Byki nie powiedziały ostatniego słowa, w grze Allegro i Wielton

Omawiane walory: , , , , , ,

Sentyment na warszawskiej giełdzie pozostaje dobry, a inwestorzy wciąż chętnie kupują akcje. W centrum uwagi znalazły się spółki publikujące wyniki kwartalne. Furorę zrobił zwłaszcza Wielton. Pierwszy raz od 6 sesji drożeją akcje Allegro.

allegro, pge, jsw, lpp, wielton, 11bit, kghm, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Ostatni entuzjazm związany z informacjami nt. szczepionek przeciwko koronawirusowi nieco przygasł i ponownie zaczęto zwracać większą uwagę na niepokojące wieści nt. pandemii po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. To jednak nie ugasiło chęci inwestorów do kupna akcji. Wiara w zakończenie pandemii w 2021 roku i powrót gospodarek na ścieżkę wzrostu gospodarczego pozostaje silna. Stąd też nawet w przypadku pojawienia się głębszej korekty na giełdach, co po silnych wzrostach z pierwszej połowy listopada byłoby naturalnym scenariuszem, będzie to traktowane jako okazja do zakupów. Szczególnie na europejskich parkietach, gdzie po początkowym zignorowaniu fatalnych covidowych statystyk, wkrótce może rozpocząć się gra pod powolne odmrażanie tamtejszych gospodarek w grudniu. Końcówka roku zapowiada się więc wzrostowa na giełdach.

Przejaw tego giełdowego optymizmu można było zaobserwować dziś rano na GPW, gdzie poranne niewielkie minusy na indeksach WIG20 i WIG szybko zamienił się na plusy. Niewielkie, ale plusy. O godzinie 12:00 wszystkie warszawskie indeksy świeciły na zielono. W tym WIG20, który rósł o 0,31 proc. do 1.799 pkt. Więcej też było drożejących spółek niż taniejących (47,6 proc. vs. 34,2 proc.).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wśród blue chipów zwraca uwagę przede wszystkim zwrot na akcjach Allegro. Po porannym spadku do 65,30 zł z 67,89 zł wczoraj na zamknięciu, w południe drożały one już o 1,8 proc. i kosztowały 69,13 zł. Tym samym zakończona została seria 6. kolejnych spadkowych sesji. Jednakże szanse na mocniejszy ruch do góry nie są duże. Nie przed zaplanowaną na 26 listopada publikacją wyników za III kwartał. Wydaje się, że w oczekiwaniu właśnie na ten raport, kurs pozostanie blisko poziomu 70 zł.

Zwrot na Allegro to zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Dobra dlatego, że spadki tej ogromnej przecież spółki, nie będą obciążać indeksu WIG20. A dlaczego zła? Głównie dlatego, że trudno było oprzeć się wrażeniu, iż ostatnie wzrosty wielu mniejszych spółek, były napędzane przez repatriację kapitałów ulokowanych wcześniej w Allegro. Teraz ten strumień się wyczerpał.

Dziś WIG20 ponad kreską utrzymują też koncerny energetyczne. To zasługa dobrze przyjętych, pomimo tego że zgodnych z wcześniejszymi szacunkami, wyników kwartalnych PGE. Akcje spółki drożeją o 1,5 proc. do 6,08 zł, wciąż jednak pozostają w kilkudniowej konsolidacji w pobliżu poziomu 6 zł.

Outsiderami w WIG20 są natomiast akcje JSW i LPP. Ta pierwsza spółka tanieje o 5,3 proc. do 21,36 zł, korygując swój wczorajszy wystrzał o 14,5 proc., napędzany informacjami o przyznaniu jej 1 mld zł pomocy w ramach tarczy finansowej.

Realizacja zysków to też główna przyczyna spadków LPP. Trudno bowiem uznać, że inwestorzy przestraszyli się informacji o planowanej sprzedaży w trybie budowania przyspieszonej księgi popytu akcji stanowiących 0,97 proc. kapitału zakładowego. Kurs LPP spada o 2,85 proc. do 6980 zł. Kontrastuje to ze wzrostem kursu CCC o 4 proc. do 56,54 zł, co jest najwyższą dziś stopą zwrotu wśród warszawskich blue chipów.

Na szerokim rynku zdecydowanie wyróżniają się dziś spółki publikujące wyniki kwartalne. W oczy rzuca się szczególnie Wielton. W III kwartale spółka wypracowała 11,2 mln zł zysku netto. To ponad 4-krotnie więcej niż spodziewali się analitycy. W efekcie akcje drożeją o 17,26 proc. do 4,96 zł.

Dobry kwartał ma za sobą również 11bit studios. W III kwartale spółka zarobiła netto 7,11 mln zł. Rok wcześniej było to 1,09 mln zł. Inwestorzy nagrodzili to wzrostem kursu akcji o 2,1 proc. do 500 zł.

Dziś po sesji wynikami finansowymi pochwali się KGHM. Oczekuje się, że w III kwartale zysk netto miedziowej spółki obniżył się o 13 proc. w stosunku do analogicznego kwartału 2019 roku i ukształtował się na poziomie 603 mln zł. Przychody w tym okresie wzrosły o ponad 5 proc. do 5,94 mld zł. W oczekiwaniu na raport kwartalny kurs akcji KGHM-u pozostaje stabilny. Akcje drożeją o śladowe 0,3 proc. do 143 zł, po tym jak wczoraj najpierw wybił się do 148,35 zł, wyznaczając nowy 8-letni rekord, żeby ostatecznie zakończyć dzień spadkiem o 1,6 proc. do 142,60 zł. Sytuacja na wykresie wskazuje na ryzyko wystąpienia teraz spadkowej korekty, po zakończeniu której wzrosty będą kontynuowane. Potencjalny cel to okolice 160 zł. Od początku roku akcje KGHM-u podrożały o 50 proc., wspierane przez obserwowany od marca mocny wzrost cen miedzi i srebra. To pierwsze jest aktualnie najdroższe od czerwca 2018 roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 11bit, allegro, jsw, kghm, lpp, PGE, wielton)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR