CD Projekt, Dino Polska i Play wejdą do indeksu MSCI Standard

Omawiane walory: , , , ,

Akcje CD Projektu, Dino Polska i Play jeszcze w tym roku dołączą do jednego z najważniejszych indeksów na świecie, stanowiącego benchmark dla dużych inwestorów zagranicznych. We wtorek rano notowania tegorocznych debiutantów świecą na zielono, a producenta gier wideo walczą z przeceną.

Firma MSCI Inc., która od 1988 r. oblicza i publikuje MSCI Emerging Markets (MSCI EM) w poniedziałek ogłosiła zmiany w segmencie indeksu dedykowanym spółkom z warszawskiej giełdy. Zgodnie z komunikatem, do MSCI Poland trafią aż trzy spółki: CD Projekt, który awansuje z segmentu Small Cap, oraz tegoroczni debiutanci: Dino Polska i Play. Miejsce w indeksie traci Eurocash.

– Zmiany oczekiwane w CD Projekcie i Eurocashu. Zaskoczeniem, dla nas, in plus jest wejście Dino Polska i Play do MSCI Poland. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

Z kolei do MSCI Poland Small Cap, czyli indeksu małych spółek zakwalifikowano spadające z wyższej ligi akcje Eurocashu oraz Stalprodukt. Zmiany w indeksach MSCI nastąpią po sesji 30 listopada 2017 r.

MSCI EM jest najważniejszym indeksem na świecie stanowiącym benchmark dla inwestorów lokujących aktywa, które wynoszą około 1,5 biliona USD, w akcjach z rynków rozwijających się. W skład MSCI EM wchodzą duże i średnie spółki z 24 krajów.

Awans w międzynarodowych indeksach to niewątpliwie dobra wiadomość dla akcjonariuszy. Obecność w benchmarkach MSCI EM czy FTSE EM to nie tylko prestiż i zwiększenie rozpoznawalności spółki za granicą, ale też pozytywny impuls dla notowań akcji i obrotów. Analitycy Wood & Company oceniają, że poniedziałkowa decyzja wygeneruje dodatkowy popyt na akcje CD Projektu w wysokości ok. 120 mln USD (ok. 435 mln zł wg kursu NBP z 14 listopada 2017 r.). Z kolei Trigon DM szacuje popyt na zamknięciu sesji 30 listopada na 320 mln zł, co dopowiada 9-krotności dziennego obrotu.

Warto dodać, że niedawno akcje CD Projektu awansowały także w FTSE Global Equity Index Series – Emerging Europe. Po sesji 15 września spółkę przeniesiono z segmentu Small Cap do Mid Cap.

We wtorek rano notowania producenta gier o przygodach Wiedźmina początkowo zareagowały 1,5-proc. wzrostem, ale zieleń nie utrzymała się długo. Po 1,5 h handlu akcje CD Projektu tanieją o 8,4 proc. do 105,30 zł. Dzień wcześniej kurs akcji spółki spadał o ponad 10 proc. za sprawą doniesień nt. problemów z odchodzącymi programistami i postępów w pracach na grą Cyberpunk 2077.

notowania

W wypadku Play szacunki Wood mówią o popycie na poziomie 70 mln USD. Trigon DM prognozuje 220 mln zł (blisko 13-krotność dziennego obrotu). We wtorek akcje telekomu drożeją o 1,4 proc. do 36,82 zł.

notowania

W wypadku Dino Polska popyt z tytułu wejścia w skład MSCI Poland szacowany jest 150 mln zł, czyli 12,5-krotność dziennego obrotu. Rano akcje operatora sieci supermarketów rosną o 1,8 proc. do 65,57 zł.

notowania

Informacja o spadku do niższej ligi pogłębiła przecenę na kursie Eurocashu. Trigon DM szacuje, że podaż akcji na zamknięciu sesji 30 listopada wyniesie ok. 100 mln zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, dinopl, eurocash, play, Stalprod, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR