Energetyka może zatopić GPW, w grze T-Bull, Altus i Gino Rossi

Omawiane walory: , , ,

Jeszcze rano wizja podwyżek cen energii, a więc i wyższych zysków koncernów energetycznych, pomagała GPW. Niestety, to może być krótkotrwały impuls, a ta sama energetyka może zatopić indeksy. Sporo dziś dzieje się też na akcjach JSW, T-Bull, Altus TFI i Gino Rossi.

Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem wzrostów upłynęły pierwsze dwie godziny handlu na większości europejskich parkietach. Światowe giełdy w dalszym ciągu ignorują niebezpieczeństwo związane z eskalacją wojen handlowych i rosnącymi rentownościami amerykańskiego długu. Inwestorzy zamiast tego wynajdują pozytywne czynniki, chociażby były one błahe, i kupują akcje. W tej grupie rosnących w czwartek rano parkietów była również giełda przy ulicy Książęcej. Wszystkie jej indeksy znajdowały się na niewielkich plusach. O godzinie 10:45 WIG20 miał wartość 2.265 pkt. i zyskiwał 0,1 proc., po tym jak środowe notowania zakończył wzrostem o 1,26 proc. To już trzeci kolejny dzień wzrostowego odbicia na tym indeksie. W tym samym czasie WIG rósł o 0,27 proc. do 58.274,3 pkt., mWIG40 o 0,3 proc. do 4.035,3 pkt., a sWIG80 o 0,14 proc. do 11.615,2 pkt.

W indeksie WIG20 spółki energetyczne, obok banków, odgrywały rano główną rolę. Ich akcje kontynuowały wzrosty z wczoraj (subindeks dla tego sektora wzrósł o 4,55 proc.), ciągną za sobą zarówno WIG20, jak i całą warszawską giełdę. Przypomnijmy, inwestorzy z euforią przyjęli wypowiedź prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Macieja Bando. Powiedział on, że w sytuacji rosnących cen energii i uprawnień emisji CO2, urząd może być zmuszony zadbać o interesy koncernów energetycznych i zgodzić się na wyższe stawki za prąd dla gospodarstw domowych. Uwaga może jest i słuszna, ale szanse na droższą energię, a więc i wyższe przyszłe zyski spółek są niewielkie. Nie można zapominać, że w Polsce trwa kampania przed wyborami samorządowymi. Podwyżka cen energii byłaby przysłowiowym strzałem w kolano dla partii rządzącej. Dlatego też rację należy przyznać analitykom Ipopema Securities, że zamiast do zaakceptowania wyższych cen energii dla gospodarstw domowych, szybciej może dojść do odwołania szefa URE.

Notowania spółek energetycznych.

Z powyższych względów wzrosty akcji koncernów energetycznych wydają się być budowane na kruchych podstawach. Co więcej, nie jest wykluczone, że szybko dotrze to do świadomości inwestorów i jeszcze dzisiejszą sesję branża ta zakończy na minusach.

Energetyka i banki dziś rano pozytywnie wyróżniały się w indeksie WIG20. Przysłowiową kulą u nogi były spółki paliwowe. Pod względem stopy zwrotu natomiast pierwsze skrzypce grało JSW (+2,8 proc.) i mBank (+2,1 proc.). W tym pierwszym wypadku zwyżkę można wiązać z potencjalnym przejęciem przez JSW aktywów, notowanej również w Warszawie, spółki Prairie Mining, której akcje są odwrotnie skorelowane z JSW i dziś tanieją o 4,3 proc. do 1,34 zł.

Na szerokim rynku w dalszym ciągu uwaga inwestorów przede wszystkim koncentruje się na bohaterach poprzednich sesji. Notowania T-Bull idą w górę o 22,5 proc. do 33,80 zł. Odbiciu sprzyja mocne wyprzedanie oraz premiera gry Tank Battle Heroes: World of Shooting w sklepie Google Play.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Do łask wrócił Altus TFI. Kurs jego akcji rośnie o 7,7 proc. do 2,24 zł, co może zapowiadać kontynuację zapoczątkowanego 11 września wzrostowego odbicia. Inwestorom nie przeszkadzają najnowsze informacje o dużym spadku aktywów tego funduszu. Najwyraźniej uznali oni, że te negatywne informacje są już zawarte w cenach. >> Altus TFI – analiza techniczna [aktualizacja]

Po dwóch dniach mocnych wzrostów, realizacja zysków dopadła Gino Rossi. Kurs spada o 6,8 proc. do 0,68 zł. Jako, że wcześniejsze wzrosty w pełni zdyskontowały pozytywne dla tej spółki informacje odnośnie współpracy z CCC, więc na chwilę obecną szanse na wybicie powyżej wczorajszych maksimów nie wydają się duże.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, ginorossi, jsw, tbull, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Co dalej z kursami akcji Bogdanki i JSW – analiza techniczna

  Obecnie akcje giełdowych producentów węgla mają status spadających noży. Czy warto już teraz próbować je łapać? StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukać poziomów, które w najbliższej przyszłości mogą zatrzymać lawinę podaży na akcjach Bogdanki i JSW.

 • Sesja pod znakiem kopalń i energetyki. Kursy Bogdanki, Enei i Tauronu szorują po dnie

  Czwartkowa sesja na GPW przynosi powielenie schematów z dnia poprzedniego. W dalszym ciągu słabo radzą sobie spółki wydobywcze i koncerny energetyczny, a sWIG80 poprawia swoje ponad 1,5 roczne maksima.

 • Altus TFI złożyło wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez KNF

  Altus TFI złożył wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o ponowne rozpatrzenie sprawy zakresie nałożenia na spółkę kar pieniężnych w wysokości 7 mln zł i sankcji administracyjnej w postaci cofnięcia spółce zezwolenia na wykonywanie działalności

 • Temat węgla ciągnie w dół WIG20, w grze Bogdanka i JSW

  Węgiel to dziś główna przyczyna zmartwień inwestorów na GPW i powód dlaczego większość indeksów, wbrew nastrojom na świecie, traci na wartości. Na otarcie łez pozostały tylko nowe 19-miesięczne szczyty sWIG80.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR