Drobni akcjonariusze łączą siły w walce o wyższą cenę w wezwaniu na akcje Integer.pl

Omawiane walory: ,

Akcjonariusze mniejszościowi Integera nie zamierzają tanio sprzedawać skóry. W ramach powstającego porozumienia chcą skłonić Rafała Brzoskę i fundusz Advent International do podwyższenia ceny w wezwaniu.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zapisów w ramach wezwania na akcje Integer.pl drobni akcjonariusze zwierają szyki i zawiązują porozumienie. Ich zdaniem, proponowane 41,10 zł za walor to zdecydowanie za mało i chcą walczyć o więcej. W tym celu chcą zebrać inwestorów kontrolujących przynajmniej 10 proc. akcji, by uniemożliwić przeprowadzenie przymusowego wykupu (tzw. squeeze out’u), a następnie wycofanie spółki z giełdy.

W ramach oddolnej inicjatywy powstała już strona internetowa oraz grupa w serwisie społecznościowym. Za pośrednictwem forów internetowych skrzyknęło się już ponad 60 akcjonariuszy reprezentujących 226 tys. akcji, tj. 2,93 proc. kapitału spółki. Inicjatorzy dodają, że lada chwila wystosują pisma do zaangażowanych w spółkę OFE i TFI. Liczą, że i one przyłączą się do porozumienia.

– Ta firma ma wielki potencjał. Uważamy, że proponowana cena nie odpowiada wartości godziwej i jest za niska. Zachęcamy wszystkich, aby przyłączyli się do Porozumienia Akcjonariuszy Mniejszościowych Integer.pl. Razem możemy uzyskać wyższą cenę. Naszym celem jest przekroczenie progu 10 proc. Każda akcja się liczy – nieważne czy masz 20, 100 czy 500 akcji – działamy w interesie wszystkich akcjonariuszy! Inicjatywę wspiera Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Zachęcamy również do kontaktu mailowego: integer.porozumienie@gmail.com – mówi Dominik Dyla, jeden z inicjatorów porozumienia.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest w kontakcie z inwestorami, którzy sprzeciwiają się warunkom ogłoszonego wezwania na sprzedaż akcji Integer. Organizacja potwierdza także gotowość wsparcia inicjatywy.

– Stowarzyszenie natomiast z zasady popiera i jest gotowe wspierać każdą słuszną inicjatywę, mającą na celu ochronę interesu akcjonariatu mniejszościowego. Działania akcjonariuszy Integer.pl uważamy natomiast za w pełni zasadne, jak również bardzo pozytywnie odbieramy samą oddolną próbę aktywizacji inwestorów indywidualnych obecnych w tej spółce. Cieszy nas również, że niedawne pozytywne przykłady aktywności akcjonariuszy w innych spółkach, dają akcjonariuszom kolejnych firm impuls do podjęcia konkretnych działań. Im więcej będzie takich inicjatyw, tym lepiej wpłynie to na nasz rynek, w tym na jego bezpieczeństwo. – mówi Piotr Cieślak, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Rafał Brzoska i AI Prime wzywają na akcje Integer.pl i InPostu po cenach niższych od rynkowych

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Rafał Brzoska zawarł umowę z AI Prime Bidco S.a r.l. (spółką należącą do funduszy zarządzanych przez Advent International) w sprawie wezwania na Integer.pl i InPost. Twórca sieci paczkomatów z pomocą inwestora zagranicznego chce wykupić wszystkie akcje i wycofać obie spółki z giełdy. Advent International zadeklarował pomoc Integerowi – uważa, że spółka ma istotny problem z płynnością i potrzebuje kapitału obrotowego. Fundusz jest gotowy zainwestować w grupę 0,5 mld zł, w tym na refinansowanie długu (ok. 170 mln zł). >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Integer.pl

Wzywający oferują 41,10 zł za każdy walor Integera i 9,50 zł za InPostu. Pierwsze ruszą zapisy na akcje operatora sieci paczkowamtów (16 marca – 19 kwietnia). Wezwanie na operatora pocztowego zaplanowano na II poł. kwietnia. Ofertę uzależniono od sukcesu wezwania na Integer.pl.

Drobni inwestorzy nie zgadzają się na powyższe stawki. W obu wypadkach ceny wciąż są niższe od rynkowych i dalekie od poziomów chociażby sprzed dwóch lat. W 2015 roku za akcje Integera płacono ponad 170 zł. W październiku 2015 roku grupa Integer.pl sprzedała pakiet 42 proc. akcji InPostu po 25 zł za walor (cenę względem maksymalnej obniżono o blisko 1/4). Ponad 17 proc. oferty trafiło do portfeli inwestorów indywidualnych, a redukcja zapisów wyniosła 28 proc.

Akcjonariusze Integer.pl i InPost są na mocnych minusach. Stopy zwrotu z akcji za ostatnie dwa lata.

Przeciwnego zdania są wzywający. Ich zdaniem, w wypadku InPostu proponowana w wezwaniu cena zawiera 11-proc. premię względem średniej arytmetycznej ze średnich dziennych cen ważonych wolumenem obrotu z okresu 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania. Z kolei w wypadku Integera podają, że proponowana cena zawiera premię w wysokości 19 proc. w porównaniu do tzw. undisturbed/unaffected share price, czyli ceny pozbawionej wpływu związanego z przypuszczeniami o potencjalnej transakcji M&A, za którą przyjmuje się cenę z końca dnia 2 sierpnia 2016 r., kiedy to Integer.pl poinformował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT inpost, integerpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR