Aż 18 spółek na potencjalnej giełdzie przejęć

Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby wezwań na giełdowe spółki. W tym roku na wezwania wydano dopiero... sześć złotych. Jednak na rynku krążą nazwy kolejnych spółek, na które ostrzą sobie zęby duże prywatne fundusze oraz globalne korporacje.

Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami i jak na razie w temacie wezwań panuje cisza. O nagłym zastoju można się przekonać spoglądając na ubiegłoroczną statystykę, kiedy to miały miejsce aż 32 wezwania, na które przeznaczono w sumie grube miliardy złotych. To daje średnio ponad 2,5 wezwania na miesiąc. Tymczasem w styczniu doczekaliśmy się tylko jednego wezwania i to w dodatku na 1 akcję. Mowa tu o Permedii, ale jednocześnie należy podkreślić, że oferta była jedynie formalnością wynikającą z zapisów ustawy. Wzywający dysponował 65,99 proc. głosów, a zgodnie z prawem musiał zwiększyć swoje zaangażowanie do 66 proc. łącznej liczby głosów na WZA. >> Jest wezwanie na… jedną akcję ZCh Permedia.

Analitycy uspokajają jednak miłośników wezwań i prognozują, że także w tym roku nie zabraknie emocjonującej rozgrywki na polu przejęć. Jak podkreślają w swojej strategii na 2013 rok analitycy DI BRE Banku, europejskie koncerny pomimo widocznego kryzysu nadal mają się nieźle. Zadłużenie firm w relacji do EBITDA jest najniższe od ponad 20 lat. Poprzednie okresy spowolnienia gospodarczego (2001-2003 i 2009) były wykorzystywane do przejmowania przecenionych firm. Dlatego zdaniem ekspertów historia może się powtórzyć, ale na przebicie ubiegłorocznego wyniku raczej ciężko liczyć.

– W tym roku też powinno być trochę wezwań. Jednak należy pamiętać, że w zeszłym roku odbyło się sporo przejęć. Niemniej w 2013 roku spodziewałbym się drugiej fali, choć może ona być już mniejsza. Wciąż nie brakuje atrakcyjnych spółek, które są liderami w swoich branżach. Podatne na wezwania są fundusze private equity, które z reguły po 5-7 latach decydują się na wychodzenie z inwestycji. Taki przykład mieliśmy w Zelmerze, gdzie fundusz Enterprise sprzedał w ramach wezwania BSH Bosch und Siemens pakiet akcji Zelmera. Często mamy do czynienia z wezwaniami także w spółkach, gdzie głównym rozgrywającym jest osoba prywatna, założyciel spółki, chcący zrealizować zyski. Takim przykładem z ostatniego okresu jest Eko Holding i sprzedaż akcji Gradeckich, o które bój stoczyły dwa fundusze. – mówi Maciej Kabat, p.o. Dyrektora Departamentu Corporate Finance DM AmerBrokers.

>> W ubiegłym roku eksperci na łamach StockWatch.pl wskazali pięć spółek, które mogą stać się celem przejęć. Jedną z nich był właśnie Zelmer. >> 5 spółek na radarze dużych graczy z GPW.

Także zdaniem Marka Czachora z Erste Securities, kolejne wezwania to kwestia czasu. W jego ocenie duże zachodnie koncerny analizują nasz rynek pod kątem przejęć średnich spółek. Jego zdaniem prawdopodobieństwo ogłoszenia wezwania rośnie w spółce, w której dominują inwestorzy finansowi, ponieważ w takich wypadkach łatwiej dojść do porozumienia. Wśród takich potencjalnych kandydatów wskazuje na ACE oraz Stomil Sanok. Pozostali eksperci również mają swoją listę typów.

– Dużym zainteresowaniem wśród przejmujących powinien się cieszyć sektor informatyczny i dystrybutorzy IT. Wśród potencjalnych obiektów mogą znaleźć się Sygnity, Simple oraz AB, ABC Data oraz Action. Zainteresowania tymi podmiotami upatrywałbym po funduszach private equity. Cały czas wśród potencjalnych obiektów przejęć wymieniany jest ACE, który w ramach pionowej integracji mógłby trafić w ręce na przykład Boscha. Nadal otwarta jest sprawa wezwania na Ciech. Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiedziało, że w tym roku będzie chciało sprzedać akcje chemicznej spółki. Ciech może ciekawie wyglądać po restrukturyzacji. Już parę miesięcy mówiło się, że obiektem przejęcia może stać się Netia. Teraz spółka jest po sporej przecenie i dla inwestora zainteresowanego tym segmentem może to być dobry moment, by bliżej przyjrzeć się Netii. Warto mieć na uwadze Ergis, w którym od kilku lat jest fundusz pivate equity i niewykluczone, że będzie chciał wyjść z tej inwestycji. Nie można też zapomnieć o Aliorze. Zainteresowanie bankiem przejawiali Rosjanie. – wymienia Maciej Kabat.

>> StockWatch.pl uważnie śledzi wszystkie giełdowe przejęcia. >> Informacje na temat wszystkich wezwań znajdziesz w jednym miejscu w serwisie.

Sporą listę spółek, które mogą w tym roku zmienić właściciela wytypował DI BRE Bank. Oprócz wymienianych wcześniej spółek AB, Action, ABC Data, ACE, Ciech, Netia i Sygnity pojawiło się jeszcze kilka innych, których typy umieszczono w strategii na ten rok. Biuro wymienia AC Autogaz, spółkę z gotówką netto. Tutaj przejmującym może być Lovato lub Renzo. Kolejną spółką jest Berling, firma z gotówką netto i ugruntowaną pozycją na rynku. Na liście znalazł się także ES-System, w którym warto zwrócić uwagę, że dotychczasowi właściciele wyszli z zarządu i oddali władzę nowym zarządzającym. Koleje potencjalne wskazanie brokera to Fasing, jako przejęcie w ramach konsolidacji branży. Również z tych samych powodów obiektem zainteresowania może być Orzeł Biały. Natomiast Seco Warwick jest wymieniane jako potencjalny obiekt przejęcia przez chiński kapitał w ramach poszukiwania nowych technologii. Jeszcze innym celem mogą być Police, jako jedyna spółka z sektora przeznaczona do pełnej prywatyzacji.

Należy też pamiętać, że nie skończyła się jeszcze ostateczna rozgrywka wokół fuzji Azotów Tarnów z Puławami. Po wymianie akcji Puław na walory Tarnowa Skarb Państwa ma ok. 45 proc. papierów Azotów Tarnów. Resort zgodnie z prawem musi albo zwiększyć swoje zaangażowanie do 66 proc., albo zmniejszyć je do 33 proc. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że Skarb Państwa nie będzie zwiększał swojego zaangażowania w Azotach Tarnów. Już pojawiły się spekulacje, że część udziałów mógłby kupić Zbigniew Jakubas, który ma znaczący pakiet akcji Puław.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abcdata, abpl, ACAUTOGAZ, ACE, action, Alior, azotytarnow, berling, Ciech, ergis, essystem, FASING, netia, orzbialy, Police, sanok, secogroup, simple, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank może uniknąć kary za aferę W Investments

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Nadzoru Finansowego o nałożeniu na ALIOR Bank dwóch kar pieniężnych w łącznej kwocie 10 mln zł oraz umorzył postępowanie prowadzone przez KNF w tej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego ALIOR Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery POLICE, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.
 • Grupa Azoty: Kiedy Polimery Police ruszą, rynek będzie w trendzie wzrostowym

  Grupa Azoty na bieżąco aktualizuje analizy dotyczące spodziewanego popytu na polipropylen, mającego wpływ na rentowność inwestycji Polimery POLICE. Wynika z nich, że w 2023 roku, kiedy inwestycja ma już produkować, rynek polipropylenu powinien być na fali wzrostowej, poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty ds. finansowych Paweł Łapiński.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR