Fundusze jak przebiśniegi pojawiają się w akcjonariatach gorących spółek

StockWatch.pl przyjrzał się lutowym transakcjom inwestorów instytucjonalnych oraz insiderów spółek giełdowych. O ile na styczniowych wzrostach duzi raczej sprzedawali akcje, w lutym fundusze chętnie pojawiały się jako kupujący. Emocji dostarczyło też kilka spektakularnych objawień w akcjonariatach gorących ostatnio spółek. Zobacz gdzie zarządzający trafili z inwestycjami.

Po styczniowej szarży rynku, w lutym mieliśmy wyraźne wyhamowanie głównych indeksów WIG oraz WIG20. Indeks szerokiego rynku od początku miesiąca zyskał ledwie 1 proc., a wskaźnik grupujący największe spółki jest na 2-proc. minusie. Wyniki nie pozostały bez wpływu na zachowanie funduszy oraz menedżerów spółek.

Pozytywnym zjawiskiem jest ujawnienie się w ostatnich tygodniach kilku instytucji finansowych w nowych spółkach. W akcjonariacie Netmedia odkryło się Amplico TFI z udziałem ponad 5 proc. Próg ten przekroczył także fundusz Aviva OFE w Ipopemie. Natomiast w akcjonariacie Dębicy ujawnił się OFE PZU Złota Jesień. NFI Krezus dokupił akcji Skotanu i tym samym stał się posiadaczem pakietu ponad 5-proc. Grupa funduszy Allianz w wyniku zakupów poczynionych 7 lutego zwiększyła swoje zaangażowanie w Midasie z 4,43 proc. do 5,11 proc. Najwyraźniej fundusz daje sygnał innym inwestorom finansowym w związku z prowadzoną nową emisją z prawem poboru. Zapisy na nowe akcje potrwają do środy. Midas chce pozyskać z tej emisji 829 mln zł, w poniedziałek jest ostatnia szansa na nabycie PP, które po sesji wyjdą z obrotu.

>> Szukasz bieżących informacji o spółce NFI Midas?  >> W serwisie StockWatch.pl znajdziesz je w jednym miejscu

W ostatnich tygodniach równie gorącym papierem dla funduszy było Bomi. Tu także na pierwszym planie są nowe emisje. Spółka stara się wyjść na prostą emitując nowe akcje. Z serii R uzyskała 23,1 mln zł, a w akcjonariacie pojawił się cypryjski udziałowiec Marteria Limited z pakietem przekraczającym 10 proc. Podmiot ten zamierza zwiększyć stan posiadania i tłumaczy to zamiarem aktywnego uczestnictwa w procesie budowania wartości spółki. Wcześniej akcje Bomi sprzedawał OFE Generali (zszedł poniżej progu 5 proc.) oraz Pioneer Pekao Investment Management.

Niestety, w lutym zdarzały się też inne sytuacje skracania pozycji. Od początku roku fundusze inwestycyjne przeprowadziły szereg transakcji, w wyniku których ich udziały spadały poniżej 5 proc. To działania nieprzypadkowe, bo w konsekwencji otwierają one drogę do dalszej, już cichej sprzedaży. Na zejście poniżej 5-proc. progu zdecydował się KBC TFI w stosunku do Netmedia. Podobny ruch wykonały fundusze Arka BZ WBK (zmniejszenie zaangażowania w PKM Duda), ING TFI (sprzedaż akcji odzieżowego Silvano Fashion Group) oraz Allianz (zbycie akcji Gino Rossi).

>> Bieżące transakcje TFI, OFE i menedżerów spółek >> Śledzi i szczegółowo analizuje serwis ATTrader.pl

Udziały w spółce Comp ograniczyły dwa fundusze: Pioneer Pekao Investment Management oraz Amplico OFE. Pierwszy zszedł poniżej progu 5-proc., a drugi zredukował zaangażowanie z 13,31 proc. do 10,36 proc. Inny fundusz Supernova IDM Fund pozbył się części akcji 4fun Media, w efekcie czego zaangażowanie spadło poniżej 5 proc. Amrest poinformował o sprzedaży części akcji spółki przez BZ WBK Asset Management, co skutkowało zejściem poniżej 10 proc. Akcje Triton Development odsprzedał DM IDM SA, przez co udział w głosach stopniał poniżej 5 proc.

Ciekawe będzie zachowanie funduszy w związku z ogłoszonymi wezwaniami na akcje Świecie oraz Sygnity. W kontekście obu spółek pojawiły się głosy, że zaproponowane ceny mogą nie skłonić części instytucji do odsprzedaży. W papierniczej spółce największe udziały, poza inwestorem strategicznym, ma Aviva OFE oraz ING OFE. Natomiast w Sygnity dużo będzie zależało od Legg Mason Zarządzanie Aktywami, OFE Polsat i TFI Allianz.

>> Natychmiast po ogłoszeniu wezwania na Sygnity >> Pojawiły się głosy akcjonariuszy niezadowolonych z proponowanej ceny

W lutym niewielu menedżerów decydowało się na kupno na akcji własnych spółek z powodu obostrzeń, jakie w okresie raportowym obowiązują organy zarządzające. W gronie nielicznych nabywców znalazł się Radosław Wiśniewski, główny akcjonariusz i szef RN Redanu, który kilka dni temu zakupił znaczący pakiet akcji własnej spółki.

Dalej nie słabnie natomiast zainteresowanie buy backami. Kontynuuje je wiele spółek, ale stale pojawiają się nowe. Niektórzy szykują do wydania całkiem spore sumy. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Hawe chce na skup akcji wydać nie 50 mln zł, a 140 mln zł – według doniesień prasowych buduje pakiet, który miałby objąć fundusz. Telekomunikacyjna spółka nie wyklucza też użycia akcji z buy backu do finansowania akwizycji.

>> Przeczytaj także:  >> Hawe zwiększa budżet buy backu.

 Zyskującą na popularności formą stają się też wezwania buy back. Na taki ruch zdecydowali się na przykład Echo Investment czy Pekaes. W drugim wypadku spółka poinformowała, że BGK korzystając z ogłoszonego skupu sprzedał w wezwaniu pakiet akcji przewoźnika i zmniejszył zaangażowanie poniżej 5 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, bomi, comp, debica, duda, echo, ginorossi, hawe, midas, netmedia, PEKAES, redan, silvano, skotan, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Wing ogłosił wezwanie na Echo Investment

  Węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości ogłosiła wezwanie na 41,44 mln akcji ECHO Investment, uprawniających do wykonywania 10,04 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Oferowana cena to 4,65 zł za walor.

 • Echo Investment przekroczyło zakładane na 2019 r. cele sprzedaży mieszkań

  ECHO Investment zrealizowało zakładane cele na 2019 rok, sprzedając 1.357 mieszkań i przekazując klientom klucze do 1.263 lokali. W ostatnim kwartale spółka sprzedała 418 mieszkań i przekazała klientom 672, co pozwoliło na osiągnięcie o 38 proc. lepszego rocznego wyniku sprzedażowego niż w 2018 r.

 • Zmiany w indeksach. Unimot, DataWalk i Selvita awansują

  W ramach kwartalnej korekty głównych indeksów giełdowych, jedna nowa spółka - AMREST dołączy do indeksów WIG30 i WIG30TR, a trzy nowe spółki - Unimot, Datawalk i Selvita do indeksów sWIG80 i sWIG80TR. Portfele indeksów WIG20 i mWIG40 pozostaną bez zmian.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR