9 znanych spółek, które odwlekają publikację raportów półrocznych

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Odkładanie ważnych spraw na ostatnią chwilę to polska specjalność, także wśród giełdowych spółek. StockWatch.pl znalazł 9 znanych firm, które istotnie opóźniły publikację wyników półrocznych lub celują w raportowy pik. 

wyniki, gpw, spółki, raporty, półroczne

Spółki notowane na GPW mają czas na publikację wyników za I półrocze do końca września. Wiele firm korzysta z tej możliwości, przez co inwestorzy żeby poznać kondycję firmy na koniec czerwca muszą czekać aż 3 miesiące. (Fot: GPW)

Na Wall Street sezon wyników za II kwartał i całe I półrocze ma się ku końcowi. W Polsce dopiero wchodzi w decydującą fazę. W drugiej połowie sierpnia wynikami podzieli się ok. 100 spółek, z czego blisko 2/3 odkryje karty w ostatnich dniach miesiąca. Jednak prawdziwa fala kulminacyjna przyjdzie dopiero we wrześniu. W ostatnich dniach przyszłego miesiąca blisko 130 spółek pokaże sprawozdania finansowe. Jak co sezon, raportowy pik wypadnie w ostatni dopuszczalny prawem dzień. Na 30 września publikację wyników za okres kwiecień-czerwiec zaplanowało blisko 80 spółek.

W trend „odkładania publikacji wyników na później” tym razem wpisały się cztery największe koncerny energetyczne. Enea przełożyła termin aż o miesiąc i przedstawi go 30 września. Jeszcze większy poślizg notuje Energa, która miała opublikować wyniki 7 sierpnia, a zrobi to dopiero 27 września. PGE przełożyła publikację raportu z 12 sierpnia na 24 września, a Tauron z 21 sierpnia na 16 września. We wszystkich wypadkach opóźnienie ma związek z rekompensatami za sprzedaż energii w I półroczu br. po cenach z czerwca 2018. Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia w rozmowie z WNP.PL potwierdził, że koncern zamierza uwzględnić w raporcie półrocznym skutki finansowe regulacji prawnych stabilizujących ceny energii. Dodał, że regulacje, które umożliwią spółkom obliczenie szacowanego poziomu rekompensat pojawią się dopiero na przełomie sierpnia i września.

Aktualny terminarz raportów finansowych spółek notowanych na GPW >>> KLIKNIJ

Zgodnie z pierwotnym planem, w tym tygodniu na rynek miały trafić sprawozdania finansowe KGHM-u i Lotosu. W obu wypadkach termin 13 sierpnia zamieniono na 20 sierpnia. W przełożonych raportach na fajerwerki nie ma co liczyć. Zdaniem ekspertów, gdańska spółka nie powtórzy niespodzianki na miarę tej, którą sprawił w lipcu Orlen. Według DM mBanku, wyniki Lotosu w obszarze downstream były pod presją z uwagi na spadek marży modelowej. Z kolei po KGHM eksperci spodziewają się słabszych r/r rezultatów.

Miniony kwartał był wyjątkowo trudny dla sektora przemysłowego. Według prognoz DM mBanku, proporcja spółek podających słabsze r/r wyniki wzrośnie do 56 proc. (najwyżej odkąd biuro prowadzi statystyki). Lepsze w ujęciu rocznym rezultaty zaraportuje jedynie 31 proc. spółek, czyli najmniej od II kwartału 2017 r. W tym kontekście wysyp komunikatów spółek przekładających termin publikacji każe mieć się na baczności.

Jedną ze spółek, która odwlekła przekazanie sprawozdania jest Boryszew. Raport zamiast 30 sierpnia pojawi się 17 września. Zdaniem analityków, sztandarowa spółka portfelowa Romana Karkosika pokaże słabsze wyniki za II kwartał. Języczkiem u wagi będzie kwestia, czy pogorszenie fundamentów doprowadzi do naruszenia umów z bankami (kowenanty).

Raport na ostatnią chwilę zostawiły sobie Ursus i Elemental Holding. Obie spółki planowały publikację na 19 września, ale ostatecznie przełożyły ją na 30 września, czyli raportowy pik. W wypadku producenta maszyn rolniczych powodem jest nawiązanie współpracy z nowym audytorem. Lubelska spółka tłumaczy, że zmiana wiąże się z koniecznością wdrożenia biegłego rewidenta w specyfikę działalności spółki oraz przedstawienia audytorowi obszerniejszej ilości danych i informacji niż w poprzednich okresach sprawozdawczych.

Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, Elemental, Enea, energa, kghm, Lotos, PGE, TAURONPE, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR