Energetyka i banki podnoszą z kolan WIG20, na fali Tauron i Getin

Tym razem doniesienia ze świata polityki podziałały kojąco na mocno przecenione akcje spółek energetycznych oraz banków. Inwestorów szczególnie ucieszyły spekulacje, że sprawa pomocy frankowiczom nieformalnie zeszła na dalszy plan, więc jakakolwiek forma pomocy może wejść w życie najwcześniej w 2017 r.

W środę indeks blue chipów spadł o 2,3 proc. i zamknął się na poziomie 1.773 pkt. Ostatni raz WIG20 tak nisko był w kwietniu 2009 roku. Dantejskie sceny miały miejsce m.in. na kursach LPP (-9,1 proc.), Eurocashu (-6,3 proc.), PZU (-4,5 proc.) czy Alior Banku (-4,2 proc.). Po przeciwnej stronie były Tauron (+9,3 proc.), Energa (+2,5 proc.), Asseco Poland (+1,2 proc.), PGNiG (+1,2 proc.) i KGHM (+0,4 proc.). Imponująca postawa notowań Tauronu to efekt pierwszych oficjalnych deklaracji nowego prezesa. Remigiusz Nowakowski zamierza wdrożyć nowy plan, który miałby w latach 2016-2018 pozwolić na zaoszczędzenie co najmniej 1 mld zł. Świeżo wybrany prezes uważa za kluczowe wprowadzenie programu zwiększonej wydajności, nawet kosztem zamrożenia lub odpuszczenia niektórych projektów. W czwartek akcje Tauronu kontynuują rajd i rosną nawet o 10,8 proc.

Na przedostatniej sesji w tym tygodniu sytuacja na warszawskim parkiecie wygląda znacznie lepiej. Przed południem WIG20 odbija o 1,8 proc. i wraca ponad przełamany poziom 1.800 pkt. Wzrostową inicjatywą wykazują się przede wszystkim banki i spółki energetyczne. Kilkuprocentowe zwyżki to efekt kolejnych wypowiedzi polityków odpowiedzialnych za polską gospodarkę. Kojąco na wyceny spółek energetycznych podziałały słowa ministra energii. Krzysztof Tchórzewski powiedział, że obecnie nie ma planów włączania kopalń do firm energetycznych. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jest współpraca kapitałowa. Jednocześnie nie wykluczył opcji przejęcia KHW przez Eneę. Nowa KW ma powstać na przełomie I i II kwartału 2016 roku.

– To był plan przygotowany przez ubiegły rząd, czyli kapitałowe przejęcie miałoby miejsce jak w przypadku Bogdanki. Nie zarzucamy tego, to jest rozważany scenariusz. – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Spółki z branży energetycznej

Spółki z branży energetycznej

Wzrostom na kursach akcji banków sprzyjają doniesienia Pulsu Biznesu. Według najnowszych ustaleń, pomoc kredytobiorcom w CHF nie jest priorytetem w Ministerstwie Finansów. Jakakolwiek forma pomocy może wejść w życie najwcześniej w 2017 r. W ten sposób MF chce uniknąć nadmiernego obciążenia sektora w 2016 r. Tzw. ustawa frankowa to arcyważna kwestia dla banków. Według szacunków ekspertów, w najgorszym wypadku jej koszt może sięgnąć nawet 60 mld zł. Dla porównania warto przypomnieć, że ostatnia fala wyprzedaży akcji banków była spowodowana potrzebą wyłożenia nieco ponad dwóch 2 mld zł na pokrycie strat wywołanych upadłością SK Banku. W czwartek najmocniej drożeją akcje Getin Noble Banku (+12 proc.), Getinu (+9 proc.), Millennium (+6 proc.) i mBanku (+5 proc.).

W czwartek warszawski parkiet wzbogacił się o kolejnego emitenta. Niestety, debiut Korporacji KGL póki co ciężko uznać za udany. Na otwarciu pierwsze transakcje zawarto po cenie emisyjnej, ale przed południem PDA spadły o 4,2 proc. do 18,20 zł. Walory spółki działającej na rynku tworzyw sztucznych i opakowań w listopadowej ofercie publicznej sprzedawano po 19 zł.

W segmencie małych spółek o 2,7 proc. tanieją akcje Farmacolu. Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm-Warszawa z grupy Farmacolu złożyło do UOKiK wniosek w sprawie planowanego przejęcia katowickiej spółki Gama Farmacia.

Niskie ceny ropy naftowej biją w wycenę spółek zajmujących się poszukiwaniem i wydobywaniem surowca. Na celowniku podaży znalazły się m.in. akcje Serinus Energy. Pierwszą ważną zdobyczą sprzedających jest złamane na wczorajszej sesji wsparcie w strefie 1,70-1,73 zł.>> Walory Serinusa są omawiane od strony technicznej w porannym Wykresie dnia

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, Enea, energa, FARMACOL, getin, Getinoble, krkgl-pda, mBank, Millennium, PGE, serinus, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
  • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

    PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami ENERGA i ENEA, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

  • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.
  • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

    ALIOR Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

  • sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR