Energetyczny rollercoaster, WIG20 powyżej 2.200 pkt.

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Czwartkowa sesja jest dokładnym przeciwieństwem sesji wczorajszej. Sektor energetyczny i wzrosty w Europie ciągną warszawskie indeksy w górę. W WIG20 pierwsze skrzypce gra PGE, PKO BP i PZU. Na szerokim rynku gorąco jest na akcjach PlayWay i BoomBIT.

Źródło: ATTrader.pl

Nastroje na giełdzie w Warszawie są równie zmienne co pogoda w maju. Jeszcze wczoraj padał deszcz, a dziś już świeci słońce. To samo możemy zaobserwować na giełdzie przy ulicy Książęcej. W środę słabo radzący sobie sektor energetyczny i spadki na europejskich giełdach przez większość czasu spychały giełdę w dół. I tylko dzięki dobremu zachowaniu banków i Orlenu w drugiej połowie dnia udało się indeksom uniknąć mocnej przeceny. Dziś natomiast energetyka i rosnące europejskie indeksy (przy wsparciu PKO BP i PZU) ciągną giełdę w górę, umożliwiając indeksowi dużych spółek powrót powyżej 2.200 pkt.

O godzinie 11:40 indeks WIG20 rósł o 1,43 proc. do 2.218,78 pkt., a WIG miał wartość 57.512,22 pkt. i zyskiwał 1,13 proc. Koncentracja całej uwagi na dużych spółkach sprawiała, że nieco słabiej radziły sobie spółki średnie. Po 2,5 godzinach handlu indeks mWIG40 rósł o 0,53 proc. do 3.959,63 pkt., pozostając w minitrendzie bocznym, który na chwilę obecną jest elementem odreagowania silnych kwietniowo-majowych spadków. Pod kreską pozostawał natomiast sWIG80. Tracił on 0,5 proc. i testował poziom 11.501,84 pkt.

W czwartek, podobnie jak dzień wcześniej, pierwszoplanową rolę odgrywał sektor energetyczny. Subindeks grupujący spółki z tej branży rósł o 3,2 proc., po tym jak środową sesję zakończył przeceną o 2,8 proc. Ten dynamiczny wzrost  to przede wszystkim zasługa silnego odreagowania na akcjach PGE. Drożeją one o 5 proc. do 8,98 zł, po przecenie o 3,5 proc. w środę. Jako, że od wczoraj ze spółki nie napłynęły informacje, mogące uzasadniać tak duży skok notowań, to należy go traktować jako zwykłe odreagowanie, połączone ze zwrotem z poziomu 8,50 zł, czyli dolnego ograniczenia konsolidacji w jakiej od prawie miesiąca pozostaje kurs energetycznego giganta. Górne ograniczenie tejże konsolidacji tworzy opór na 9,212 zł i obecnie stanowi poziom docelowy dla wzrostów. Na chwilę obecną nie ma bowiem wiarygodnych sygnałów mogących zapowiadać wybicie górą. Co więcej, jeżeli skonfrontujemy sytuację na polskiej giełdzie z ryzykiem dalszych spadków na Wall Street, to raczej należy oczekiwać odwrotnego scenariusza dla PGE. Gdyby jednak doszło do wybicia górą z konsolidacji to pojawi się szansa na wzrost akcji do 9,90 zł. Ostatni raz były one testowane w połowie kwietnia.

Akcje PGE, obok również odreagowujących spadki akcji CCC (155,80 zł; +5 proc.), najlepiej spisywały się w indeksie WIG20, znacząco przyczyniając się do jego dzisiejszego wzrostu. Równie duży wpływ na indeks miały drożejące o 1,2 proc. akcje PKO BP i drożejące o 1,5 proc. akcje PZU.

Na fali wznoszącej są również pozostałe spółki energetyczne. Notowania Tauronu idą w górę o 2 proc. do 1,598 zł, Enei o 1,8 proc. do 8,28 zł, a Energa rośnie o 2 proc. do 7,5 zł. Ta ostatnia pochwaliła się przed sesją wynikami za I kwartał br. Zysk netto spadł o 32,4 proc. w skali roku do 186 mln zł, zysk EBITDA o 11,5 proc. do 554 mln zł, a przychody wzrosły do 2,97 mld zł z 2,64 mld zł. Wyniki te były zgodne z podanymi w połowie maja wstępnymi szacunkami, co wówczas jednak okazało się  sporym rynkowym rozczarowaniem.

Nie samą energetyką żyje dziś giełda. W centrum uwagi jest też m.in. PlayWay i BoomBIT. Obie spółki opublikowały raporty kwartalne.

W I kwartale PlayWay wypracowało 11,6 mln zł zysku netto wobec 14,8 mln zł przed rokiem, a przychody wzrosły z 9 mln zł do prawie 17,9 mln zł. Akcje tego producenta gier drożeją po wynikach o 11,3 proc. do 179 zł, dynamicznie odreagowując spadki zainicjowane w pierwszych dniach maja.

Przeciwnie na raport kwartalny reaguje BoomBit. Prawa do akcji producenta gier tanieją o 5,75 proc. i za jedno trzeba zapłacić 21,30 zł. Spółka poinformowała, że w I kwartale odnotowała 0,55 mln zł straty netto wobec 8,75 mln zł zysku rok wcześniej. Jej strata operacyjna wyniosła 0,69 mln zł wobec 10,63 mln zł zysku przed rokiem. Przychody natomiast obniżyły się o około połowę i ukształtowały na poziomie 8,21 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BoomBit, ccc, Enea, energa, PGE, pkobp, playway, PZU, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR