pod zmiany właścicielskie w spółkach. W środę kilka procent zyskiwał GTC po informacji, że największy akcjonariusz chce sprzedać pakiet akcji inwestorowi strategicznemu. Akcje wystawione przez Kardan na sprzedaż są warte ponad 650 mln zł. Z kolei w czwartek pojawiła się informacja, że UniCredit chce kupić BGŻ od Rabobanku. Wstępna oferta trafiła już do holenderskiej grupy. Informacja podbiła kurs BGŻ o 11 proc. Na plusach zakończyły także akcje UniCredit i podległego mu Pekao SA. Rabobank jest właścicielem 98-proc. akcji Banku Gospodarki Żywnościowej. Giełdowa kapitalizacja banku to 3,67 mld zł. Według spekulacji prasowych, bankiem zainteresowane są również Credit Agricole, BNP Paribas, ING oraz Getin Noble Bank. Wcześniej Rabobank zapowiedział w wezwaniu, że zamierza utrzymać BGŻ na GPW. Ponadto zadeklarował również zwiększenie free float nie później niż do połowy 2016 roku, do poziomu 25 proc., poprzez sprzedaż lub emisję nowych akcji.

W piątek w centrum uwagi znalazł się Barlinek. Podmiot zależny kontrolowany przez Michała Sołowowa ogłosił wezwanie na brakujący pakiet akcji, aby przejąć pełną kontrolę nad producentem drewnianych podłóg. Docelowo inwestor chce wycofać spółkę z giełdy. Oferta cenowa zawierała symboliczną premię wobec ceny rynkowej. Przy tej okazji warto wspomnieć, że w ostatnich dniach doszło do ciekawych roszad na akcjach innej spółki związanej z osobą Michała Sołowowa – Synthosie. Mowa tu o dwóch transakcjach pakietowych, których wartość przekroczyła 616 mln zł. W sumie sprzedano akcje stanowiące 9,8 proc. w głosach na walnym. W akcjonariacie chemicznej spółki tylko dwóch akcjonariuszy dysponowało udziałami przekraczającymi 5-proc. To Michał Sołowow z 62,46 proc. i ING OFE z 8,18 proc. Na razie nie wiadomo, kto stał za sprzedażą tak dużych pakietów.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Zmiany w zakresie inwestorów strategicznych zwykle są impulsem do znacznego ruchu na kursie. StockWatch.pl sprawdził, gdzie jeszcze w najbliższym czasie mogą zajść istotne przetasowania właścicielskie. Jednym z takich pewniaków jest ABC Data. Z inwestycji zamierza wyjść MCI. Fundusz w sumie posiada akcje dystrybutora IT o wartości ponad 320 mln zł. Z ostatnich informacji wynika, że ABC Data odbyła serię spotkań z inwestorami, którzy wyrazili wstępne zainteresowanie spółką. Zaproszenie wybranych inwestorów do dalszych rozmów spodziewane jest w październiku. >> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

– W procesie poszukiwania inwestora dla spółki widzimy zainteresowanie po stronie inwestorów branżowych, jak i finansowych. Odbyliśmy z nimi serię spotkań, ale na obecną chwilę trudno określić, ile z tych spotkań wynika z chęci pooglądania ABC Data i chęci porównania z własną działalnością, ile zaś z rzeczywistej chęci kupna. – mówił niedawno Norbert Biedrzycki, prezes ABC Data. 

Duże transakcje są nadal możliwe w sektorze chemicznym. Już od dawna mówi się, że inwestor branżowy może pojawić się w Ciechu. Dywagacje w tym temacie pojawiły się jeszcze w ubiegłym roku, przy okazji wyścigu o przejęcie tarnowskich Azotów i ZA Puławy. Pakiet kontrolny w spółce należy do Skarbu Państwa (38,7 proc.). Warto zauważyć, że na ostatnich dwóch sesjach kurs Ciechu odżył, a wzrostom towarzyszy wzmożony obrót.

– Wiązałbym to z grą pod spodziewaną sprzedaż przez Ciech spółki Organika-Sarzyna. W mojej ocenie, spółka jest warta 400-500 mln zł i transakcja może zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku. Oczywiście cały czas możliwe jest, że Ciech może zostać przejęty przez inwestora strategicznego. – mówi Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDM.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 1,50 przy średniej dla sektora 1,81. >> Analizę wskaźnikową grupy Ciech uwzględniającą wyniki za II kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Lista spółek, które czekają na inwestora strategicznego jest całkiem spora. (Fot. stockwatch.pl)

Jeszcze inna historia jest rozgrywana wokół Grupy Azoty. Kilka dni temu Władimir Kantor, wiceprezes rosyjskiego Akronu powiedział, że jest zainteresowany posiadaniem 20-proc. pakietu akcji polskiej grupy oraz zasiadaniem w jej radzie nadzorczej. Akron nie ukrywa, że chce aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu najważniejszych decyzji w polskiej spółce. Wejście do rady nadzorczej umożliwiłoby blokowanie tych decyzji, które zdaniem Akronu byłyby szkodliwe dla Azotów. Rosjanie są drugą siłą w chemicznej spółce (15,3 proc. udziałów). Karty nadal rozdaje Skarb Państwa (33 proc.). Na rynku nie brakuje głosów, że chęć Akronu do zwiększania zaangażowania to zwykły blef, bo w rzeczywistości może chodzić o wyjście z akcjonariatu Azotów>> Aktualny skład akcjonariatu Grupy Azoty sprawdzisz tutaj.

Często w kontekście przejęć wymieniane są spółki z branży spożywczej. Jednym z takich kandydatów jest PKM Duda. Obecnie w akcjonariacie spółki pierwsze skrzypce należą do kilku banków, które aktywnie uczestniczyły w restrukturyzacji mięsnej grupy. Dzięki temu procesowi spółce udało się wyjść na prostą i teraz naturalną koleją rzeczy mogłaby trafić pod skrzydła branżowego inwestora. W I półroczu tego roku zysk netto spółki skoczy ponad 10-krotnie do 9,8 mln zł. W III kwartale Duda z racji niskiej bazy powinna dalej poprawiać zyski. Ekspert z DI BRE Banku szacuje, że w minionym kwartale spółka mogła zarobić na czysto 3-4 mln zł.

– Widziałbym inwestorów branżowych w spółkach spożywczych oraz handlowych. Mocnym kandydatem jest PKM Duda. Spółce przydałby się silny inwestor strategiczny. Łatwiej byłoby jej rozwijać się w branży mięsnej, gdzie duzi gracze na tym rynku mają wsparcie ze strony zagranicznych inwestorów. Przykładem jest chociażby Sokołów. – ocenia Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Ciekawe transakcje mogą odbywać się także w cieniu reformy OFE. Zdaniem analityków DI BRE Banku reforma ta może przyspieszyć procesy fuzji i przejęć. Na krótkiej liście DI BRE Banku potencjalnych kandydatów znaleźli się: Kruk, Netia, ES-System, Orzeł Biały, ACE, Forte, Mercor oraz Seco Warwick. Ostatnio głośno zwłaszcza o dwóch ostatnich spółkach. Mercor jest w trakcie sprzedaży segmentu produkcji tzw. oddzieleń przeciwpożarowych szwedzkiemu gigantowi Assa Abloy. Wartość transakcji wynosi około 220 mln zł. Część tej kwoty pójdzie m.in. na spłatę zadłużenia i wypłatę akcjonariuszom w postaci dywidendy lub skupu akcji. Natomiast na akcjach Seco Warwick obserwowaliśmy eksplozję obrotów pod koniec września. Producent pieców podał w komunikacie, że za gigantycznymi transakcjami z stało trzech największych akcjonariuszy spółki. Sprzedaż akcji za ponad 50 mln zł to efekt wrześniowego porozumienia o zmniejszeniu liczby walorów objętych umową lock-up.

>> Duże spółki giełdowe i fundusze zastanawiają się, czy wykorzystać zmiany w OFE jako okazję do ciekawych przejęć. >> Raport: Reforma OFE okazją do przejęć i nowej hossy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, barlinek, bgz, Ciech, duda, Grupaazoty, gtc, mercor, secogroup, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • UOKiK dał zgodę na wspólny projekt Azotów, Lotosu, HEC i KIND

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na koncentrację polegającą na utworzeniu przez Grupę Azoty, Hyundai Engineering, Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation oraz Grupę Lotos podmiotu prowadzącego działalność jako Grupa Azoty Polyolefins.

   

 • Hyundai Engineering rozpoczyna prace na budowie Polimerów Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka z grupy kapitałowej Grupy Azoty - przekazała plac budowy Polimerów Police firmie Hyundai Engineering. Tym samym generalny wykonawca będzie mógł rozpocząć prace budowlane na terenie przyszłego terminala przeładunkowo-magazynowego.

 • Grupa Azoty obejmie akcje nowej emisji ZCh Police za ponad 290 mln zł

  Grupa Azoty złożyła dyspozycję objęcia 28,55 mln akcji Zakładów Chemicznych Police w ramach planowanej emisji, po cenie emisyjnej 10,20 zł za akcję, tj. za łączną kwotę 291,23 mln zł w ramach przysługujących praw poboru.

 • Skarb Państwa obejmie akcje Polic w ofercie publicznej współfinansującej Projekt Polimery

  Zakłady Chemiczne Police zawarły umowę inwestycyjną ze Skarbem Państwa, dotyczącą nabycia akcji w ofercie publicznej z prawem poboru, dedykowanej finansowaniu projektu Polimery Police.

 • Kwestia objęcia akcji Grupy Azoty Polyolefins przez Lotos na „kluczowym etapie”

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery Police, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh Police WojCIECH Wardacki.

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery Police, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh Police WojCIECH Wardacki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR