BM mBanku podwyższyło cenę docelową akcji PKO BP do 40,66 zł

Omawiane walory:

Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analitycy BM mBanku, w raporcie z 23 kwietnia podtrzymali rekomendację kupuj dla PKO BP. Cena docelowa uległa podwyższeniu z 40 zł do 40,66 zł za akcję.

PKOBP,akup,akcji,buyback,frankowicze

(Fot. PKO BP/fb)

NWZA PKO BP zagłosowało za utworzeniem funduszu specjalnego z przeznaczeniem na pokrycie szczególnych strat bilansowych, które powstaną w następstwie rozpoznania skutków finansowych ugód z konsumentami, którzy wzięli kredyt hipoteczny w walucie obcej. W skrócie oznacza, to, że zarząd dostał zielone światło od akcjonariuszy do zaproponowania ugód na zasadach KNF i zaksięgowania straty związanej z nimi (analitycy szacują ją na 6,7 mld zł) w siłę wyników za 2020 rok (pierwotnie eksperci oczekiwali straty w 2021 roku).

– W naszych dotychczasowych prognozach zakładaliśmy, że NWZA zostanie odroczone o 30 dni, co nie nastąpiło pomimo poparcia wniosku przez Skarb Państwa. Oznacza to, że wyniki PKO BP w tym roku jak i kolejnych powinny być wolne od rezerw CHF, a ROE banku wzrośnie w tym roku do 11 proc. – czytamy w raporcie.

Dodatkowo analitycy zakładają wypłatę dywidendy na poziomie 90 proc. zysku netto już w 2022 roku, co przekłada się na DY w wysokości 10 proc.

– Dzięki zaksięgowaniu strat na poczet wyników 2020 roku, PKO BP będzie mogło zacząć wypłacać dywidendy już w 2022 roku, co pozytywnie odróżni bank od frankowej konkurencji. Bank nie będzie korzystał z pomocy NBP, dzięki czemu nie będzie miał narzuconych dodatkowych reguł do wypłaty. Przy zakładanej wypłacie na poziomie 90 proc. DY banku będzie bliski 10 proc. – czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślają, że PKO BP posiada nadal zysk niepodzielony z lat ubiegłych w wysokości 5,5 mld zł (DPS 4,40 zł), co przekłada się na DY 13 proc. Niemniej jednak w naszych prognozach nie zakładamy obecnie jego wypłaty ponieważ PKO BP może szukać okazji na rynku m&a (np. część detaliczna Banku Handlowego). Ekstra dywidenda według ekspertów może stanowić potencjalny kolejny katalizator do realizacji wyceny.

Z drugiej strony NWZA zadecydowało, że PKO nie przeprowadzi buyback czego i tak eksperci nie brali pod uwagę w naszych prognozach. Analitycy uważają, że re-rating PKO BP powinien teraz przyspieszyć, co spowoduje wzrost wyceny P/BV >1,0x (po odpisie wycena 2021 P/BV 0,97x) i co również oznacza, że warunek skupu akcji własnych i tak nie byłby spełniony (warunek P/BV <1,0x).

– Zmiana w prognozach, którą przeprowadzamy nie ma większego znaczenia dla wyceny PKO, ale naszym zdaniem ma ogromny wpływ na sektor. Uważamy, że rozpoczęcie procesu ugodowego w banku z największą ekspozycją na kredyty CHF wywoła efekt domina i z pewnością popchnie pozostałych graczy do podobnego działania. Obecnie, na drodze do zakończenia frankowej sagi w polskim sektorze bankowym może stanąć jedynie negatywny wyrok TSUE czy SN. Należy jednak pamiętać, że SN targany wewnętrznymi sporami może kolejny raz przełożyć swoje obrady, co naszym zdaniem powinno nakłaniać klientów do podpisywania ugód. Podtrzymujemy nasz pogląd, że po rozwiązaniu kwestii kredytów CHF PKO BP powinien być notowany na wskaźniku P/BV 1,2x-1,1x w kolejnych latach wobec obecnych 0,97x – czytamy w raporcie.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Rekomendacja dla PKO BP powstała 23 kwietnia 2021 r. Autorem rekomendacji są Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analitycy BM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o pkobp)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR