Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

Omawiane walory: , , , ,

Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

dzień, trzech, wiedźm, ursus, getin

Dziś przypada trzeci piątek września, co oznacza wygasanie wrześniowych serii instrumentów pochodnych.

GPW słabo wypada na tle europejskich parkietów, gdzie wprawdzie nastroje są mieszane, ale rodzime indeksy plasują się w tej gorszej ich połowie. W południe WIG20 miał wartość 2.189 pkt. (-0,1 proc.), mWIG40 3.783 pkt. (-1 proc.), a sWIG80 11.611 pkt. (-0,08 proc.).

Dziś wypada trzeci piątek września, co oznacza wygasanie wrześniowych serii instrumentów pochodnych. W giełdowym slangu taki dzień nazywa się dniem trzech wiedźm. Na GPW często oznacza podwyższoną zmienność w końcówce sesji na spółkach z indeksu WIG20, w związku z rozliczeniem bardzo popularnych kontraktów terminowych na ten indeks. Nie jest wykluczone, że dziś będzie podobnie. Zanim jednak do tego dojdzie, przedpołudniowa część sesji została zdominowana przez tematy spółkowe.

Gwiazdą porannej części sesji jest Ursus. W drugiej godzinie notowań kurs producenta ciągników wystrzelił w górę o 20,9 proc. do 1,62 zł, szybując już rano do 1,958 zł. Ten skok notowań to reakcja na informację z wczoraj, że spółka podpisała z Enerkon Solar International oraz Japan Venture Fund dokument, w którym uzgodniono „planowane przez strony działania w celu zrealizowania transakcji”. Mowa tu o inwestycji w wysokości 30 mln dolarów. Warto jednak pamiętać, że dokument ma charakter czysto życzeniowy i w żaden sposób nie zobowiązuje stron do realizacji jakichkolwiek działań, oprócz samego „dążenia do…”. Dopóki strony nie podpiszą wiążących umów, dopóty trzeba się liczyć z wysokim ryzykiem zakończenia rozmów.

Kolejnym gorącym tematem są wyniki i sytuacja finansowa Getin Noble Banku.W II kwartale spółka miała 88,5 mln zł straty netto wobec 114,6 mln straty rok wcześniej. Wynik ten, jakkolwiek słaby, był lepszy od konsensusu. Analitycy oczekiwali, że strata będzie większa i sięgnie 104,4 mln zł. Wynik odsetkowy banku spadł w opisywanym okresie o 21 proc. w skali roku do 234,7 mln zł, co również było wynikiem powyżej oczekiwań. Tym razem jednak jedynie o 2,9 proc. lepszym. Bank zanotował też spadek wyniku z prowizji o 43 proc. do 19,5 mln zł, ale to już negatywnie zaskoczyło, bo oczekiwano z tego tytułu 25,5 mln zł.

Akcje Getin Noble Banku tracą 8,3 proc. i za jedną trzeba zapłacić 0,4275 zł. Spadek notowań w mniejszym stopniu jest efektem zaprezentowanych wyżej wyników. Inwestorów bardziej martwi informacja, że bank nie widzi szans na uzyskanie dodatnich wyników w 2019 roku. Niepokojącą informacją jest również to, że bank w 1.645 sprawach został pozwany z tytułu umów kredytowych indeksowanych do walut obcych, a łączna wartość pozwów to 487 mln zł, przy czym na ryzyko z nimi związane bank utworzył 14,3 mln zł rezerw. Wreszcie, dzisiejsze spadki częściowo są też realizacją zysków z ostatnich dni, gdy kurs w ciągu trzech sesji wzrósł z 0,338 do 0,568 zł wczoraj w pierwszej godzinie notowań.

Fatalny II kwartał ma za sobą również Elektrobudowa. Spółka zanotowała 103,7 mln zł straty netto wobec 61,8 mln zł straty rok wcześniej, przy spadku przychodów o 20,4 proc. r/r do 121,2 mln zł. Dziś notowania spółki tracą 8 proc. i są coraz bliżej wyznaczenia nowych historycznych minimów. Oliwy do ognia dolała informacja, że Zarmen odstąpił od dalszego udziału w procesie dokapitalizowania w drodze emisji akcji serii F i pozyskania inwestora dla Elektrobudowy.

Po wynika drożeją natomiast akcje ZE PAK-u. Ich kurs idzie w górę o 5,5 proc. do 7,64 zł (niestety przy ograniczonych obrotach). Spółka wypracowała w II kwartale 24,3 mln zł zysku netto, co jest znaczącą poprawą  w stosunku do 36,2 mln zł straty rok wcześniej. Jej przychody wzrosły do 710,9 mln zł z 517,05 mln zł rok wcześniej. Pomijając ograniczoną płynność jej akcji, a skupiając się tylko na analizie wykresu, dzisiejszy skok powinien ostatecznie zakończyć realizację zysków z połowy miesiąca, zapowiadać powrót w rejon wcześniejszej 1,5-miesięcznej konsolidacji wokół poziomu 8 zł.

Inwestorzy poznali też wyniki innego energetycznego giganta. Enea opublikowała wstępne szacunki wyników za pierwsze półrocze. Zysk netto w tym okresie wyniósł 506 mln zł, zysk EBITDA 1,67 mld zł, a przychody ze sprzedaży 7,59 mld zł.  Akcje Enei drożeją dziś o 2,9 proc. do 9,18 zł.

Wracając do indeksu WIG20, to przed południem w dół ciągnęły go, korygujące ostatnie wzrosty, akcje PGNIG. Kurs spółki spada o 2,8 proc. do 5,01 zł, w największym stopniu przyczyniając się do spadku samego indeksu. To też najmocniej tracące akcje z 20-tu blue chipów. W tym samym czasie drożały walory 8 spółek, którym liderował Play (27,66 zł; +2,4 proc.). Niezależnie jednak jak się będą kształtować notowania w kolejnych godzinach, to i tak prawdopodobnie wzorem innych trzecich piątków kończących kwartał, losy indeksu WIG20 rozstrzygną się w samej końcówce sesji.

Ursus, Getin Noble Bank, Elbudowa, Zepak, Enea, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT elbudowa, Enea, Getinoble, ursus, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR